Zorluklardan yılmadılar, hep birlikte başardılar

29

Bursalı koyun kâhyası Galip Kahyaoğlu’nun ilk çocuğu olan Nihat Kahyaoğlu, 1929 yılında dünyaya geldi. Çocukluğunda çiftlik işlerinde babasına yardım eden Nihat Kahyaoğlu’nun hedefinde çiftçilik yoktu. Babasının Sanat Okulu’na yazdırdığı Nihat mezun olduktan sonra Türkiye’nin ilk çamaşır makinesi fabrikası olan Tolon’da çalıştı. Askerliğin ardından bir süre daha devam etti. Sonrasında işinden ayrıldı ve 1956 yılında Kapalı Çarşı’da tuttuğu 25 metrekarelik dükkânda ilk atölyesini kurdu.

Zincir ve zincir makinelerinin yapımıyla başlayan üretime daha sonra marangoz makineleri eklendi. Ancak 1958 yılında “Büyük Kapalı Çarşı” yangınında sadece makinelerini kurtarabilen Kahyaoğlu, Genç Osman’daki çiftliğine taşıdığı makinelerle yeniden üretime başladı. 60’lı yıllarda otomotiv yan sanayiye parça üretmeye ağırlık veren Kahyaoğlu, arka arkaya gelen ekonomik krizler ve sonrasında yaşadığı sağlık sorunlarının ardından 1975 yılında vefat etti. Yaşanan bu olumsuzlukların ardından sıkıntı yaşayan Kamsan’da işin başına Nihat beyin ikinci eşi Macide Hanım geçti ve otomotiv yan sanayi dışında Revolver Torna Tezgâhı üretimine başlayarak şirketi düze çıkardı.

Bu dönemde Uludağ Üniversitesi Makine Fakültesi’nde okuyan torun Galip Kahyaoğlu yavaş yavaş işleri devralmaya başladı. Nihat beyin iki eşinden olan 4 çocuğu öz-üvey tartışması yaşamadan Kamsan’ı ileriye taşıdı. 90’lı yıllarda tekstil işine girerek kumaş üretimine başladılar ve bugün üretimlerini başarıyla sürdürüyorlar.

Paylaş