Makine sektörü MAKTEK Avrasya’da buluştu

60

Makine sektörünün buluşma noktası MAKTEK Avrasya, 124 bin metrekare alanda 70 ülkeden 56 binin üzerinde ziyaretçi ve 1000’in üzerinde firma ve firma temsilciliğine ev sahipliği yaptı. Makina İmalatçıları Birliği (MİB) ve Takım Tezgâhları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) iş birliği ile TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen fuarda, Türk makine sektörünün geldiği son nokta dünyaya tanıtıldı.

Makina İmalatçıları Birliği (MİB) ve Takım Tezgâhları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) iş birliği ile TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde 2-7 Ekim 2018 tarihleri arasında gerçekleşen MAKTEK Avrasya 2018 otomotiv, havacılık, savunma, gemi ve inşaat sektörleri başta olmak üzere imalat sanayinin tüm bileşenlerini bir araya getirdi. 124 bin metrekare alanda gerçekleşen fuara, 54’ü MİB üyesi olmak üzere 367 firma ve çok sayıda firma temsilcisi katıldı. 70 ülkeden 60 bin ziyaretçiyi ağırlayan fuarda, Çin ve Tayvan gibi milli katılımlara ek olarak Almanya, Rusya, İtalya ve Hindistan başta olmak üzere uluslararası firmalar da yer aldı. Takım tezgâhları sektöründeki en yeni teknolojilerin, Ar-Ge ve inovasyon ürünlerinin sergilendiği platform olma özelliği ile öne çıkan fuarın açılışına Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Makina İmalatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özkayan, Takım Tezgâhları Sanayici ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Aydoğdu ve TÜYAP Fuar ve Fuarcılık Hizmetleri Genel Müdürü İlhan Ersözlü’nün yanı sıra makine sektörü temsilcileri büyük ilgi gösterdi.

“Savunma sanayi için takım tezgâhlarını kendimiz üretmeliyiz”

Açılışta konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, dünyanın ilk 10 ekonomisi incelendiğinde takım tezgâhları sektörünün gelişmişliğinin dikkat çekici olduğunu belirtti. Takım tezgâhlarının makine imalat sanayinde özel öneme sahip olduğunu söyleyen Büyükdede, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu bağlamda genel kalıp ve makine imalatının yanında savunma, uçak, gemi, otomotiv, raylı sistemler, demir çelik, tarım ve gıda makineleri, medikal cihazlar, beyaz eşya sektörlerinin üretim yapabilmesi için gerekli makinelerin üretimi takım tezgâhları ile gerçekleşiyor. Ülkemiz yaşadığı bunca zorluğa rağmen 2017 yılında yüzde 7,4 büyüdü. Hatta imalat sanayimizin büyüme hızı ortalamanın üzerinde yüzde 8,8 oldu. Bu yılda belli düşme olacak ama yine de bu sektörler ayakta kalmaya ve büyümeye devam edecek. Gittikçe gelişen Türkiye, yabancı üreticiler için de iyi ve nitelikli bir pazar konumunda. Ancak ülkemiz takım tezgâhları üreticilerinin dünya pazarında yer edinebilmeleri için kendilerini geliştirmeleri gerekiyor.”

Devletin, sektörün daha büyük üretim hedeflerine kavuşması ve dünyaya açılması için yanlarında olduklarını dile getiren Büyükdede, metal işleme makineleri sektörünün dünya pazarında iyi bir noktaya geldiğini anlatarak, şunları kaydetti: “Savunma Sanayi Başkanlığı ile hedefimiz, metal işleme makinelerinin geldiği bu çizgiye takım tezgâhları sektörünün de hızla getirilmesi. Çünkü özellikle savunma sanayinde takım tezgâhlarının ithalatında ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Bunların mutlaka kendi bünyemizde üretilmesi zorunlu hale geldi. Savunma Sanayi Başkanımız, Sanayi Bakanlığımızla ortak girişim ve çalışma içinde. Fuara katılan yabancı firmalara tavsiyemiz, ülkemizde üretim yapmaları ya da yerli firmalarımızla iş birliği yaparak hem Türkiye’de hem dünya pazarında rekabet edilebilir üstünlüklere kavuşmaları. Türkiye yeni dönemde daha büyük endüstriyel tesisler, nükleer santraller, ilaç ve aşı endüstriyel tesisleri, biyokimya tesisleri, uçak, silah, otomotiv, demir ve araçları yapımı dönemine girecek.”

“Sürdürülebilir büyüme için ‘tüketim toplumu’ olamayız”

Milli teknolojileri ile kendi makinelerini imal eden ülkelerin başta otomotiv, savunma sanayi, raylı sistemler ve genel endüstri olmak üzere her alanda güçlendiğini söyleyen Makina İmalatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özkayan, gelişmiş ülkelerin makine imalatına önem verdiğini belirtti. Makine üretim endüstrisine verilen önemle, yadsınamaz boyutta kazanımlar elde edildiğini vurgulayan Özkayan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Topyekûn refah, teknolojik gelişim, ekonomik güç, eğitimli insan kaynağı, global rekabet ve sürdürülebilir büyüme, elde edilen katma değerlerden sadece birkaçı. Bugünün dünyasında tüketim toplumu haline gelmek maalesef çok kolay bir hal aldı. Serbest dolaşan mallar ve kolay ithalat, yabancı ülke endüstrilerinin en çok arzu ettiği sistem. Ancak biz tüketim toplumu olamayız. Zira böyle bir lüksümüz yok. Günümüz dünyasında tüketim toplumları zamanı geldiğinde tükenmeye mahkûm ediliyor. Sizin de çok iyi bildiğiniz gibi yatırım amaçlı kullanılan makineler tüketim malı değil, bilakis üretimin kendisi. Ve ortalama 50 yıllık ekonomik ömürleriyle çalıştıkça üretim zincirine katkı sağlayan demirbaş yatırımlar. Makine berekettir… Çalıştıkça kendi borcunu öder… Çalıştıkça kazandırır… Çalıştıkça fabrikalarımızı, endüstrimizi ve ekonomimizi büyütür.”

Bu yarışta en büyük motivasyonlarının devletin sektörün yanında yer alması olduğunu belirten Özkayan, sektör olarak, ülke makine imalat sanayisinin gelişmesi, katma değeri ve kilogram değeri daha yüksek teknolojik makineler üretilmesi ve istihdamın artırılması için kararlılıkla çalıştıklarının altını çizdi. Özkayan, “Ülkemize duyduğumuz sevdayla Ar-Ge ve mühendislik alanında ortaya koyduğumuz performans ve bu doğrultuda gerçekleştirdiğimiz yatırımlar, başarımızın en önemli anahtarı. Ayakta kaldığımız sürece böyle olmaya devam edecek” dedi.

“Görevimizin, işleyen bir sanayinin güvencesi olduğunun bilincindeyiz”

Takım Tezgâhları Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Hakan Aydoğdu ise bir ülkenin kendi üretim teknolojilerini geliştirebilmesinde en önemli görevin takım tezgâhları sektörünün üstlendiğini söyledi. Üstlendikleri görevin, işleyen bir sanayinin güvencesi olduğunu dile getiren Aydoğdu, şunları kaydetti:

“Sorumluluklarımız çok büyük. Çünkü biz, takım tezgâhları sektörünün temsilcileri, sadece işletmelerimiz adına değil, Türkiye ekonomisi adına da sorumluluklar üstleniyoruz. Sıkıntılı,
çalkantılı, adına ne dersek diyelim, zor bir dönemden geçiyoruz. Bu türbülanslı ortamdan çıkmanın tek yolu, birlikte hareket etmekten geçiyor. Bu anlayış, bir hazır olma hali. Türkiye’nin sanayicileri olarak, sanayimiz ve ülkemiz ekonomisi için nöbetteyiz ve bu gönüllü nöbette kalmaya devam edeceğiz. Sektör olarak üretmeye, daha çok üretmeye odaklandık. Daha kaliteliyi, daha hızlı ve kusursuz üretmeye odaklandık. Takım tezgâhları sektörü, bu hedef için kritik bir görev üstleniyor. Çünkü biz sadece yedek parçasını değil, otomobilin kendisini yapacağız. Çünkü biz uçak, tank, gemi üreteceğiz. Yerlileşme hamlesi ile yapacak çok işimiz var. Sektörümüzdeki teknolojik gelişmeler bitmeksizin devam ediyor. Dünyayı yakından izliyoruz. Bu değişimi de benimsiyor ve hızla adapte oluyoruz. Ülkemizin hedefi, bu coğrafyada üretilebilen takım tezgâhı çeşitliliğini artırıp, maliyetleri azaltmak olmalı. Çünkü millileşmek için üretim, üretim için yerli takım tezgâhları sektörünün gelişmesi şart.”

“Endüstri 4.0 ile büyümeye devam edeceğiz”

TÜYAP Fuar ve Fuarcılık Hizmetleri Genel Müdürü İlhan Ersözlü ise içinde bulunduğumuz ekonomik konjonktürün üretimin ve nitelikli istihdamın ne denli önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne serdiğini söyledi. Endüstri 4.0 ile ileri teknolojik ürünleri üretebilecek kapasiteye gelmemizin ülkemizin geleceği için önemli olduğunu aktaran Ersözlü, “Endüstri 4.0‘ın en güzel örnekleri olan ileri teknolojik makinelerin sergilendiği ‘Üretime İlham Veren Fuar’, Maktek Avrasya 2 yıl aradan sonra çok da anlamlı bir dönemde ziyarete açıldı” diye konuştu.

Yurt dışından yoğun ilgi

MAKTEK Avrasya 2018 Fuarı’nı toplam 56 bin 526 kişi ziyaret etti. Yurt içinden olduğu kadar yurt dışından da yoğun ziyaretçi ilgisiyle karşılaşan fuar, birçok uluslararası ziyaretçiyi de ağırladı. Fuar ayrıca, “Sanayide Üreten Kadınlar Buluşması”na da ev sahipliği yaptı. GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan Özsoy, Hürriyet Gazetesi Köşe Yazarı Elif Ergu Demiral, Seger Korna Genel Müdürü Tülin Tezer, Nestlé Professional Türkiye Genel Müdürü Arzu Alibaz ve Dirinler Sanayi Makinaları Endüstri ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Nihan Dirin’in katılımıyla gerçekleşen panelde, “Endüstri şirketlerinde kadının rolü?”, “Türkiye’de kadın meselesi” ve “Bir sanayi şirketinde üst düzey yönetici olmak” başlıklı konular detaylarıyla tartışıldı. Öte yandan sanayinin nitelikli teknik eleman talebini karşılamak için TİAD ve Tezmaksan Eğitim Üssü Derneği’nin birlikte organize ettiği MAKTEK Altın Pergel 1. Ulusal CNC Takım Tezgâhı Tasarım Yarışması ödül töreni de gerçekleştirildi. Bir sonraki MAKTEK, Takım Tezgâhları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) ve Makina İmalatçıları Birliği (MİB) iş birliğiyle 2020’de 5’inci kez yapılacak. Makine sektörünün Anadolu’daki buluşması MAKTEK Konya Fuarı ise 10-13 Nisan 2019 tarihleri arasında TÜYAP Konya Uluslararası Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek. Ayrıca 9-12 Ekim 2019 tarihinde MAKTEK İzmir, Fuar İzmir’de ziyaretçilerine kapılarını açacak.

MİB standına büyük ilgi

Makine sektörünün temsilcileri MİB standına da büyük ilgi gösterdi. Fuarda ayrıca Avrupa Güç Aktarma Organları Birliği toplantısı ile Basınçlı Hava Kurutucuları ve Kompresörler Komitesi ve Testere Komitesi toplantıları gerçekleştirildi. Standı ziyaret eden imalatçılara bilgilendirme yapıldı ve misafirler doğru firmalara yönlendirildi. Tüm üyeler en az bir kez ziyaret edilerek, MİB üyesi posterleri dağıtılarak, fuar süresince yapılan görüşmelerde firmaların istekleri not edildi. CNC ve üniversal talaşlı imalat makineleri, sac işleme makineleri, kesici ve tutucu takımlar, CAD/CAM teknolojileri, ölçü aletleri, kalite kontrol cihaz ve ekipmanları, kaynak kesme ekipmanları, kaynak makineleri ve yedek parça, ısıl işlem donanımları, taşıma sistemleri, yağlama ve soğutma sistemleri sektörlerinin yer aldığı fuara, 54’ü MİB üyesi olmak üzere 367 firma katıldı.

MAKTEK Avrasya MİB Katılımcı Firmaları