Kompresör Verimlilik Laboratuvarı çalışmalarına başlandı

73

Basınçlı Hava Kompresörü, Kurutucular ve Ekipmanları Komite toplantısı Türk Standartları Enstitüsü’nde yapıldı. Toplantıda kurulması planlanan “Vidalı Kompresörler için Verimlilik Ölçümü ve Doğrulama Laboratuvarı” ile ilgili çalışmalar konuşuldu.

Toplantıya TSE yetkililerinin yanı sıra Sarmak Makina Kompresör Pompa San. ve Tic. A.Ş. adına Aslı Saracoğlu Özer, AAG Makina Basınçlı Hava Sist. San. İnş. Tic. Ltd. Şti. adına İlknur Cantürk, Lupamat Makina Sanayii A.Ş. adına Levent Tuncer, Tamsan Kompresör San. Tic. A.Ş. adına S. Zafer Udül, Dalgakıran Makina San. Tic. A.Ş. adına Eren Çakır ve Onur Elbir, Aydın Trafo Makina Sanayi ve Tic. A.Ş. adına Emre Tüjümet ve Mehmet Özen Makina San. ve Tic. A.Ş. adına İbrahim Özen, komite misafir üyesi Mustafa Uslu ve MİB sekretaryası katıldı.

Toplantıda, kurulması planlanan “Vidalı Kompresörler için Verimlilik Ölçümü ve Doğrulama Laboratuvarı”nın kullanımı için yapılması gerekenler konuşuldu.  Yatırımın, ülke ve tesisi kullanılacak tüm firmalar için önemli bir merkez olacağının belirtildiği toplantıda, enerji verimliliği konusunun dünyada öneminin arttığı ve enerji fiyatlarının üretim maliyetlerinde çok önemli hale geldiği belirtilerek, tesisin taşıdığı önem vurgulandı.

Toplantı sonrasında ise komite üyeleri MİB ofisinde tekrar bir araya gelerek kurulacak tesis sonrası gerekli görülen uygulamaları ve tesisin sürekliliğinin sağlanması için gereken önerileri belirledi.