“Türkiye’de girişimciliğin nicelik değil nitelik sorunu var”

59

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği İstanbul Genç Girişimciler Kurulu İcra Kurulu Başkanı Kemal Karabel, 2018 yılında Türkiye’de 160 bin civarında girişim fikri ve projenin değerlendirildiğini ancak 110’unun yatırım alanı bulduğunu belirtti. Karabel, Türkiye’de girişimciliğin nicelik değil nitelik sorunu olduğunu söyledi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği İstanbul Genç Girişimciler Kurulu İcra Kurulu Başkanı Kemal Karabel, Türkiye’de girişimciliğin nicelik yönünden değil, nitelik yönünden problem olduğunu söyledi. Karabel, 2018 yılında 160 bin civarında olan girişim fikri ve projeden sadece 110’unun hayata geçirilmesinin bunun en önemli göstergesi olduğunu söyledi.

TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu olarak bu sayının artırılması için çalıştıklarını da belirten Karabel, kurulda girişimciliğin geliştirilmesi için çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Karabel, İstanbul Sanayi Odası, İstanbul Ticaret Odası, İMEAK Deniz Ticaret Odası ve İstanbul Ticaret Borsası’nın 18-40 yaş temsilcilerinden oluşan kurulla ilgili şu bilgileri verdi:

“Üye kontenjanımızın yüzde 20’si öğrenci, akademisyen ve özel üyelerden oluşabiliyor. Şu anda 365 üyemiz var. Amacımızı genç girişimci potansiyelinin nicelik, nitelik bakımından geliştirilmesi ve daha donanımlı hale getirilmesi için politikalar geliştirmek olarak açıklayabiliriz.”

 

“Girişimci hayatın içinde olmalı”

Son 3-4 yıldır “herkes girişimciymiş” gibi bir algı olduğunu ancak bunun doğru bir yaklaşım olmadığını dile getiren Karabel, bir girişimcinin evde oturarak ya da internetten araştırarak bir fikir ya da projeyi hayata geçirmesinin mümkün olmadığını vurguladı. Girişimcinin fikrini bir problemden yola çıkarak bulabileceğini aktaran Karabel sözlerini şöyle sürdürdü:

“2018 yılında Türkiye’de 134 bin civarında girişim fikri ve projesi değerlendirildi. Buna yerleşik yatırım fonları ve yatırım ağları tarafından gelenlerle melek yatırımcılardan gelen proje ve fikirleri de eklersek toplam sayı 160 bin civarında olur diye tahmin ediyorum. Ancak bunların arasında 110 civarında yatırım alanı bulan girişimcimiz oldu. Bunun en büyük sebebi de girişimcilik bizim ülkemizde biraz “lifestyle” gibi popüler bir kavram olarak olgunlaşıyor maalesef. Bakıyorum son 3-4 yıldır herkes girişimciymiş meğer. Hâlbuki girişimciliğin öyle çok kolay telaffuz edilebilecek ve hak edilebilecek bir unvan olmadığını düşünüyorum. Girişimcinin sahip olması gereken yetenekleri ve kazanması gereken becerileri vardır. Bununla beraber girişimci bir fikri ya da projeyi ararken evinde oturarak bulamaz ya da internetten araştırarak. Girişimci fikrini bir problemden yani hayatlarımızdaki bir problemden yola çıkarak bulabilir bunun için sahada yani yaşantının içinde olması gerekir. Ayrıca yine en inandığım bir kavram girişimcinin tutkulu olması. Tutkularımızı bilmiyoruz, bunları araştırmak ve keşfetmek için kendimize zaman ayırmıyoruz. Tutkularımızı keşfetmemize yardımcı olacak ve bu bilince sahip ebeveynlere ihtiyacımız var. Bu bahsettiğim  en temel konuları aslında yapabiliyor olsak, ülkemizdeki nitelikli girişimci sayımızda çok ciddi bir artış olacağına inanıyorum.”

 

“En önemli sorun finansman”

Türkiye’de girişimcilerin karşılaştığı sorunların başında finansman geldiğini söyleyen Karabel, ikincisinin network, üçüncüsünün mentor desteği ve sonuncusunun da odaklanma sorunu olduğunu vurguladı. Ülkemizin biriktiren bir sermaye yapısını Cumhuriyet kurulduğundan bu yana gerçekleştirilemediğini anlatan Karabel, bugün ülkedeki yatırımcı ve yatırım ağları, risk sermaye fonları ve girişim fonlarının sayılarına bakıldığında büyük startup şehri ve ülkesinin sahip olduğu sayının çok altında olduğunun görüleceğini dile getirerek, şöyle devam etti:

“Hele ki barındırdıkları sermaye miktarlarını kıyaslarsak, o zaman aramızdaki fark çok daha fazla açılıyor. Bunun için sanayi ve ihracat ağırlıklı sermaye birikimi yapacak işlerde yoğunlaşmalıyız. Çünkü geleceğimiz, özellikle ülkemizdeki startup ekosisteminin geleceği ‘Geleneksel Sermayenin Yeni Nesil İşlere Yatırım Yapması’ ile mümkün olacak ve girişim dünyamız bu şekilde büyüyebilecek. Diğer bir problem ise network problemi. Girişimciler ihtiyaç duydukları yerli ve yabancı kişilere ulaşmada zorluk yaşıyor. Her ne kadar bugün belli araçlar sayesinde bu çok daha rahat olsa da yine de bir bariyer olarak karşımıza çıkıyor. Burada biraz kültürel kodlarımızdan gelen utanç duygusunun da neden olduğunu düşünüyorum. Yeni biriyle tanışmaya, özellikle ihtiyaç duyduğumuz alanında uzman olan insanlarla tanışmaya cesaret edemiyoruz. 30 yaş ve üstü girişimcilerde bu daha belirgin yeni nesil daha cesur bu konuda.”

 

“Kanaat önderi havuzumuz çok zayıf”

Diğer bir sorunun ise mentor destek alınabilecek kanaat önderi ve tecrübe sahibi insan havuzunun zayıflığı olarak belirten Karabel, “Girişimcilik alanında mentor diyebileceğim toplam 100-150 kişiden fazla insan sayamam. Hâlbuki 160 bin girişimci fikrin ve projenin bir yıl içerisine gündeme getirildiği büyük bir havuzdan çıkacak nitelikli projelere bizler 100 civarında etkili mentorla nasıl yardımcı olabiliriz” diye konuştu. Bunun yanında odak problemine değinen Karabel, tutku ile bağlanılan fikirlere yeteri kadar odaklanılamadığını vurguladı. Hele ki küçük dahi olsa bir yatırım yapıldıktan sonra odakta ciddi dağınıklık olduğunu fark ettiğini, oysa odaklanmanın fırsat içinde fırsat bulmayı sağlayacağını aktaran Karabel, TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu olarak bu sorunların çözümü için çalışma grupları oluşturduklarını belirtti. Karabel, networking, proje ve inovasyon, yatırım ve destekler, menti ve mentorluk, medya ve tanıtım, girişimci öğrenciler çalışma gruplarının, problemle karşılaşan girişimcilere çözüm üretmesi konusunda destek verdiğini anlattı.