BoschIoT’deki “nesnelerin” birbirleriyle konuşmasını sağlıyor

9

Bosch’un, ‘Nesnelerin internetinden nesnelerin ekonomisine’ sloganıyla sektörü bir araya getiren Bosch Connected World 2019’da (BCW19) ağa bağlı mobilite, sanayi ve yaşamın geleceği ile ilgili son gelişmeleri paylaştı.

Bosch, nesnelerin diğer ağa bağlı nesnelerle bağımsız iletişim kurması, hatta kendi aralarında akıllı sözleşmeler yapmasını sağlayacak olan ‘nesnelerin ekonomisi’ni başlatmasını sağlayacak stratejiler geliştirmeyi hedefliyor. Örneğin otomobillerdeki ücretli yollar, otoparklar ve şarj istasyonlarının kullanımı karşılığında araç sahiplerine otomatik fatura kesilmesini sağlayan hizmetler gibi. Ayrca Bosch, e-otomobil şarj etme sürecini iyileştirmek üzere blockchain teknolojisi kullanan bir prototiple ilgili enerji tedarikçisi EnBW ile çalışma yürütüyor.

Bir diğer çalışma ise Bosch ve Siemens tarafından yürütülen blockchain tabanlı akıllı park yönetim sistemi. Gelecekte DLT sayesinde, park etmek artık bir angarya olmayacak. Otomobiller, kendi yakınlarındaki otoparklarla doğrudan iletişime geçerek en iyi şartlarda hizmet alacak. Bu yeni sistem üzerinde çalışmalarını sürdüren iki şirket, Bosch’un Renningen araştırma kampüsüne ve Münih’teki Siemens kampüsüne birer prototip kurdu.

Paylaş