Tesla dünyanın en büyük lityum iyon pilini çalıştırdı

118

Elektrikli otomobil üreticisi ve enerji depolama şirketi Tesla’nın, “dünyanın en büyük lityum iyon pili”nin yapımını tamamladığı açıklandı. Dünyadaki en büyük lityum iyon pil şu anda Güney Avustralya’da aktif durumda.

Merkezi ABD’nin California eyaletinde bulunan Tesla’nın, Avustralya’nın Güney Avustralya eyaletinde Fransız enerji şirketi Neoen ile işbirliğinde yapımını tamamladığı 100 megavat kapasiteli pil, 1 Aralık’tan itibaren test edilmeye başlandı. Jamestown kasabası yakınında Neoen şirketi tarafından kurulan rüzgar enerjisi tesisinde üretilecek enerjiyi depolayacak olan dev pil, bölgedeki 30 bin eve yaklaşık bir saat boyunca elektrik verebilecek.

Tesla’nın Üst Yöneticisi (CEO) Elon Musk, 100 megavat kapasiteye sahip dev bataryanın yapımına başladığı eylül ayındaki açıklamasında, pilin emsallerine göre üç kat daha fazla büyük olduğunu ve 100 günde tamamlayacaklarını ifade etti. Dünyada şu ana kadar üretilen en büyük lityum iyon bataryanın kapasitesinin 30 megavat civarında olduğu belirtiliyor.