“Katma değeri yüksek ürün ihracatı için yola çıktık”

42

Abra Vinç Satış ve İdari Koordinatörü Kerem Özay, Gürcan Kılıç ile birlikte 2004 yılında katma değeri yüksek ürün ihracatı için yola çıktıklarını söyledi. Bunu gerçekleştirdiklerini ve bu süreçte zorluklarla da karşılaştıklarını anlatan Özay, “2018 yılında ise yüzde 98 oranında büyüdük” dedi.

Başarı Öyküsü bölümümüzün bu sayıdaki konuğu Abra Vinç Satış ve İdari Koordinatörü Kerem Özay oldu. 2004 yılında Gürcan Kılıç ile birlikte çalışma sınıfı yüksek vinç imalatını  üst düzey teknoloji kullanarak üretip, ihraç ederek birim katma değer oranını  yükseltmek için yola çıktıklarını söyleyen Özay, geçen süreçte yaşadıkları zorlukları ve bu zorlukları nasıl aştıklarını anlattı. 2018 yılında hiç beklemedikleri şekilde yüzde 98 oranında rekor bir büyüme gösterdiklerini aktaran Özay, 2018 yılını aynı zamanda bir yatırım yılı olarak geçirdiklerini belirtti. Özay, Abra Vinç ile ilgili sorularımızı şöyle yanıtladı.

 

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

1969 İzmir doğumluyum.  Evliyim ve bu yıl liseye başlayacak bir oğul sahibiyim. Makine mühendisiyim.  Firmamda Satış ve İdari Koordinatör olarak görev yapmakla birlikte, Satış, İnsan Kaynakları, Finansman, Satın Alma birimlerinin organizasyonu ve bu birimlerin etkin çalışması benim sorumluluğumda.

Firmanız hakkında bilgi alabilir miyiz? Kuruluştan bugüne kadar firmanın geçirdiği evreler ve bugün gelinen nokta nedir?

Abra Vinç Makina, ben ve Gürcan Kılıç ortaklığında 2004 yılında kuruldu. O zamanki kuruluş amacımız özellikle çalışma sınıfı yüksek proses vinçlerinin imalatını Türkiye’de üst düzey teknoloji kullanarak yapılabilmesi ve bu sayede bir birimdeki katma değer miktarını artırarak ihracat yapmak, ülkeye getirdiğimiz dövizdeki birim ağırlık katma değer oranlarını yükseltmek idi. Bu amaçla yurt dışı çalışmalarımız devam ederken, 2008 yılında içine girdiğimiz global kriz Avrupa pazarında satışlarımızın sürekli olmasına engel teşkil etti. Çünkü çalışma yaptığımız çelikhane ve haddehane projelerinin bir dönem askıya alınması, daha sonrasında ise projenin bir kısmının yapılması yönünde aksiyonlar alındı. Bu beklenmedik kriz ve arkasından alınan kararlar Avrupa pazarında iş hacmimizi negatif yönde etkiledi. Bu durumda istemesek de yönümüzü Arap Yarım Adası’na çevirmek durumunda kaldık. Bu pazarda zaman içinde önemli projelere imza atsak da,  projelerin çok yavaş yürümesi, ilerleyen aşamalarda sürekli fikir değişikliklerinin olması ve bu durumun projelere yansıması, bir de ödemelerin zamanında gelmemesi gibi durumlar ile karşılaşmamız, bizlerin Arap pazarında kolay olmayan bir süreçten geçmemize neden oldu. Proses vinçlerinde yaşadığımız bu sıkıntılar yanında standart tavan vinçlerinde ise özellikle bazı Türk firmaları, Çin ve Hindistan ile yaşadığımız haksız rekabet bizlere yurt dışında işlerin ne kadar zor olduğunu gösterdi. Yurt içi pazarımızı değerlendirdiğimizde ise 2014 yılından itibaren küçük dokunuşlar ile başlayan fakat daha sonra ivmelenerek devam eden siyasi istikrarsızlık, artık günümüzde Türk ekonomisinin lokomotif firmalarının zor günler geçirmesine, satılarak el değiştirmesine hatta batmasına sebep oldu. Dünyada sektör bazında kuvvetli olan Türk firmalarında bile bir durağanlık başladı. Bu durum yatırım kalemi üreten bizim gibi firmalarda fazlasıyla hissedildi.

 

Abra Vinç 2018 yılını nasıl geçirdi? 2019 yılı hedefleriniz nedir ve bu hedeflere ulaşmak için ne gibi çalışmalar yürüteceksiniz?

Abra Vinç hiç beklemediği şekilde 2018 yılında yüzde 98 bir büyüme gerçekleştirdi. Bu dönemde gerek CNC talaşlı imalat ve CNC kesim tezgâhlarına yaptığımız yatırımlar, 3 boyutlu ölçüm cihazı gibi kalite yatırımlarımız ve son olarak 30 metre köprüyü bile el değmeden çevirerek boyama yapan çevreye duyarlı boyahane yatırımımız ile aslında yatırım odaklı bir yıl geçirdik. Bu yatırımlarımızdan özellikle boyahane yatırımında devletimizin verdiği KOSGEB desteklerinden de faydalanarak firmamız adına yatırım desteği kullanma konusunda da bir ilk gerçekleştirdik.  Ancak 2018 yılını satış bazında değerlendirirsek, döviz dalgalanmalarından muzdarip olduğumuz bir yıldı diyebiliriz. Genel seçimler öncesine kadar dövizin sürekli ve yüksek oranlarda artması Türk Lirası ile satış yaptığımız bu dönemde bizleri çok zorladı. Ödemeler, vadelerinde nerede ise hiç yapılmadı. Yılın ikinci yarısında ise yurt dışı satışları artırma çabamız, bu sefer kurların anormal yükseldiği ağustos ayında gerçekleşmesi, ancak ödemelerin normal vadesi olan kasım ayında gelmesi ve bu ay içinde kurların yıl içi beklentilerinin bile altında seyretmesi, yaptığımız işlerden beklenen kâr marjlarını yakalamamızı zor kıldı. 2019 yılı ilk altı ayına baktığımızda ise,  seçim politikalarının günümüze kadar devam ettiğini görüyoruz. 2019 yılı için öngördüğümüz, 2018 yılı ciromuzu yüzde 30 aşma hedefimize yılın ilk yarısında ulaşmakta zorluklar yaşasak da, ancak istikrarlı ve sıkı ekonomik politika ve yatırıma destek veren, tüm ülkeyi kucaklayıcı sosyal politikalar ile yakalayabileceğimizi ümit ediyorum.

 

Makine İmalatçıları Birliği (MİB) hakkındaki düşünceleriniz nedir? Daha iyi çalışmalar yapılması için önerileriniz nelerdir?

Makine İmalatçıları Birliği gücünü genelinde kendi öz kaynakları ile ayakta duran orta ölçekli aile şirketlerinden alıyor.  CECIMO gibi önemli uluslararası kuruluşlara da üye. Makine imalatı çok geniş bir yelpazeyi temsil ediyor. Önceki dönemlerde benzer imalatların bir çatı altında toplanmalarının gerekliliği, böylelikle problem çözümü ve hedefler doğrultusunda ilerlemenin daha hızlı ve etkin olabileceği dile getirildi ve bu konuda çalışmalar yapıldı. İçinde bulunduğumuz bu zor şartlarda özellikle yurt dışı açınımlarında komisyonların daha etkin rol almaları gerektiğini düşünüyorum. Yine MİB devlet ilişkileri, yeni yapılandırılacak teşvikler ve bunun açılımları ile ilgili birliğimizin her aşamada konuyla ilgili takipçi, fikir veren ve hızlı sonuç alan bir yapıda olmasını temenni ediyorum. Son olarak değerli üyelerimize mesajım; Abra Vinç olarak, gerek proses vinçleri, gerek patlamaya karşı korumalı EX-Proof vinçler, ki Türkiye’de imalat yapan sertifikalı tek firmayız, gerekse standart vinçlerde, sürekli Ar- Ge ve iyileştirme çalışmalarına devam eden, toplamda 200 çalışanı olan orta ölçekli bir firmayız.  Bizler MİB olarak, Ulu Önderimiz Atatürk’ün “Her fabrika bir kaledir” sözüyle çok güzel ifade ettiği gibi, ülkemiz adına çok önemli misyonlar taşıyoruz, Firmam adına şunu söylemek isterim ki, Abra Vinç yatırımlarınızda standart vinçlerde bu zor günlere özel MİB üyelerine yüzde 30 net indirim yapıyor. “Birlikten kuvvet doğar”  sözüyle tüm üyelerimizi selamlıyor, yılın ikinci yarısında hedeflerin tutturulduğu, yüzlerin güldüğü bir dönem olmasını ümit ediyorum.