İlklerin üreticisi Hidromek şimdi de yerli komponent imal edecek

Hasan Basri Bozkurt tarafından temelleri atılan Hidromek, geliştirdiği inovatif ürünlerle hem yurt içi hem de yurt dışı fabrikalarında üretim yapabilecek büyüklüğe sahip bir firma olmasının yanı sıra, iş makinesi sektörünün gelişimine büyük katkılar sağladı.

2138

Yaptığı yatırımlarla bugün Türkiye’nin en büyük iş makinesi firmalarından biri haline gelen Hidromek, Ankara Sincan Organize Sanayi Bölgesi’ndeki yerleşkesinin yakınında bir milyon metrekarelik arazi üzerine kurulacak yeni kompleks ile yatırımlarına hızla devam ediyor. Firma bu dönemdeki yeni yatırımı ile kapasite artışı sağlayarak ve komponent üretimi gerçekleştirerek yerli imalatı artırmayı hedefliyor.

Hidromek, hikayesine 1978 yılında Hasan Basri Bozkurt’un attığı temellerle, Ankara’da başlıyor. Bugün ikinci kuşak temsilciler, Ahmet Bozkurt ve Mustafa Bozkurt’un da dâhil olduğu üretim çarkı, yatırım ataklarıyla daha hızla dönmeye devam ediyor. 1965 yılında meslek lisesini bitirerek Karayolları Genel Müdürlüğü’nde iki yıl çalışan ve sonrasında üniversite hayatına atılan Hasan Basri Bozkurt, Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmasının ardından yeniden Karayolları Genel Müdürlüğü’nde çalışmaya başlar. 1974 yılında Kıbrıs Barış Harekâtından dolayı Türkiye’ye uygulanan ambargo, parça temini zorluğu yaşanmasına ve karayollarının sahip olduğu iş makinelerinin durma noktasına gelmesine sebep olur. O tarihte Karayollarında birçok parçayı kendileri üreterek makinelerin çalışmaya devam etmesini sağlarlar ve her ürettikleri parçanın başarıyla çalıştığını görmeleri motivasyonlarını yükseltir, üretim deneyimi kazandırır. Girişimci Hasan Basri Bozkurt’un çocukluğundan beri, iş makinelerine ilgisi vardır. 1977 yılında karayollarındaki son görevi olan Makine Şefliğinden ayrılır ve Hidromek’i kurar.

Bugün kazıcı yükleyici, hidrolik ekskavatör, lastikli yükleyici, motor greyder, üretimi yapan firma, önümüzdeki dönem içinde komponent üretimi gerçekleştirerek yerli üretimi artırmayı hedefliyor. Hidromek’in başarı öyküsünü, yatırımlarını ve hedeflerini, ikinci kuşak temsilcileri Ahmet Bozkurt ve Mustafa Bozkurt kardeşlerden dinledik…

 

“HİDROMEK İLE ÇOCUKLUĞUMDAN İTİBAREN HER ZAMAN BAĞIM OLDU”

İkinci kuşak temsilcilerden Ahmet Bozkurt Hidromek Pazarlama, Satış ve Satış Sonrası Hizmetler Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapıyor. 1979 yılında Ankara’da doğan Ahmet Bozkurt lisans eğitimini Çankaya Üniversitesi İktisat bölümünde tamamladıktan sonra, dil eğitimi almak için Fransa ve Amerika’da bulunuyor. Eğitimini tamamlamasının ardından Hidromek Satış ve Satış Sonrası Hizmetler Müdürlüğü’de ilki olan Hidromek West’in kurulması için İspanya’da bulunuyor ve dört sene boyunca satış ve pazarlama konusunda görev yapıyor. 2011 yılından beri ise Türkiye’de Pazarlama, Satış ve Satış Sonrası Hizmetler Genel Müdür Yardımcısı olarak görevini sürdürmeye devam ediyor.

Ahmet Bozkurt firma kuruluşu için şunları söylüyor: “Babamın Karayolları Genel Müdürlüğü’nde edindiği tecrübe ve motivasyon, Hidromek’in kuruluşunun temel taşlarını oluşturuyor. 1 Mayıs 1978 yılında kurulan Hidromek, o zamanlar iş makinesi yedek parçası üretirken, sonrasında iş makinesi üretecek düzeye kadar geliyor. Ankara’da 200 metrekare atölyede iş makinesi parçası üretimi ve tamiri üzerine olan iş, yükleyici ve kanal açıcı ekipman üretimi ve bunların tarım traktörlerine monte edilmesiyle devam ediyor. İş makinesi formuna sokulan tarım traktörlerinden sonra, iş makinesi üretimi için girişimler başlıyor ve Türk mühendisler tarafından üretilen ilk iş makinesi HMK 80 ortaya çıkıyor. Kazıcı yükleyici ile elde ettiğimiz pazar payına ek olarak ürün kategorimizi genişletmeye karar verdik ve 2000’li yıllarda hidrolik ekskavatör üretimine başladık. Hidrolik ekskavatör üretiminde bugün 14 ton ile 50 ton arasında ürün yelpazesi sunabiliyoruz.” Yatırımlarından söz etmeye devam eden Ah-met Bozkurt, geçmiş zamanlarda Fransız bir firmayla Türkiye’de şantiye forklifti üretimi üzerine çalıştıklarını ancak ekonomik kriz sebebiyle bu ortaklığın bittiğini ancak işbirliği fırsatları için çok iyi bir tecrübe olduğunu belirtiyor. Ahmet Bozkurt, “2013 yılında Mitsubishi motor greyder iş kolunu satın aldık. Bu satın alma, Tayland’daki üretim tesisi ile tüm tasarım, üretim, know-how teknolojisi ve satış sonrası hizmetleri kapsamaktadır. Ürün gamımızı büyüterek bugün kazıcı yükleyici, hidrolik ekskavatör ve motor greyder üreten bir firma haline geldik. Geçtiğimiz yıllarda belden kırmalı lastikli yükleyici projemize de başladık. İlk prototipler üretildi. Şu anda sahada çalışan bir kaç makinemiz var. Bu yatırımımızla birlikte ürün kategorilerimizi dörde çıkarmış olduk” diyor.

Bugün Ankara’da üç, İzmir’de bir ve Tayland Bangkok’ta bir olmak üzere toplamda beş fabrikada üretim faaliyetlerine devam ettiklerini anlatan Ahmet Bozkurt, kendi mühendisliğini yapan bir şirket olduklarının altını çizi-yor. Sorumlu olduğu pazarlama faaliyetlerini hem kendi bünyelerinde hem de bayileri aracılığıyla yurt dışında sürdürdüklerini belirten Bozkurt, “Yurt dışı fuarlara katılmaya özen gösteriyoruz. Almanya, Fransa, İspanya, İtalya, Rusya ve Amerika’da düzenli olarak katıldığımız fuarlar var. Önümüzdeki dönemde Hindistan’da ve Çin’de iş makinesi fuarlarına katılmayı planlıyoruz. Fuarlar, müşterilerimi-zin en yeni ürünlerimizi tanıyabileceği platformlar. Yurt içi pazarlama faaliyetlerimizi daha çok birebir müşteri ziyaretleri, fabrika ziyaretleri ve demo günleri yaparak gerçekleştiriyoruz” şeklinde konuşuyor.

 

“1 MİLYON METREKARELİK ARAZİ ÜZERİNDE YENİ YERLEŞKEMİZİ KURUYORUZ”

En son yatırımları hakkında Ahmet Bozkurt şunları söylüyor: “Ankara OSB Bölgesi’nde bulunan üretim tesislerimize çok yakın bir alanda 1 milyon metrekarelik arazi yatırımı yaptık. Bu arazi üzerinde yer alan üretim kompleksi dahilinde Ar-Ge merkezimiz, fabrikalarımız ve müşteri merkezimiz yer alacak. Bu fabrikalarda katma değeri artıracak komponent üretimi de yapılacak. Böylelikle makinelerimiz daha fazla yerlileşecek. Yurt dışından temin edilen yürüyen aksam, dişli grupları gibi bazı bileşenleri üretip, 6 ton-11 ton arası midi ekskavatör, yol silindiri, yük-sek tonajlı ekskavatör, lastikli yükleyici ürünleriyle ürün gamımızı genişletmeyi hedefliyoruz. Bu yatırım üretim kapasitemizi iki katına çıkaracak.”
Pazarlama yatırımları kapsamında ise müşteri hizmetlerine çok önem verdiklerini vurgula-yan Ahmet Bozkurt “2007 yılında kurduğumuz Hidromek West ve 2013 yılında kurduğumuz Hidromek Rus yurt dışı için hem bayi ağı yönetimini hem de satış ve satış sonrası hizmetleri yönetiyor. Önümüzdeki dönemde bayi ve servis desteği yatırımlarımızı, başka ülkeler ekleyerek büyütmek istiyoruz” diyor.

 

“MAKİNELERİMİZDEKİ RENK DEĞİŞİKLİĞİYLE FARK YARATTIK”
Makine renklerinde değişikliğe giderek siyah-beyaz renkte üretime geçen Hidromek’in bu yatırım kararıyla ilgili Ahmet Bozkurt, “Rekabet edebilirlik ve başarı için müşteri gözüyle bakarak hareket etmek ve kendinizi yenilemek çok önemli. Biz de bu amaçla uygun araştırmaları yaptıktan sonra siyah-be-yaz renklerinde karar kıldık. Yeni yüzümüzle müşterilerimizin karşısına çıktığımızda ise yaptığımız bu radikal değişiklik beğeniyle karşılandı, müşterilerimizden çok iyi geri dönüş aldık” diye konuşuyor.

Dünya genelinde sıkıntılı durumlar yaşanma-sına rağmen Türkiye’de iş makinesi sektörü- nün yükselişte olduğunu belirten Ahmet Boz-kurt, “Türkiye iş makinesi için ciddi fırsatlar sunan bir ülke” diyor.

Yapılan yatırımlar sayesinde dünyanın değişik yerlerine ihracat yapan Hidromek, önemli birçok pazarın nabzını tutmaya devam ediyor. İhracatta Rusya’nın çok önemli bir pazar olduğuna dikkat çeken Ahmet Bozkurt, firma olarak ihracatlarının büyük bölümünü Rusya’ya gerçekleştirdiklerini ifade ediyor. Yine Kuzey Afrika ülkelerinin ihracat açısından önemli bir potansiyel taşıdığını belirten Boz-kurt, “Avrupa ülkeleri her zaman gündemde. Son dönemde ise Güney Amerika ihracatımız açısından yükseliş trendinde olan bir pazar. Firma olarak Mitsubishi greyder iş kolunu satın almamızla birlikte Uzakdoğu’ya da açılmış olduk. Firmanın bu iş kolunu devraldığımız-da işleyen bir dağıtım ağı vardı, dolayısıyla Uzakdoğu’ya da ticaretimiz başlamış oldu. Önümüzdeki dönemde gerekli yatırımları yaparak makine satışımızı, dünyanın her ye-rinde artırmayı hedefliyoruz” şeklinde konuşuyor.

 

“MÜHENDİSLİK ÇALIŞMALARI İLE ÜRETİMİ SÜREKLİ GELİŞTİRİYORUZ”

Hidromek’in sektöründe lider oyunculardan biri olmasının temelindeki nedenlere değinen Ahmet Bozkurt, şunları söylüyor: “Hidromek, çok konsantre olmuş bir şirket olarak, kulvarı belli. İnşaat makineleri üreten bir firma olarak alanımızı hiç değiştirmiyoruz. Bu özellik işimizde konsantrasyon sağlıyor. Bu sayede firmamız, sermayesi belli yere aktığı için tecrübesini kullanarak kendini daha da geliştiriyor. Sürekli yatırım yapan, yeniliklere açık, fark yaratan bir firmayız. Yenilik ve yatırımlar açısından çok istekliyiz. Hem mühendislik çalışmalarımızı hem de üretimimizi her yönüyle sürekli geliştiriyoruz. Satış tarafında da aynı stratejiyle ilerliyoruz. Kendi satış ve servis ağımızı kurduk. Bu şekilde derinleştiğiniz takdirde başarınız da katlanarak büyüyor. Bu başarı bizi İSO 500 listesinde de yukarılara taşıyor. Başarı için kişi ve kurumların uzun vadeli düşünmeye odaklanmaları ve tutarlı olmaları gerektiğini düşünüyorum.”

 

“FİRMAMIZI, YARINLARA TAŞIYACAĞIZ”

Röportajımıza ikinci kuşak temsilcilerden Üretim Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Bozkurt ile devam ediyoruz. Mustafa Bozkurt 1972’de İstanbul’da dünyaya geliyor. Üniversite eğitimini yurt dışında Ürün Mühendisliği üzerine alan Mustafa Bozkurt sonrasında Bilkent Üniversitesinde finans üzerine eğitim alıyor. Çocukluğundan beri Hidromek’le iç içe olduğunu söyleyen Mustafa Bozkurt, “9 yaşımdan beri iç içe olduğum bu işi severek yapıyorum” diyor.

Babasından devraldığı bayrağı daha emin adımlarla taşımak için yatırımlarına devam edeceklerini belirten Mustafa Bozkurt, firmayı bundan sonraki jenerasyonlara taşımak için çalıştıklarını belirtti. Beş fabrikada gün-de toplam 22 makine üretimi kapasitesine sahip olduklarını belirten Mustafa Bozkurt önümüzdeki dönemde yüzde 25 büyüme hedeflerken, üretimin içinde, mutfağında bulunmanın kendisini çok mutlu ettiğini, Hidromek’in rekabetçi yapısını tüm kuşakların işin içinde olmasına bağlıyor. Yapılan yatırımların aynı zamanda insan kaynağına yapılan yatırımlar olduğunu belirten Mustafa Bozkurt, otomasyon ve hızlı üretim teknikleri konusunda da Türkiye’nin önde gelen yatırımcılarından bir olduklarını belirtti.

Türkiye ayağındaki yatırımlarının haricinde, yurt dışına yönelik hedeflerinin de olduğuna dikkat çeken Mustafa Bozkurt, “Tayland’daki fabrikamızı büyütmek istiyoruz. Okyanusya yeni bir pazar, ama çok büyük bir potansiyel taşıyor. Makine satışı açısından bizim için cazip bir pazar olması sebebiyle bu bölgede de büyüme hedefliyoruz. Öte yandan ürün yatırımlarımıza motor greyder, lastikli yükleyici, toprak silindiri geliştirilmesi ve üretimi ile devam ederken, komponent üretimini de en kısa sürede gerçekleştirmek istiyoruz” şeklinde konuşuyor.

 

“KARMA ÜRETİM YAPMAYI TERCİH EDİYORUZ”

Üretim modelinde karma üretimi tercih et-tiklerini söyleyen Mustafa Bozkurt, böylelik-le üretim becerilerinin hep dinamik ve canlı kaldığını belirtiyor. İlerleyen yıllarda üretim kapasitesini 4 katına çıkarmayı hedefleyen Mustafa Bozkurt başarının iyi tasarım, başarılı pazarlama, kaliteli üretim ile sağlanabileceğini belirtiyor. Hidromek olarak yatırımlarla daha fazla üretirken aynı zamanda birim maliyetleri düşürdüklerini ve kârlılığı artırdıklarını söyleyen Bozkurt, “Yatırım yapmadan ye-rinde sayarak başarı elde edilemez. Günümüz koşullarında dünya ile rekabet etmek çok zor. Ancak saydığım özellikleri taşıyan firmalar rekabet gücü elde edebilir” diyor.

Eğitim çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor
Bunların yanı sıra, firma olarak insana yatırım yapmaya çok önem verdiklerini ve bu kapsamda gençlere eğitim imkânı sunduklarını anlatan Mustafa Bozkurt, şunları söylüyor: “İkili mesleki eğitim sistemimiz kapsamında kendi personelimizi yetiştiriyoruz. İlköğrenim dönemini bitiren öğrencileri, bilgi sınavına tabi tuttuktan sonra sınavı geçenlere mesleki yönlerini belirlemek amacıyla beceri testleri uyguluyoruz. Ardından işletmemize uygun olan yetenekli gençleri kaydediyoruz. Öğrencilerimizin hem okulu hem de işletmeyi kapsayan karma bir müfredatları bulunuyor. Böylelikle çalışacakları ortam hakkında tecrübeleri olan öğrencilerimiz mesleği daha iyi tanıyor. Şu ana kadar 72 öğrencimize eğitim olanağı sunduk ve 31 öğrencimiz bu yıl haziran ayında mezun oldu. İş garantili eğitimle birlikte aynı zamanda maaş da alıyorlar. Mezun olduktan sonra burada çalışma zorunlulukları da yok. Biz bu imkânı onlara sağladığımız için çok büyük mutluluk duyuyoruz.”
Öte yandan çalışanlarına da eğitim vererek onların kişisel gelişimlerini desteklediklerini belirten Mustafa Bozkurt, şu bilgileri veriyor: “Satış ekibine teknik eğitim veriyoruz. Ar-Ge, Üretim, Satış Sonrası Hizmetler departmanlarında işe yeni başlayan teknik personele (mühendis, teknik öğretmen, tekniker, teknisyen) yönelik 2 ile 6 ay arasında tam zamanlı olarak eğitimler veriliyor. Üniversite öğrencilerine de staj imkanı sağlıyoruz. Öğrencilere tüm prosesleri göstererek destek oluyoruz. Çankaya Üniversitesi ile bir işbirliği yaptık. Bu işbirliği kapsamında ikinci ve üçüncü sınıftaki öğrencilere yaz döneminde özel staj programları uyguluyoruz. Öğrenciler dördüncü sınıfta bitirme projelerini de firmamızdaki bir konu üzerine hazırlıyorlar. Böylece mezun olduklarında sektörü ve firmamızı tanıdıkları için işe çok daha rahat adapte olabiliyorlar. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Hidromek Özel Operatörlük Kursu’nda da makine kullanımına yönelik eğitim veriyoruz. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı iş makinesi öğretmenlerine de hem teorik hem de pratik eğitim imkânı sağlıyoruz. Son 10 yıldır eğitime çok emek harcıyoruz. İnsana yatırım yapmanın değerini biliyor ve çok faydasını görüyoruz.”