Bursa Endüstri Zirvesi sektörü bir araya getirdi

43

Makine yapan makinelerin buluşma noktası Bursa Endüstri Zirvesi, 29 Kasım – 2 Aralık 2018 tarihleri arasında TÜYAP Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. 68 ülkeden 42 bin 116 ziyaretçiyi ağırlayan fuar, 7 ayrı salon ve 40 bin metrekare kapalı alanda 20 ülkeden 346 firma ve temsilciliğine ev sahipliği yaptı. Zirve, yaklaşık 500 milyon liralık hacminin oluşmasını sağladı.

Makine sektörünün buluşma noktalarından Bursa Endüstri Zirvesi, 29 Kasım-2 Aralık 2018 tarihlerinde, TÜYAP Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. TÜYAP Bursa Fuarcılık Anonim Şirketi ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından, Makina İmalatçıları Birliği (MİB) ve Takım Tezgâhları Sanayici ve İş Adamları Derneği (TİAD) iş birliğinde düzenlenen Bursa Endüstri Zirvesi eş zamanlı olarak 4 önemli fuara ev sahipliği yaptı. Metal İşleme Teknolojileri, Sac İşleme Teknolojileri, Kaynak Teknolojileri ve Otomasyon Fuarlarını tek çatı altında toplayan Bursa Endüstri Zirvesi, 68 ülkeden 42 bin 116 ziyaretçiyi ağırladı. 7 ayrı salon ve 40 bin metrekare kapalı alanda 20 ülkeden 346 firma ve temsilciliğinin katılımıyla düzenlenen Zirve, yaklaşık 500 milyon liralık iş hacmine yaklaştı. Bursa Endüstri Zirvesi’nin açılışında konuşan Makina İmalatçıları Birliği (MİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özkayan, Zirve’nin ekonomiye doğrudan katkı sağlamasının yanında, stratejik sektör ilan edilen yerli ve milli makine sanayinin ürettiği yenilikleri ve teknolojik gelişmeleri ziyaretçilerle buluşturmak adına önemli bir rol üstlendiğini söyledi. TÜYAP Bursa Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü ise fuarların son teknoloji inovasyon ürünleri ile büyük ilgi gördüğünü ve makine imalat sektörünün nabzının 4 gün boyunca Bursa’da attığını belirtti. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cüneyt Şener de Bursa’nın tecrübesi, sermaye altyapısı, iş kalitesi ve girişimcileriyle Türkiye’nin ihracat odaklı büyümesine ciddi katkılar sağladığını ifade etti.

“Orta gelir tuzağından çıkmanın yolu yüksek katma değerli ürünler üretmektir”

Makine imalat sektörünün, yarattığı yüksek katma değerle tüm imalat sektörlerine destek verdiğini söyleyen MİB Başkanı Ahmet Özkayan, bu noktada sektöre verilen desteğin üretime döneceğini vurguladı. Makine üreticilerinin, Ar-Ge, tasarım, üretim ve yüksek teknolojiye geçişte ilklere imza attığını belirten Özkayan, “Nitelikli iş gücü, teknik donanımı ve alt yapısıyla ülkemizdeki en stratejik unsurlardan biri olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Sektöre dair verileri de paylaşan Özkayan, ihracatta Türkiye’nin birim değer ortalamasının 1,5 dolar olduğunu, makine ihracatında ise bu rakamın yılın ilk 11 ayında 6,2 dolar olarak gerçekleştiğine dikkat çekti. Bu rakam üzerinde önemle durulması gerektiğini vurgulayan Özkayan, “Katma değeri yüksek ürünler üretmediğimiz sürece orta gelir tuzağından çıkmak mümkün olmaz” dedi. Sektörün ihracat verilerini de değerlendiren Ahmet Özkayan, 2017 yılında 14 milyar dolar ve yüzde 0,7 pay ile sektörün dünya sıralamasında 30’uncu sırada bulunduğunu ve 2018 yılında 18 milyar dolar ihracat hedeflendiğini açıkladı. Özkayan, makine imalat sektörü ithalatında ise 27,2 milyar dolar ve yüzde 1,3 pay ile dünyada 23’üncü sırada yer aldığımızı belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“2 trilyon dolarlık dünya makine ticaretinden aldığımız payın aslında çok düşük olduğu ve sektörün desteklendiğinde ciddi bir döviz girdisi gerçekleştirme potansiyelinin olduğu görülüyor. Gelişmiş ülkelerde makinenin kalitesi ve dayanıklılığı fiyatından daha önemli. Ayrıca gelişmiş ülkelerde 10 bin dolar olan kişi başına düşen milli gelirin yüzde 40’ı sanayiden gelirken, bizde bu oran yüzde 16 seviyesinde. Makine ihracatının yüzde 40’ı AB ülkeleri ABD, Kanada ve Rusya gibi gelişmiş ülkelere yapılıyor. İhracatın bu yapısı makine imalat sektörümüzün dünya piyasalarında rekabet bakımından oldukça iyi bir konumda olduğunu gösteriyor. CECİMO yayınlarına göre de Türkiye takım tezgâhı imalatında AB’de 7’nci sıraya kadar yükseldi.”

“Sektörün nabzı Bursa’da attı”

Fuarların son teknoloji inovasyon ürünleri ile büyük ilgi gördüğünü dile getiren TÜYAP Bursa Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü, 4 gün boyunca sektörün nabzının Bursa’da attığını söyledi. Fuarlar şehri olan Bursa’nın, kendi alanında ülkenin en önemli ikinci fuarına ev sahipliği yaptığını anlatan Ersözlü, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Fuarlar ile ülkemizin ve dünyanın farklı yerlerinden birçok ziyaretçi bir araya gelerek hem önemli iş bağlantıları kuruyor hem de ülke ekonomisine önemli katkı sağlıyor. Katılımcı sayısı, ticari faaliyetler ve ziyaretçi sayıları Bursa Endüstri Zirvesi’nin sektörünün marka fuarlarından biri olduğunu gösteriyor. Zirvemiz, bu yıl da makine satışlarına yaptığı yaklaşık 500 milyon lira katkı ile hedefini yakaladı. Fuarlar, seneye de sektör profesyonellerinin ajandasında ilk sırada yer alacak. Lider markaların son teknoloji kullanılarak geliştirilen tasarım ürünlerinin yer aldığı Fuarlarda farklı coğrafyalardan çok sayıda alım heyeti ağırladık. TÜYAP’ın yurt dışı ofislerinin de çalışmaları ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ve T.C. Ticaret Bakanlığı koordinasyonu ile düzenlenen URGE projeleri kapsamında, dünyanın dört bir yanından 1000’in üzerinde iş insanı fuarda iş birlikleri kurdu. Yurt içinden 40’tan fazla sanayi şehrinden gelen heyetlerin de dahil olması ile Fuarlar süresince oluşan iş bağlantıları, katılımcı firmaların yeni pazarlara açılması için büyük fırsatlar sunarken aynı zamanda istihdam anlamında da avantajlar sağladı.”

“Sektörümüzün yanındayız”

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cüneyt Şener ise Bursa’nın üretim tecrübesi, sermaye altyapısı, yüksek iş kalitesi ve dinamik girişimcileriyle Türkiye’nin ihracat odaklı büyümesine ciddi katkı sağladığını ifade etti. Bursa’nın üretim ve ihracat başarısı ile birlikte dönüşüm sürecindeki rolüyle makine sektörünün hedeflerine de yüksek düzeyde ivme kazandırdığını kaydeden Şener, “Sektörümüz, 2017 yılında 15 milyar dolar seviyesine ulaşan ihracatını yıl sonunda 17 milyar dolar barajının üzerine, 2023 yılında ise 100 milyar dolara ulaşacak. BTSO olarak gerek ülkemizin vizyonu doğrultusunda hayata geçirdiğimiz özel projelerle gerek firmalarımıza uluslararası alanda rekabet gücü kazandıran ihracat odaklı projelerimizle sektör temsilcilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi. Üretim ve ihracat kenti Bursa’nın fuarcılıkta da önemli bir marka olduğunu kaydeden Şener, “Zirve yarım milyar liralık iş hacmi ile sektörümüzün ve ekonomimizin büyümesine ciddi katkı sağladı. Özellikle ülkemiz için stratejik önem taşıyan uzay, havacılık ve savunma ile makine ve raylı sistemler gibi sektörlerinin yabancı aktörlerini Bursalı firmalarla buluşturduk” diye konuştu.

 

 
Verilerle makine sektörü

  • Bakliyat hububat işleme ve tarım makineleri değirmen tesisleri ihracatında ülkemiz dünyada ilk sırada yer alıyor.
  • Sac şekillendirme makineleri sektöründe, ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 120 olup bu oran ile en başarılı sektörlerimizden biri konumunda.
  • Genel makinede, ihracatın ithalatı karşılama oranı 2017 yılında yüzde 55 seviyesindeyken, bu oran 2018 yılı ilk 9 ayında yüzde 62 seviyesine ulaştı.
  • Makine ihracatının toplam ithalat içindeki payı yüzde 8,62 ve artarak devam ediyor.
  • Makine ithalatının toplam ithalat içindeki payı yüzde 10,61.
  • Makine ihracatında birim ağırlık değeri Kasım 2018 verilerine göre 6,2 dolar/kg.


UR-GE projeleri büyük ilgi gördü

Yurt dışından gelen profesyonel ziyaretçilerden de yoğun ilgi gören fuarlarda katılımcılar, ürünlerini 4 gün boyunca tanıtma fırsatı buldu. Makine, uzay havacılık savunma, raylı sistemler sektörü UR-GE projeleri “Ticari Safari Projesi” kapsamında yerli firmalar ve yabancı iş dünyası temsilcileri B2B programı ile bir araya geldi. ABD, Almanya, Arnavutluk, Azerbaycan, Belçika, Birleşik Arap Emirlikleri, Bosna – Hersek, Brezilya, Bulgaristan, Burkina Faso, Cezayir, Çek Cumhuriyeti, Çin, Fas, Filistin, Finlandiya, Fransa, Gine, Güney Afrika Cumhuriyeti, Gürcistan, Güney Kore, Hindistan, Hollanda, Irak, İngiltere, İran, İspanya, İsrail, İsveç, İsviçre, İtalya, Japonya, Katar, Kazakistan, Kenya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kırgızistan, Kosova, Kuveyt, Letonya, Libya, Lübnan, Macaristan, Makedonya, Malta, Mısır, Moldova, Nijerya, Özbekistan, Pakistan, Polonya, Romanya, Rusya, Siri Lanka, Sırbistan, Slovenya, Suudi Arabistan, Tacikistan, Tavvan, Tayvand, Tunus, Türkmenistan, Ukrayna, Umman, Ürdün, Yemen ve Yunanistan’da organize edilen 1000’in üzerinde iş insanı fuarda iş birlikleri kurdu.

TÜYAP Bursa MİB Katılımcı Firmaları