Blechexpo’ya 59 Türk firması katıldı

14

MİB Genel Sekreter Vekili Artun Bölgen, BLECHEXPO 2019’un Avrupa pazarına yönelik ve Türkiye’de yatırım yapacak firmaların önemli görüp gezdiği bir fuar olduğunu söyledi. Bölgen, BLECHEXPO’nun sac işleme makineleri konusunda en yeni teknolojilerin sergilendiği bir ticaret merkezi gibi görülebileceğini de sözlerine ekledi. Fuara bu yıl, 25’i MİB üyesi 59 Türk firması katıldı.

BLECHEXPO 2019 Uluslararası Metal İşleme İhtisas Fuarı ve SCHWEISSTEC 2019 Uluslararası Kaynak, Kesme ve Birleştirme Teknolojileri Fuarı, 05-08 Kasım 2019 tarihlerinde Messe Stuttgart Uluslararası Fuar Alanı’nda gerçekleştirildi. İki yılda bir düzenlenen ve alanında dünyada ikinci sırada yer alan fuar, Ekonomi Bakanlığı’nın “2019 yılında desteklenecek yurt dışı bireysel katılım’’ fuarlar listesine de dâhil edildi. 36 ülkeden bin 498 katılımcı ve yer aldığı fuarı, 116 ülkeden 41 bin 152 kişi ziyaret etti. Fuara en çok katılan ülkeler ise İtalya, Çin, Türkiye ve İspanya oldu. Makina İmalatçıları Birliği’ni fuarda temsil eden MİB Genel Sekreter Vekili Artun Bölgen, Türkiye’den 25’İ MİB üyesi 59 firmanın katıldığı söyledi. Fuarda, metal işleme ve elleçleme, metal levha ve yarı mamuller, imalat  ve şekil verme, fleksibl, esnek metal levha işleme, boru / kesit işleme, metal levha, plaka için yüzey işleme, ayırma, zımbalama, matkap ile delme, düzleme, işaretleme, kesme, presleme, birleştirme, ekleme ve kaynak, metal işleme makine aksam ve parçaları, elektrikli ve pnömatik metal işleme makine, alet ve ekipmanları, fabrika ve depo makine, alet ve ekipmanları ve işlem kontrol, kalite kontrol, bilgi işlem (hardware ve software) sektörleri yer aldı.

 

“Blechexpo önemli bir fuar olmaya devam edecek”

Fuarın sac işleme makineleri konusunda dünyada ikinci sırada yer aldığını anlatan Bölgen, konusunda büyük sayılabilecek imalatçıların bu fuarda bir araya geldiğini vurguladı. Fuarın, Avrupa’da başlayan büyük yavaşlamanın etkisi ile büyük bir atılım gösteremediğini de belirten Bölgen, görüşlerini şöyle aktardı:

“Ama fuar yine de önemli bir fuar olmaya devam edecek gibi görünüyor. Toparlanma sonrası ise Avrupa merkezli ülkeler başta olmak üzere önemli bir ticaret merkezi olacak. Fuara katılım gösteren firmalarımızın tamamına yakını, fuar için beklentilerin biraz altında kalsa da karşılandığını belirtti. Sonuç olarak iç piyasada uzun süredir devam eden yavaşlamanın etkisi son aylarda ufak ufak kırılmaya başlasa da Avrupa’dan gelen ve uzun sürecek gibi görünen büyük yavaşlamanın etkisi ihracat pazarı ağırlıklı olarak Avrupa ülkeleri olan üyelerimizin piyasadaki dengeleri yeniden kurmasına sebep olacak gibi duruyor. Avrupa’da yaşanacak büyük yavaşlama kimilerine göre ihracatımıza kötü etki edecek gibi dursa da, kimi firmalarımıza göre yavaşlama sonrası alternatif tedarikçiler arayan Avrupa menşeli firmaların ülkemize bakmasını ve daha rahat iş yapabileceğimiz bir ortam yaratılmasını sağlayacağı görüşünü aktarıyor. İç piyasada hareket alanı bulamayan firmalarımız, yönünü yurt dışına ve ilk hedef olarak en iyi bildikleri pazara yönlendirmişse de daha değişik pazarlardaki müşteriye ulaşma yolu bulmaları gerektiği ortada. Medyada sürekli ‘savaş’ ve ‘yaptırım’ gibi kelimeleri, Türkiye ile özleştiren yabancı müşterilerin büyük çoğunluğunun algısının kırılmasını sağlamak en önemli görevlerimizden biri olmalı.”

 

“Avrupa pazarına yönelik bir fuar”         

MİB’in fuara 20 metrekarelik stantla katıldığını söyleyen Bölgen, yurt içinde MİB’in desteklediği fuarların tanıtımının yanı sıra fuara katılan üyeleri ziyaret ettiklerini ve görüşlerini aldıklarını belirtti. Stuttgart Ticaret Ataşesi Mehmet Ali Çolakoğlu’nun standı ziyaret ettiğini de anlatan Bölgen, fuar ile ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

“Sac işleme makineleri konusunda önemli olan BLECHEXPO önümüzdeki dönemde iyi bir fuar olarak devam edecek. EUROBLECH fuarına nazaran daha fazla Avrupa pazarına yönelik bir fuar olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye’de yatırım yapacak firmaların önemli görüp gezdiği bir fuar olan BLECHEXPO, sac işleme makineleri konusunda en yeni teknolojilerin sergilendiği bir ticaret merkezi gibi görülebilir. Fuardan istediği sonucu alamayan bazı Türk firmaları ise bu sene çekilme kararı aldı. Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen FABTECH fuarı ile bire bir örtüşen veya çok yakın tarihlere sahip bu fuarın tarihlerini bir kez daha gözden geçirmesi bizler için iyi olacak. 2021 yılında 2-5 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek fuarda, krizden çıkış tarihine yakın olarak belki bir avantaj elde edilebilir.  Katılımcı olarak bu fuara katılmak isteyen firmalarımız MİB’e başvurabilir.”

 

BlechExpo Fuarı MİB Katılımcı Firmaları: