“Makine sektörü için üretim politikası oluşturulmalı”

212

Karmetal Satış ve Pazarlama Direktörü Semih Kar, makine sektörünün politikalarının oluşturulmasına geç kalındığını söyledi. Ancak makine sektörünün ve sektördeki üreticilerin her birinin marka değerinin yükseldiğini dile getiren Kar, üretim politikalarının oluşturulmasını istedi.

Karmetal Satış ve Pazarlama Direktörü Semih Kar, dergimizin “Genç Makineciler” bölümünün bu sayıdaki konuğu oldu. 1976 yılında Metin Kar tarafından kurulan Karmetal’in ikinci kuşak yöneticilerinden olan Semih Kar ile Karmetal, makine sektörünün bugünü ve geleceğini konuştuk. Hem makine sektörünün hem de sektördeki firmaların marka değerinin her geçen yükseldiğine dikkat çeken Kar, ülke politikası oluşturmada geç kalındığını söyledi. “Birçok ülkede makine sektörü kritik sektör olarak değerlendirilir ve yatırımlar bu sektör etrafından şekillenir” notunu düşen Kar, dileğinin makine üreticilerinin öneminin en kısa sürede anlaşılması ve üretim politikasının buna göre şekillenmesi olduğunu dile getirerek görüşlerini MİB Dergisi okurlarıyla paylaştı.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Semih Kar kimdir?

Karmetal firmasının hissedarı, yönetim kurulu üyesi ve aynı zamanda satış ve pazarlama direktörüyüm. 2 Aralık 1985 Sakarya doğumluyum. Karmetal Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kar’ın 3’üncü ve en küçük oğluyum. Firmadaki ilk pozisyonum makine mühendisi olmam sebebiyle imalat müdürlüğü oldu. “Paranı paylaş, ama müşterini paylaşma” ilkesi ile müşterilerimize daha yakın olmak istedik ve 2013 yılında, şu anki pozisyonum olan satış ve pazarlama direktörlüğüne geldim. Karmetal firmasının yanında birçok sivil toplum kuruluşu ve dernekte üyelik ve yöneticilik yapıyorum. İş hayatının yanında aynı zamanda sivil toplum kuruluşlarında da etkin olarak görev almaya çalışıyorum.

Firmanız Kar Metal’i tanıyabilir miyiz?

Karmetal 1976 yılında Metin Kar tarafından kuruldu. İlk yıllarında özel amaçlı makine imalatı ile makine sektörüne girdi. İlerleyen yıllarda savunma sanayine de çalışmaya başlayan firmamız, Türkiye’de üretimi olmayan tankların yürüme aksamlarını üretirken, otomotiv yan sanayine de çalışmaya başladık. 1997 yılında şerit testere makinesi imalatına başladık ve ilk ihracatımızı 2001 senesinde gerçekleştirdik. 15 sene içinde hem üretimimizi hem de satış ağımızı geliştirerek 70’den fazla ülkeye düzenli olarak ihracat yapıyoruz. Karmetal’e ek olarak ihracat ve ithalat işlemlerimizi yapan Kar Teknoloji firmamız da faaliyet gösteriyor. Ayrıca Kuzey Amerika pazarındaki hareketliliğimizi daha da yukarılara çıkarmak için makine sektörünün kalbi olan Chicago’da “Karmetal North America” satış ve pazarlama firmamızı da 2 yıl önce kurduk. Firmamız 500 m² depo alanımız ve ofislerimiz ile Amerika pazarında iyi bir konumda.

Firmanızla ilgi kısa, orta ve uzun vadeli gelecek hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?

Hâlihazırdaki fabrika binamız 5 bin m²si kapalı olmak üzere toplam 7 bin 500 m². Fakat ürünlerimize inanılmaz rağbet var ve bizden daha da büyük ve kapsamlı makineler üretmemiz isteniyor. Mevcut yerimiz küçük gelmeye başladığı için, binamıza ek olarak kullanacağımız Sakarya 1. OSB içerisinde 10 bin m² açık alan aldık. Bu araziye 7 bin m² kapalı alan yapacağız. Binamıza 18 ay içinde geçmeyi planlıyoruz. Ayrıca yine bu binalara ek olarak Sakarya’da yeni kurulacak Makine İhtisas Bölgesi’nde 25 bin m² arazi aldık. Buraya da özellikle büyük makinelerimizin ve özel hatların üretimini yapacak fabrikamızı taşımak istiyoruz. Şu an için üretimimiz 3 hattan oluşuyor. Sütunlu makinelerin üretim hattı, mafsallı makinelerin üretim hattı ve daha ekonomik olan ve 3 yıl içinde yılda 2 bin 500 adet üretmeyi planladığımız Craft modellerimizin üretim hattı. Bu 3 hatta 2017 yılında bin 750 adet makine üretildi. 2018 hedefimiz 2 bin makine, 2019 yılı sonunda ise 2 bin 500 makine üretmek. Bu sektöre en son giren firmalardan biri olmakla birlikte üretim ve satış rakamlarına baktığımızda ise lider pozisyondayız. 90 çalışanımız var ve yatırımımız tamamlandığında sayının 100’ü geçmeyeceğini öngörüyoruz. Yatırımda tüm alt yapısı Endüstri 4.0’a uygun olacağı için birçok işimizi insan gücüne bağlı olmadan idame ettirebileceğiz. 2018 yılı sonu toplam ciromuzun 20 milyon doları bulacağını hesapladık. Cironun yüzde 70’i ihracat, yüzde 30’u ise yurt içi satışlar olacak. İhracatın ise yaklaşık yüzde 15’lik kısmını Karmetal NA, yani Amerika’daki firmamızın yapmasını bekliyoruz.

Teknolojinin hızlı gelişmesiyle birlikte firmalar sürekli bir dönüşüm içinde. Firmanızın yürüttüğü araştırma, geliştirme, yeni ürün tasarımları gibi çalışmaları ile ilgili bilgi alabilir miyim?

Firmamızın Ar-Ge’ye verdiği önemi, firma sahibimizin direkt olarak Ar-Ge ile ilgilenmesinden anlayabilirsiniz. Firmamız atılımcı ve yenilikçi düşünceleri ile sektörüne yön veriyor ve takip ediliyor. Bu sadece yurt içi için değil, yurt dışı için de geçerli. Yurt dışı fuarlarında bile ürünümüzden ilham almak için standımızı ziyaret eden şerit testere makine üreticileri oluyor. Karmetal olarak ayrı bir Ar-Ge firmamız da var. Bu firmamız Teknokent’te ve şehrimizin güzide üniversitesindeki öğretim görevlileri ile koordineli şekilde çalışıyor. Bu çalışmaların ışığında da sürekli olarak inovatif ve piyasayı sürklase edecek ürünler çıkarıyoruz. Yakın süre içinde, sadece Türkiye pazarı için değil, dünya pazarı için de son derece yenilikçi modellerimizin tanıtımlarını yapacağız. Müşterilerimizin ve bayilerimizin bizden istediği yenilikleri mümkün olan en kısa süre içerisinde tasarlayıp simülasyon videoları hazırlayarak sunmaya çalışıyoruz.

Aile şirketlerinde en çok zorlanılan konulardan biri kuşak çatışmasıdır. Siz bu tür sorunlar yaşadınız mı? Yaşadıysanız bunu nasıl çözümlediniz? Yaşamadıysanız bunu nasıl sağladınız?

Firmanın ikinci kuşak sahipleri olarak çok şanslıyız. Çünkü babamız ve kurucu başkanımız Metin Bey son derece atılımcı ve vizyon sahibi. Dünya gündemini yakından takip eden, gelişmeleri anbean izler ve kendini adapte eder. Ara sıra tabi ki kuşak çatışması yaşamakla beraber bu tür zamanlarda hepimiz bir araya gelerek sorunların üstesinden geliyoruz. Ayrıca 2000’li yılların ortasında “Aile Hukuku ve Kurumsallaşma” eğitimleri alarak aslında her birimiz profesyonelleştik ve hepimizin kendi birimleri var. Satın alma, planlama ve üretim Fatih Bey’in, finans Çetin Bey’in, Ar-Ge ve tasarım Metin Bey’in sorumluluğunda, satış ve pazarlama ve tanıtım benim sorumluluğum altında. Aldığımız her kritik kararı ise ortak düşünerek alıyoruz.

Makine sektörünün sorunları nelerdir ve sizce bu sorunlar nasıl çözülebilir?

Her platformda bahsettiğimiz üzere ülkemizin yükselişinin üretim ile mümkün olacağını düşünüyoruz. Birçok ülkede kritik sektör olarak da makine sektörü belirleniyor ve ülke yatırımları da bu sektörün etrafında şekilleniyor. Maalesef ülke politikası olarak geç kaldık. Umarım en yakın süre içinde makine üreticilerinin önemi anlaşılır ve politikamız bu çerçevede değişir. Diğer büyük sıkıntımız ise nitelikli iş gücü. Biz seri imalat yapan, aynı parçadan binlerce üreten firmalar değiliz. Biz daha çok terzi hassasiyetinde çalışırız ve her bir makine ve ekipmana tek tek özen gösteririz. Dolayısıyla istihdam edebileceğimiz çalışanların en üst seviyede yetişmiş beyaz ve mavi yakalı olması gerekli. Ama maalesef ülkemiz bu konuda da sıkıntı yaşanıyor ve gençler daha beşerî ve sosyal bölümlere yöneliyor. Üniversite çağlarına gelmeden, henüz orta okul–lise zamanlarında gençlerimize üretimin ne olduğunu göstermeli ve sevdirmeliyiz. 2 hafta önce ilkokul 2’ye giden yeğenim ve sınıf arkadaşları fabrika binamıza gezi gerçekleştirdi. İnanın her birinin gözünde aynı merak ve ışığı gördük. İnanıyoruz ki üretimin ne olduğunu anladılar ve “üretmenin tadı”nı aldılar. Bir diğer konu da maalesef üretimimiz hala dışa bağımlı olması. Önemli ekipmanlarımızı yurt dışından temin etmek zorundayız ve sürekli hareket halindeki kur bizi sıkıntıya sokuyor.

Türk makine sektörü geleceğini nasıl görüyorsunuz? Sizce sektörün daha iyi noktalara gelmesi için hem sektör temsilcilerinin hem de devletin neler yapması gerekiyor?

İşim gereği çok fazla gezme fırsatım oluyor. Çoğunlukla yurt dışı fuarlara gidiyorum. Bu fuarların tamamında Türk katılımcılar görüyorum. Makine üreticileri çok atak. Hem Türk makine sektörünün hem de her bir üreticinin marka değeri günden güne artıyor. Tabi böyle güzel tarafların yanında aynı zamanda kötü taraflar da mevcut. Maalesef hala merdiven altı üreticiler ile rekabet etmek zorundayız. Biz her türlü denetime ve iyileştirmeye tabi tutulurken, herhangi bir kontrole tabi tutulmayan firmalar da mevcut. Bunların yanında marka ve patent korunumu konularında da sıkıntı yaşamaktayız. Bu konularda da devletimizden ve bakanlıklarımızdan yardım talep ediyoruz.

Biraz da aile yaşantınız, hobileriniz, kişisel hedeflerinizden bahsedebilir misiniz? İş yerinin dışındaki Semih Kar neler yapar?

Üç yıllık evliyim. Yakın zamanda baba olacağım. Çok fazla hobim yok, çünkü fazla bir vakit bulamıyorum maalesef. Sık sık yurt dışı seyahatler yapmak zorundayım. Ayrıca Amerika’daki yatırımımız için de oraya gidip gelmem gerekiyor. Ama kendime ayırabildiğim zamanlarda sporla ilgileniyorum. Futbol, basketbol ve tenis oynarım. Son zamanlarda e-spor’a ilgi duymaya başladım. Özellikle yurt dışında iken e-spor yapabiliyorum, çünkü evdeyken eşime vakit ayırmam gerekiyor. Evlenene kadar tatil, yıllık izin gibi kavramlar bende ve ağabeylerimde yoktu. İnanıyorum ki diğer üreten, katma değer yaratan kişilerde de bunlar yoktur. Çünkü bizlerin hobisi üretmek, daha iyisini üretmek. Biz üretirken dinlenen ve rehabilite olan insanlarız.

Eğer Karmetal’de çalışmasaydınız hangi mesleği seçerdiniz?

Bir şeyler ortaya çıkarmak veya mevcutta olan şeyi parlatmak hoşuma gider. Üretim sektöründe çalışmıyor olsaydım reklam sektörünü seçebilirdim.

Makine İmalatçıları Birliği (MİB) hakkındaki düşünceleriniz nedir? Daha iyi çalışmalar yapılması için önerileriniz nelerdir?

MİB bizlerin çatı derneği. Tüm üreticilerin haklarını koruyan, onlara yol haritası çizebilecek bir kuruluş. Bu çerçevede MİB’in yapmış olduğu işlerde başarılı olduğunu düşünüyorum. Coğrafi olarak birbirinden uzak üreticileri buluşturmak ve bir araya getirmek oldukça zor. Bizim bulunduğumuz Sakarya’da MİB’e üye tek firma Karmetal. Bu bölgeye gelerek üretici firmaları ziyaret edip üye profiline uygun olan firmaları davet edebilirsiniz.