Work 4.0’a giriş bileti: SanalUzman

38

SanalUzman Genel Müdürü Niyazi Bekiroğlu, Work 4.0’ın dijitalleşmenin etkisiyle insanlara bağımsız çalışmak ve daha üretken olmak adına önemli fırsatlar sunduğunu belirtti.

Gelecek yıllarda iş tanımlarının kökten değişeceğini dile getiren Bekiroğlu, şunları söyledi:
“Endüstri 4.0 ile birlikte kullanılmaya başlayacak robotik sistemlerle, proje bazlı çalışmaya alışkın olmayan ekonomilerde sıkıntılar yaşanabilecek. Yetkinlikleri yüksek uzmanların farklı kurumların farklı projelerinde görev alması ülkemizin alışık olmadığı bir iş pratiği. SanalUzman hem kurumlara hem de freelance çalışan uzmanlara bu pratiği kazandıracak bir platform oldu. Üyelerimize istedikleri işi ve projeyi bulma kolaylığı sağlıyoruz. Bilgisayar üzerinden iletişim faaliyeti yürütebilen; yazılım, tasarım, editörlük, çeviri, danışmanlık, internet üzerinden satış temsilciliği, sosyal medya ticareti gibi alanlara ilgi duyan tüm uzmanlara hitap ediyoruz. Platform açıldığı ilk ayda 3 bin 500 kalifiye üyeyi sistemine dahil ettik.”
Türkiye’de serbest çalışma konusunda hassasiyetler olduğunu hatırlatan Bekiroğlu, sistemi güvenli kılacak iki ayrı uygulama geliştirdiklerini söyledi. SincApp ile işverenlerin kaliteli hizmet, uzmanların ödeme almakta yaşadıkları sıkıntılara son vermeyi amaçladıklarına değinen Bekiroğlu, “Üyelerimiz SincApp’ı indirerek; işlerini, çalıştıkları programları, çalışma saatlerini ‘ekran ve dilerlerse kamera görüntüsü halinde’ sistemde tutabiliyor. İşverenler, uzmanların tuttuğu SincApp verileri sayesinde işin aşamalarını istedikleri zaman takip edebiliyor. Ayrıca Hakemlik Uygulaması herhangi bir anlaşmazlık durumunda taraflardan biri hakemliğe başvurabiliyor” diye konuştu.