“Veri yönetişimi verileri bir köşede saklamak anlamına gelmiyor”

38

Hitachi Vantara Ürün ve Pazarlama Kıdemli Direktörü Scott Baker, veri zekasının yapısını anlamak için üst verinin gücünü doğru şekilde kullanmak gerektiğine dikkat çekti.

Veri zekası yazılımlarının üst veri yönetiminin ötesinde olduğunu, ayrıca, veri kataloglama, ana veri tanımı ve kontrolü, veri profili oluşturma ve veri yönetimini de içerdiğini aktaran Baker, iş operasyonlarının iyileştirilmesinin büyük veri analitiğinin kullanılmasının kısa vadeli birincil amaç olduğunu ifade etti.

Veri yönetişiminin verileri bir köşede saklamak anlamına gelmediğinin altını çizen Baker, “Mobilitenin ötesinde, aynı veri ve içeriğin portatifliğini ve bir sistemden diğerine taşınabilirliğini garanti ederek yeni yollarla sunabilmek, iş için hayati öneme sahip. Bu noktada veri kalitesi ve kullanılabilirliği adaptasyon sürecinde en büyük zorluk olarak karşımıza çıkıyor” diye konuştu. Baker, IDC’nin Avrupa’daki veri kullanıcılarına yönelik araştırmasının, iki yıl içinde büyük veri kullanıcıları arasında veri göllerinin benimsenmesinin yüzde 29’dan yüzde 95’e çıkacağını gösterdiğini söyledi. Veri kalitesi ve kullanılabilirliğinin adaptasyonda en büyük zorluk olacağına dikkat çeken Baker, “Büyük veri iş önemini artırmayı sürdürüyor. Özellikle finansal hizmetler ve telekom sağlayıcıların verilerden değer elde etmenin yolunu açacağı öngörülüyor. Bu da veri yönetimi ve veri yönetişimi alanında taleplerin daha da artacağının bir göstergesi” dedi.