Türk takım tezgahı sektörü EMO Hannover’de boy gösterdi

57

Almanya’da düzenlenen dünyanın en büyük metal işleme fuarı EMO Hannover, 16-21 Eylül 2019 tarihleri arasında Hannover’de gerçekleşti. “Geleceğin üretimine yön veren akıllı teknolojiler” ana temasıyla düzenlenen fuara, 25’i Makina İmalatçıları Birliği üyesi olmak üzere 49 Türk firması katıldı. 2 bin 200 uluslararası katılımcının yer aldığı fuarı, 150 farklı ülkeden 117 bin kişi ziyaret etti.

Metal işleme sektöründe dünyanın önemli fuarlarından EMO Hannover, “Geleceğin üretimine yön veren akıllı teknolojiler” sloganıyla 16-21 Eylül 2019 tarihlerinde gerçekleştirildi.  Metal kesme ve şekillendirme tezgahları, üretim sistemleri, yüksek hassasiyetli araçlar, otomatik malzeme akışları, bilgisayar teknolojisi, endüstriyel elektronik ve aksesuar alanlarında modern metal işleme teknolojilerinin sergilendiği fuar 2 bin 200 firmaya ev sahipliği yaptı. 25’i Makina İmalatçıları Birliği üyesi 49 Türk makine üreticisinin katıldığı fuarı 117 bin kişi ziyaret etti.

Akıllı fabrikalar için akıllı teknolojiler

EMO Hannover, Endüstri 4.0 konseptli makinelerden bileşenlere, kontrollerden ölçüm sistemlerine ve malzeme akışlarına kadar akıllı fabrikalara yönelik yeni ürün ve çözümleri katılımcı firma ve ziyaretçilerinin beğenisine sunuldu. Fuarda insan, tesis ve iş süreçleri arasında kapsamlı network kurmaya odaklanıldı. Endüstri 4.0’ın tüm yönlerine dikkat çekilmesi için EMO Hannover’in farklı etkinliklerinde IoT konusuna ayrıca yer verildi. Üretimde IoT özel fuar alanında; kontrol teknolojisi, yazılım ve otomasyon teknolojisi alanlarında faaliyet gösteren katılımcılar da fuarda yer aldı.  Fuar katılımcılarının ürün geliştirmeden üretime, kalite yönetiminden lojistiğe kadar birçok alanda dünya trendlerini yakından deneyimleme fırsatı elde etti.

 

Özel etkinlikler sektörün geleceğine ışık tuttu

Fuar kapsamında düzenlenen özel etkinliklerle katılımcı firmalara ve ziyaretçilere ticari alanda rekabet gücünü artıracak çözüm önerileri sunuldu. Endüstri 4.0 alanında süreç izleme, operatör desteği, maksimum veri güvenliğiyle sorunsuz veri akışı sağlayan çözümler, bulut teknolojileri gibi yeni teknolojiler sergilendi.  Bilimsel alandaki gelişmeler ve sektörün gelecek vizyonu  alanında uzman isimlerin katılacağı panel ve konferanslarla ele alındı.

 

“Fuardan olumlu dönüş aldık”

Fuara MİB adına katılan Genel Sekreter Vekili Artun Bölgen, EMO Hannover’e katılan üyelerden olumlu dönüş aldıklarını söyledi. EMO fuarının sahibinin, MİB’in de üyesi bulunduğu CECIMO olduğunu hatırlatan Bölgen, fuarla ilgili şu değerlendirmede bulundu:

“CECIMO üyesi olmayan ülkelerden gelen katılımcılara nazaran yer seçimi ve öncelik konusunda üyelerimiz oldukça avantajlı ve öncelikliydi. Fuar süresince genellikle ilk gün ve son gün oldukça az olan ziyaretçi sayısı diğer günler oldukça yoğundu. Katılımcı firmalarımızdan ve üyelerimizden aldığımız bilgiler doğrultusunda fuara gelen ziyaretçi sayısında azalma olmasına rağmen nitelikli olduklarını belirtebiliriz. Türk katılımcılarının çoğundan olumlu dönüşler alındı. Birçok firma yeni iş bağlantıları yaptıklarını, yeni siparişler alındığını da belirttiler. Tedarikçi olmak istedikleri firmaların temsilcileri ile de görüştüklerini belirten firmalarımız dünya genelinde satış ağı oluşturmak için doğru bir fuar olduğu görüşünde birleşti.”

Makina İmalatçıları Birliği’nin fuara bir stantla katılım gösterdiğini ve Genel Sekreter Vekili Nail Türker ile birlikte MİB’i temsil ettiklerini aktaran Bölgen, fuar süresince gerçekleştirilen toplantılara katılım sağladıklarını belirtti. Standı çeşitli ülkelerin dernek ve fuar temsilcilerinin ziyaret ettiğini de dile getiren Bölgen, “MİB üyelerini ülkelerindeki fuarlara davet ettiler. Ayrıca standımıza Hannover Başkonsolosu Banu Malaman ve Ticaret Ataşemiz Nilüfer Sandallı’nın da gerçekleştirdiği ziyaret bizi onurlandırdı” dedi.

 

Fuara katılan MİB üyesi firmalar

 

Paylaş