EuroTrans toplantısında sektör masaya yatırıldı

20

Almanya’nın Limburg kentinde Harmonic Drive tesislerinde gerçekleşen EuroTrans toplantısında sektör tüm yönleriyle masaya yatırıldı. EuroTrans bütçesi, gelir ve giderlerinin öncelikli olarak değerlendirildiği toplantıda, Avrupa’nın ve dünyanın genel ekonomik durumu ve önümüzdeki dönemin zor geçeceği vurgulanarak sektörün mart ayından bu yana düşüş trendinde olduğu bilgisi verildi.

EuroTrans toplantısı Almanya’nın Limburg kentinde Harmonic Drive tesislerinde gerçekleşti. Toplantıya Türkiye’den Makina İmalatçıları Birliği adına Genel Sekreter Vekili Artun Bölgen ve piyasa temsilcisi olarak İ-MakRedüktör ve Varyatör San. ve Tic. A.Ş. firmasından Uluslararası Satış ve Pazarlama Müdürü Salim Haffar katıldı. EuroTrans bütçesi, gelir ve giderlerinin öncelikli olarak değerlendirildiği toplantıda, Avrupa’nın ve dünyanın genel ekonomik durumu ve önümüzdeki dönemin zor geçeceği vurgulandı.

“Sektör düşme trendine girdi”

Toplantıyla ilgili bilgi veren MİB Genel Sekreter Vekili Artun Bölgen, 2019 yılı mart ayından sonra hızlı düşme trendine giren Avrupa ekonomisinin ve buna bağlı azalan siparişlerin Almanya ve İtalya gibi ülkelerde, güç aktarım organları ticaretinde, yüzde 50’ye varan sipariş daralması oluşturduğu bilgisinin iletildiğini söyledi. İlk planda takım tezgâhları sektörü en büyük daralan pazar olduğunu aktaran Bölgen, tek büyüyen sektörün plastik işleme makineleri olduğunu belirterek toplantıda verilen bilgilerin şöyle aktardı:

“5 tane katılımcı ülke derneği anketinden çıkan sonuçlarda 2019 yılı sonunda öngörülen yavaşlamanın 2020 yılı başında da devam edeceğinin tahmin edildiği belirtildi. 2021’in hedef toparlanma yılı olduğu konuşuldu. Eğitimler konusunda ülke bazlı eğitim düzenlenebileceği, minimum 13-14 kişi olduğu zaman eğitmenler ile belirlenecek uygun gün ve zamanda ilgili ülke derneğinin belirleyeceği noktada eğitimin verilebileceği aktarıldı. Dişli ve dişli sistemleri için tasarım, işlem ve projelendirme ve ileri düzey eğitimlerinin bulunduğu eğitim takvimine web sitemizden ulaşılabilir.”

Bölgen, çağımızın gerekliliklerinden “Makinelerin İletişimi” konusunda çeşitli şekillerde ortaya çıkan ve ortak bir dil ile birlikte devam etmesi öngörüldüğü için Alman Derneği VDMA’nın başını çektiği ve kısa adı OPC UA olan (Open Platform Communication Unified Architecture) arayüz standardizasyonu hakkında bilgi verildiğini anlattı. Bazı sektörlerde uygulanmaya başlayan bazı sektörlerde ise uygulama öncesi aşamada olan OPC UA’nın gelişiminin güç aktarma organları üzerindeki etkilerinin önümüzdeki günlerde daha fazla ortaya çıkacağının belirtildiğini dile getiren Bölgen, “Robotik endüstrisinde yaygınlaşmaya başlayan OPC UA ile ilgili olarak daha detaylı bilgi dernek üyelerimiz ile paylaşıldı” dedi.

“Türkiye özel olarak ele alındı”

Türkiye’nin şu anki durumu özel olarak masaya geldiğini de belirten Bölgen, konuşulanları şöyle iletti:

“Hali hazırda şirketlerimizin çalışır ve üretir durumda oldukları, ithalat ve ihracat başta olmak üzere iç ticaretin ve fuarlar gibi belirli faaliyetlerin herhangi bir engele tabi olmadan devam ettiğini katılımcılarla paylaştık. ABD. Başkanı Donald Trump’ın tweetleri ve Suriye’de yaşanan Barış Pınarı harekatının ülkenin huzur ve güven ortamını etkilemediği, üretim kapasitesi, işçilik ve diğer düşük maliyetlerin etkisi ile Türkiye’nin şu an için en iyi yatırım yapılabilir ülkelerden biri olduğu da vurguladık.”

Toplantıda Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki personel maliyetlerinin de görüşüldüğünü aktaran Bölgen, Almanya Derneği VDMA’nın haziran ayı içinde hazırladığı “Çin Halk Cumhuriyeti’nde Eyalet Bazlı 51 Sektörde Çalışan Ücretleri Raporu” nun da üye firmalara iletildiğini söyledi.

“Global kriz bizim için fırsat olabilir”

Sektör temsilcili İ-Mak Redüktör ve Varyatör San. ve Tic. A.Ş. Uluslararası Satış ve Pazarlama Müdürü Salim Haffar ise Türkiye’yi bu üst düzey toplantıda temsil etmenin büyük onur olduğunu anlattı. Toplantıda günümüz global pazarın eğilimlerini ve bazı ülkelerin durumunu tartışma fırsatı bulduklarını belirten Haffar, şunları söyledi:

“Açıkça görülüyor ki, maalesef global pazarda bir kriz mevcut ve birçok firma sipariş akışında bir yavaşlamayla karşı karşıya. Yine de bu bizim için bir fırsat olabilir, çünkü birçok firma maliyet azaltma eğilimi gösteriyor ve bazıları orta ölçekli firmalarla ve diğer organizasyonlarla yeni bağlantılar kuruyor. Bu tür üst düzey organizasyon ve eğitimlerde daha aktif rol almalıyız. EuroTrans’ın bu oturumunda Artun Bölgen ile birlikte, bir sonraki EuroTrans teknik eğitiminin Türkiye’de yapılması konusunda teklifte bulunduk. Bu teklif üst kurul tarafından sıcak karşılandı ve bu organizasyonu planlamak için önümüzdeki günlerde beraber bir çalışma başlatacağız.”