Makine sektörü Maktek İzmir’de buluştu

17

TÜYAP tarafından Makina İmalatçıları Birliği (MİB) desteği ve Takım Tezgâhları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD) iş birliği ile düzenlenen fuar, 500 milyon dolarlık iş hacmi hedefiyle makine sektörünün tüm bileşenlerini bir araya getirdi. 9-12 Ekim 2019 tarihinde düzenlenen fuara 60’ın üzerinde ülkeden 35 bin aşkın sektör profesyoneli ziyaret etti.

Makina sektörünün Ege Bölgesi’ndeki en büyük buluşması MAKTEK İzmir Fuarı 9-12 Ekim 2019 tarihinde gerçekleşti. TÜYAP tarafından Makina İmalatçıları Birliği (MİB) desteği ve Takım Tezgâhları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD) iş birliği ve düzenlenen fuar,  500 milyon dolarlık iş hacmi hedefiyle makine sektörünün tüm bileşenlerini bir araya getirdi. 60’ın üzerinde ülkeden 35 bini aşkın sektör profesyonelini aynı çatı altında buluşturan MAKTEK İzmir, yeni nesil teknolojilerin sergilendiği bir platform olmasıyla da sektörün fotoğrafını çekti. Fuarın açılışına, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tunç Soyer, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, Makina İmalatçıları Birliği (MİB) Başkanı S. Emre Gencer, Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD) Başkanı Fatih Varlık ve TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü’nün yanı sıra ve bürokrasinin önemli isimleri katıldı.

“Bugüne kadar Sektörün 31 milyar liralık yatırımına teşvik verdik”

Açılışta konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank,  MAKTEK İzmir özelinden sektörün 500 milyon dolarlık iş hacmi hedefi olduğunu hatırlattı. Her sektörde olduğu gibi makine sektöründe de nitelikli eleman açığının farkında olduklarını belirten Bakan Varank, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ara eleman kavramını kullanmayı pek sevmiyorum. Güçlü bir sanayi için nitelikli iş gücüne ihtiyaç var. Bunun da yolu iyi tasarlanmış mesleki eğitimden geçiyor. Sektörü değerlendirecek olursak makine sektörümüz yılın ilk 8 ayında 12 milyar dolarlık ihracat hacmiyle geçen senenin aynı dönemindeki performansını geride bıraktı.  Tabii sektörün bugünlere gelmesinde verdiğimiz desteklerin önemli bir kaldıraç etkisi var. Yatırım teşviklerimizde makine sektörü öncelikli bir yere sahip.  Makine imalatı yatırımlarını 4. bölge desteklerinden faydalandırıyoruz. Ayrıca, TÜBİTAK ve KOSGEB destekleriyle üretilen projeler 5. bölge teşviklerden yararlanabiliyor. Eğer yaptığınız makine yatırımı belli kriterleri sağlıyorsa stratejik yatırım teşviki de alabiliyor.”

Bugüne kadar sektörün 31 milyar liralık yatırımına teşvik verdiklerini ve bu sayede 50 binin üzerinde istihdam oluşmasına katkı sunduklarını ifade eden Bakan Varank,  sektörün dünyadaki durumunu da şu ifadelerle anlattı:

“Biliyorsunuz makine yapan makineler, yani takım tezgâhları, sanayinin tüm aşamalarında kullanılıyor. Çin, Almanya, Japonya ve Kore dünyada bu alanda söz sahibi ülkelerin başında geliyor. Bahse konu ülkelerin ortak özelliği, sanayi öncülüğünde kalkınmada ciddi başarılara imza atmış olmaları. Yani zenginliklerini sanayilerine borçlu olmaları. Türkiye’ye baktığımızda, ilk takım tezgâhının 1984’de devlet tarafından üretildiğini görüyoruz. Zaman içinde sanayinin gelişmesi, özellikle beyaz eşya, otomotiv yan sanayi ve havacılık sektörlerindeki ilerlemeler, bu alandaki talebi de artırdı. Yurt içi üretimimiz, mevcut talebi karşılamada oldukça yetersiz. İşte bu yüzden, takım tezgâhlarını da içine alan makine sektörünü; 11. Kalkınma Planı ile 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejimizde öncelikli sektör olarak ilan ettik. Hedefimiz sanayide kilit rol üstlenen bu sektörde yurt içi katma değeri, rekabetçiliği ve verimliliği artırmak. Dijital dönüşümü dikkate alarak ve yıkıcı teknolojileri kullanarak inovatif ürünler geliştirilmesini sağlamak.”

“İnovasyon şovunu kaçırmayın”

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü ise ihracat limanı olan İzmir de her yıl ortalama 185 milyon dolarlık makinenin kurulduğunu söyledi.  İçinde bulunduğumuz ekonomik konjektörde üretimin; ülke ve istihdam için ne denli önemli olduğunu söyleyen Ersözlü, şöyle devam etti:

“Her türlü sektörde katma değeri yüksek üretimin yapılması, ileri teknoloji ürünleri üretebilecek kapasiteye gelmemiz ülkemizin geleceği için önemli. Bu denli önemli bir amaca hizmet eden MAKTEK İzmir Fuarı’nın, 2 yıl aradan sonra İzmir’de açmanın heyecanını yaşıyoruz. Fuara bu yıl ilk kez 88 farklı yeni firma katıldı.  2017 yılında 250 milyon dolarlık iş hacmi ile sektöre önemli ölçüde katkı sağladık. Bu yıl 500 milyon dolarlık hedefimizle; 56 ülkeden ve Türkiye’nin 42 farklı ilinden online kayıt yaptıran 35 bin aşkın sektör profesyonelini 17 ülkeden 370 firma ve firma temsilciliğini 43 bin metrekare kapalı alanda buluşturmanın haklı gururunu yaşadık. TÜYAP’ın yurt dışı ofisleri kanalı ile 20 ülkeden ve online kayıt sistemimiz vasıtasıyla 55 ülkeden bine yakın iş insanını ağırladık. Ayrıca MAKTEK VIP Müşteri Ağırlama Programı kapsamında bin 126 üretici – ihracatçı şirketlerin üst düzey yöneticileri fuarımıza katıldı.

 

“Rekabetçi bir imalat sanayisi için takım tezgâhları önemli bir parametre”

Diğer bir açılış konuşmasını gerçekleştiren MİB Başkanı S. Emre Gencer de, küresel ölçekte daha rekabetçi bir imalat sanayi üretim altyapısını oluşturmanın temel taşının takım tezgâhları sektörü olduğunu hatırlattı. Gelecekte hızlı talep artışına sahne olacak ileri teknolojili ürünlerde öncü ülkeler arasında yer alabilmemizin bu sektördeki başarılarımızla doğrudan ilişkisi olduğunu aktaran Gencer, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu anlayışla MAKTEK’i destekliyor ve gelişimine katkıda bulunmaya çaba gösteriyoruz. Fuarın bu yıl ikinci kez İzmir’de düzenleniyor olmasından da gurur duyuyoruz. Makine imalatçıları ailesi olarak İzmir’in önümüzdeki dönemde ticaret ve yatırım merkezi olarak uluslararası düzeyde çok daha ön plana çıkacağını görüyor ve bundan memnuniyet duyuyoruz. Dünya devi bir otomotiv üreticisinin Ege Bölgesini yeni yatırım için seçmesi bu yeni döneminin habercisi.”

 

“Hayalimiz yerli ve milli otomobilini, uçağını, ağır sanayisini üreten bir ülke olmak”

TİAD Başkanı Fatih Varlık ise her zaman söyledikleri gibi takım tezgâhlarından bağımsız bir sanayi düşünülmesinin mümkün olamayacağını belirterek sözlerine başladı. Takım tezgâhları olmadan sanayide üretim yapılamayacağını anlatan Varlık, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dolayısıyla takım tezgâhları, sanayinin itici gücü ve ekonomik kalkınmanın belkemiği. Türkiye olarak her alanda yerli ve milli üretimi bir strateji haline getirdik. Hayalimiz yerli ve milli otomobilini, uçağını, ağır sanayisini üreten bir ülke olmak… Bunu ileri teknolojili takım tezgâhlarıyla gerçekleştireceğiz. TİAD, işte bu ciddi sektörün ülkemizdeki en yetkin temsilci kuruluşu. Ve kurumumuz sanayimizi geliştiren faaliyetler gerçekleştiriyor. Kuşkusuz bu faaliyetlerin arasında en önemlisi, MAKTEK Fuarlarıdır. Bugün bizi buraya getiren şey ise: Ege sanayisinin ihtiyaçları ve MAKTEK’in marka gücü.”

İzmir Valisi Erol Ayyıldız ise İzmir’in bir fuar şehri olduğunu, gerçekleşen fuarların en önemli ayaklarından biri olan MAKTEK İzmir’in 2.kez makine sektörünü bir araya getirdiğini söyledi.  Makine sektörü için önemli bir konumda olan takım tezgâhlarının gelişimini ilgiyle takip ettiklerini söyleyen Vali Ayyıldız,  fuarın sektörü gelişiminde önemli bir rol üstlendiğini ve bu bakış açısıyla da fuarın bereketli geçeceğine inandıklarını belirtti.

 

“Yaşayan bir ekonomi için inovasyon şart”

Fuarın açılışında konuşan İzmir Belediye Başkanı Mustafa Tunç Soyer, makine sektörünü İzmir’de ağırlamaktan mutlu olduğunu belirterek, İzmir’in sanayi ve ekonomide elde ettiği başarıları önemsediklerini ancak yeterli görmediklerini aktardı. İzmir’in, tarihsel açıdan dünyanın en zengin ve en gelişmiş kentlerinden biri olduğunu belirten Soyer, şunları söyledi:

“Bir liman şehri olan İzmir’in ekonomik gelişimini ve geleceğini mevcut olanla tarif etmek eksik olur. Bu noktada İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak ekonomiyi salt teknik bir mesele olarak ele almıyoruz. Ekonomik kırılganlıklar şehirlerde yeni yaklaşımlar geliştirmemizi, ekonomiyi doğayla, demokrasiyle kültür sanatla ve daha birçok hususla beraber ele almamız gerektiğini gösteriyor. Hedefimiz İzmir’in tarihsel gelişimini yeniden gün yüzüne çıkartmak dünyada yaşanan ekonomik kırılganlıklara karşı şehrimizi dirençli tutmak. Canlı ve yaşayan bir ekonomiye sahip olmak için dünyanın farklı yerlerindeki yatırımcı ve inovasyonları İzmir’e çekmeyi hedefliyoruz.”

MAKTEK İzmir MİB Katılımcı Firmaları