“Gençlere tavsiyem, yaptığınız ürünün arkasında durun”

22

Fresan Makina Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Türtük, makine sektörünün genç temsilcilerine ürettikleri ürünlerin arkasında durmaları tavsiyesinde bulundu. Genç neslin teknolojik gelişmeler nedeniyle kendilerinden şanslı olduğunu söyleyen Türtük, “Yüksek teknolojili üretim yaparak, ihracatı artırmalı ve rakiplerimizi geride bırakmalıyız” dedi.

MİB Dergisi’nin “Duayen” bölümünün bu sayıdaki konuğu Fresan Makina Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Türtük, 1974 yılından bu yana sanayinin içinde olan Türtük,  yeni neslin gelişen teknoloji ile kendilerinden daha şanslı olduklarını söyledi. Gençlere her zaman dürüst olmalarını salık veren Türtük, en önemli noktanın ise ürettikleri ürünlerin arkasında durmaları olduğunu kaydetti. Gençlerin sürekli kendini geliştirmesinin de önemine dikkat çeken Türtük ile yüksek teknoloji üretim ile ihracatı artırmak ve rakipleri geride bırakmak zorunda olduğumuza vurgu yaptı. Türtük MİB Dergisi okuyucuları için sorularımızı şöyle yanıtladı.

 

Öncelikle sizi tanımak isteriz. İlyas Türtük kimdir?

Bursa’da 1952 yılında doğdum. Tophane Meslek Lisesi mezunuyum. 1973 yılında askerden geldikten sonra Ocak 1974’de Fresan Makina’yı kurdum.  1981 yılında evlendim ve iki çocuk sahibiyim, biri makine diğeri elektronik mühendisi.

 

Fresan ile bilgi alabilir miyim? Nasıl bir gelişim sürecinden geçerek bu günlere geldi ve bugünkü üretim, yatırım, ciro, ihracat ve istihdam rakamları nedir? Kısa, orta ve uzun vadeli hedefleriniz nedir?

Fresan’ın adı dişli açmak için kullanılan freze makinelerinden gelir. Kurulduktan sonra 1984 yılına kadar Bursa’da bulunan firmalara yan sanayi olarak hizmet verdik. 1984 yılında imalata karar vererek eksantrik presler üretmeye başladık. İlk 60 metrekare alanda üretime başladık. Sonra 125 metrekareye çıktık ve şu anda bin 500 metrekare kapalı, 2 bin metrekare açık alana sahip profesyonel üretim yapan bir fabrikamız var. Ürün portföyümüzde eksantrik pres ve özel makine imalatı bulunuyor ve ürünlerimizin yüzde 70’ini başta Almanya, Polonya, Hollanda, Portekiz, Bulgaristan, Macaristan, Mısır olmak üzere, yurt dışına ihraç ediyoruz. Üretimde ve genel olarak enerjinin önemi giderek artıyor. Bizim için makinelerimizde minimum zaman ve güç sarfiyatı ile maksimum verim ve kaliteyi yakalamak çok önemli.  Bunu kaliteli ve hassas imalat makineleri ile yakalamak mümkün. Bu amaçla üretim çeşitliliğimizi her yıl artırıyoruz.

 

İş hayatınız boyunca hayal ettiklerinizi gerçekleştirebildiniz mi?

Genel olarak bu hayal ve hedeflerimi gerçekleştirdim. Özellikle Avrupalı firmalarla geliştirdiğimiz güzel ve uzun soluklu ticaretimiz bu hayallerin gerçekleştiğinin en büyük ispatı.

 

Girişimcilik, yenilik yaratmak açısından bakıldığında sizler mi yoksa yeni nesil mi daha şanslı ve neden? Geçmişin ve bugünün artı ve eksileri neler sizce?

Yeni nesil gelişen teknoloji ile birlikte tabii ki bizden daha şanslı. Günümüz Türkiye’si ile eski şartlar birbirinden tamamen farklı. Geçmişte çok emek yoğun faaliyetlerde bulunduk, teknolojik imkânlarımız kısıtlıydı. Bugün gelişmiş teknoloji ile birlikte daha az hata ile üretim yapılıyor ve kalite standartları daha gelişti.

 

Genç girişimcilere geçmişten edindiğiniz tecrübelerle neler önerirsiniz? Başarıya giden yolda nasıl bir yol izlemeliler?

Avrupa ile çalışmak çok iyi ve çok engebeli bir yol. Tavsiyemiz engebeli yolda firmaların çalışmaktan vazgeçmemeleri, işler rayına girdiğinde iki taraf içinde sağlıklı bir ticarete dönüşeceğini bilmelerini isterim. Avrupalı firmayla çalışmak başlangıçta zor gelebilir. Çünkü sizi çok yakından takip ederler. Bunun yanında yedek parça ve teknik servis çok önemli. Süreç doğru işlediğinde iki tarafta rahat ticaret yapabilir.  Tavsiyem, yapacağınız ürünlerde kaliteye ve Avrupalı üreticilere dürüst olmanız. Yaptığınız ürünün arkasında durmanız. Her sene imalatınıza yeni bir ürün katın ve kendinizi geliştirin. Bunun için sık sık fuarları gezip oradaki teknolojiyi takip edin. Mümkünse yüksek teknoloji ürün yapmak için çalışın.

 

Makine sektörünün dünü ve bugününü değerlendirebilir misiniz? Sektör hangi aşamalardan bu günlere geldi?

Eskiye nazaran bugün elimizin altında her şey her türlü teknoloji bulunuyor. Teknolojik araçlar gerek hayatımızı gerek iş ortamımıza kolaylık sağladı. Bu sebeple sektörümüzün daha geliştiğini görüyoruz. Tabii ki ihracatımızı daha fazla artırmamız gerekli, daha çok çalışıp rakiplerimizi dünyada geride bırakmalıyız.

 

Sektör temsilcileri ve devlet, sektörün daha da iyi bir noktaya gelmesi için neler yapmalı?

Devletimizin ihracatçılara daha çok teşvik ve yatırım kolaylıkları sağlamasını bekliyoruz.  Yeni nesil makinelerin alımında ve bunların ithalatına ilişkin daha büyük kolaylıklar bekliyoruz.

 

Başarınızın altında yatan nedir?

Uzun yılların verdiği emek yoğun çalışma temposu ve iş disiplini. Doğru zamanda doğru yatırımlar. Gençlere de bunu tavsiye ederim.

 

Başarınıza ailenizin katkısı nedir?

Ailem her zaman aldığım kararlarda yanımda oldu ve desteklerini hiç bir zaman esirgemedi.

 

Makine imalatçıları birliği (MİB) hakkındaki düşünceleriniz nedir? Daha iyi çalışmalar yapılması için önerileriniz nelerdir?

MİB gerek Türkiye gerek dünya piyasası hakkında bizlere çok geniş bilgilendirme yapıyor. Genel sektörel takip yapabilmemiz ve güncellik açısında son derece yarayan bir çalışma bu. Daha global çerçevede etki alanını geliştirmesini tavsiye ederim. Yurt dışı ilişkilerde yerel firmalarımızın buluşması adına daha yoğun ilişki kurulmasını istiyorum. Ayrıca MİB’in Türkiye’deki fuarlara katılımı konusunda bize çok katkı sağladığını da belirtmek isterim.