Yapay Zekâ reklam ve pazarlama dünyasını nasıl değiştiriyor?

27

Yapay Zekâ alanındaki çalışmalarıyla dünya çapında tanınan IBM Digital Makers Lab Global Direktörü Kei Shimada, Shape the Future sloganı ile düzenlenen MMA Forum İstanbul’da, geleceğin pazarlama aklını Yapay Zekâ’nın şekillendireceğini söyledi.

Yapay Zekâ alanına 3 milyar dolar yatırım bütçesi ayıran IBM’in, Digital Makers Lab Global Direktörü Kei Shimada, Yapay Zekâ ve 5G teknolojileri ve mobil cihaz teknolojilerinin, gelişimi ile paylaşılan veri trafiğinin muazzam bir büyüme gösterdiğini dile getirdi. Pazarlamanın geleceğinde, tüm bu verilerin, Yapay Zekâ teknolojisiyle ‘tahminsel analiz’ olarak işlenip, 1 saat, 1 gün, 1 yıl sonra ihtiyaç duyacağımız ve talep edeceğimiz ürünlerin belirlenip, buna göre stratejiler geliştirilmesi olduğunu söyleyen Shimada, “Yakın geleceğin pazarlama iletişiminde içerik, Yapay Zekâ tarafından, giyilebilir mobil cihazlarla takip etiğimiz biyometrik veriler, kullanım alışkanlıklarımız, faaliyetlerimiz gibi veriler üzerinden otonom üretilecek ve en uygun mobil cihaz üzerinden bize gelecek” dedi.

Tüm bu gelişmelerin, Yapay Zekâ’nın insanı tamamen silmesi anlamına gelmediğini söyleyen Shimada, şöyle konuştu: “Markaların, yakın bir gelecekte, farklı temas noktasından, hızla akacak veri patlamasına ve bu düzeyde bilgiyi işlemeye hazır olmaları gerekiyor. Bu nedenle evet, Yapay Zekâ geleceğin pazarlama aklı. Ancak, bu aklı kullanmak, Yapay Zekâ ve büyük veriyi çıktılarını anlamlı bir şekilde yorumlamak için insan faktörüne her zaman gerek olacak. Yapay Zekâ ile aynı anda varlığımızı sürdürmeyi öğrenmemiz gerekiyor.”