Avrupa’da yönetim kurullarına yüzde 40 kadın kotası geliyor

54

Avrupa Komisyonu’nun sunduğu bir önergede, şirketlerin yönetim kurullarında kadınların oranının en az yüzde 40 olması isteniyor. Önerge, kadınların iş dünyasında erkeklere nispeten daha az üst düzey görevlendirilmesini pozitif ayrımcılık yaparak engellemeyi hedefliyor.

Halka açık şirketlerin üst düzey yöneticilerinde cinsiyet eşitsizliğinin azaltılmasını amaçlayan önerge yönetim kurulu üyelerinin yüzde 60’tan fazlası erkek olan şirketlerin yüzde 40 kotası doldurulana kadar aynı yetkinlikteki yeni adaylar arasından kadınlara öncelik verilmesini salık veriyor. Daha önce Avrupa Birliği’nin yönetim kurullarında yüzde 40 kadın kotası girişimi Almanya, Hollanda ve İsveç tarafından Brüksel’in içişlerine fazla karıştığı gerekçesiyle engellenmişti.

AB genelinde en büyük halka açık şirketlerin yönetim kurulundaki kadınların oranı 2005 yılında yüzde 10’ken bu oran 2015’te yüzde 22’ye yükseldi. Fakat yönetim kurulu başkanlıkları ve CEO koltuklarına bakıldığında kadınların oranı sırasıyla yüzde 7 ve yüzde 6. Egon Zehnder tarafından yapılan bir araştırmaya göre İngiltere’de ise yönetim kurullarındaki kadın oranı 2014’te yüzde 32.1 iken bu oran 2016 itibarıyla yüzde 29’a geriledi.

Çinli robot, yazılı tıp sınavını geçti

Çin’de bir robot, tıp sınavını başarıyla tamamlayarak yazılı bir sınavı geçen ilk makine oldu. Çin’in önde gelen yapay zeka yaratıcılarından olan iFlytek şirketi, robotun yazılı tıp sınavında 456 puan alarak, istenilen minimum sonuçtan 96 puan daha fazla aldığını duyurdu. iFlytek sözcüsü, yapay zekaya sahip robotun, otomatik olarak bir hastanın bilgilerini analiz edip ilk teşhisi koyabildiğini ve ileride doktorlara tedavi konusunda yardımcı olacağını kaydetti. iFlytek şirketi Genel Müdürü Liu Qingfeng, “Robotu Mart 2018’de resmi olarak piyasaya süreceğiz. Robot, doktorların yerini alma amacı taşımıyor. Tam tersine verimliliği arttırmak için insan makine işbirliğinin ne kadar yararlı olabileceğini gösteriyor” dedi.

Yapılan açıklamaya göre ABD merkezli IBM şirketinin ürettiği ve kanser tedavilerinde kullanılması için geliştirilen Watson sistemli yapay zekadan farklı olarak iFlytek şirketi, yapay zekayı hem kanser tedavilerinde hem de genel hekimlik alanlarında kullanmayı hedefliyor. Yapay zekanın kullanımıyla ilgili açıklamada, Çin’in kırsal kesiminde sağlık birimlerinin eksik olduğu ve robotların kullanımının birçok insana yardımcı olabileceği ifade edildi.

Rusya, Bitcoin kenti kuracak

Rusya’nın Sibirya’da kripto para madenciliği için yeni bir şehir kurmaya hazırlandığı belirtildi. Russia Today internet sitesinin haberine göre, bölgedeki halka ve yönetime mali kaynak yaratması beklenen projenin, gelecekte ABD’deki Silikon Vadisi’ne rakip olabileceği iddia edildi. Rus Parlamentosu’nun alt kanadı Duma vekillerinden Boris Çernişov, kurulacak şehrin bölgedeki büyük hidroelektirik tesislerine yakın olacağını söyledi. Çernişov, “Çin sınırına yakın bölgede böyle bir şehir inşa edersek, burası yurt dışından ciddi bir yatırım alır ve bir iş merkezine dönüşür” dedi.

Sibirya, bölgede enerji maliyetlerinin düşük olması nedeniyle son dönemde kripto para madenciliğinin popüler bölgeleri arasında. Irkutsk kentinde elektriğin Moskova’ya göre beş kat daha ucuz olması, bölgede kripto para madenciliğinin popüler olmasını sağladı. Rusya’da Bitcoin’in ve diğer kripto paraların satışı ya da madenciliği hala yasal değil. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bir süre önce hükümete Bitcoin ve diğer kripto paraların satışı ve madenciliğiyle ilgili 2018’e kadar bir yasal düzenleme hazırlama talimatı vermişti.

Brexit sonrası AB kurumları Amsterdam ve Paris’e taşınacak

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmasının ardından Londra’da bulunan Avrupa İlaç Ajansının (EMA) Amsterdam’a, Avrupa Bankacılık Otoritesinin (EBA) ise Paris’e taşınması kararının alındığı bildirildi. AB Konseyi’nden yapılan yazılı açıklamada, ‘Genel İşler Konseyi’ toplantısı kapsamında, 27 AB üye ülkesi tarafından oylama yapıldığı, Hollanda’nın Amsterdam şehrine EMA’nın, Fransa’nın başkenti Paris’e ise EBA’nın taşınmasının kararlaştırıldığı belirtildi.

Kazakistan ‘güneş’e yatırım yapacak

Kazakistan’ın Güney Kazakistan eyaletinde 157 milyon euro değerinde iki güneş enerjisi santralinin inşa edileceği bildirildi. Güney Kazakistan Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, Vali Canseyit Tuymebayev’un Alman ve Hollandalı yatırımcılarla görüştüğü ve yatırım projeleri hakkında bilgi aldığı belirtildi. Görüşmenin ardından yatırım kararının alındığı kaydedilen açıklamada, “Yatırımcıların bölgede 157 milyon euroluk iki güneş enerjisi santrali inşa etmesi kararlaştırıldı. Santral, 4,8 ve 100 megavat kapasiteli olacak” denildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Vali Tuymebayev de 3 milyon nüfuslu Güney Kazakistan bölgesinin, elektriğinin yüzde 65’ini ithal ettiğine işaret ederek, “Enerji projelerini hayata geçirmeliyiz. Bölgemizin iklimi güneş enerjisi üretimi için mükemmel bir yer” değerlendirmesinde bulundu.

2018’de Fed’den dört faiz artırımı bekleniyor

Goldman Sachs’ın araştırma raporuna göre, Fed’in 2018’de dört faiz artırımı yapması bekleniyor. ABD’li yatırım bankalarından Goldman Sachs ekonomistlerinin araştırma raporunda, ABD ekonomisinin ücretleri ve enflasyonu daha geniş çaplı destekleyecek güçlü bir ivmeyle 2018’e girmeye hazırlandığı ve bu durumun ABD Merkez Bankası Fed’in 2018’de dört kez faiz artırımına gitmesini gerektireceği belirtildi.

Bloomberg’in haberine göre, Goldman Sachs baş ekonomisti Jan Hatzius bankanın 2018 yılına ilişkin büyüme görünümünü yüzde 2,5’e yükselttiğini ve 2018 yılı sonundaki işsizlik tahminini yüzde 3,7 seviyesine çektiğini kaydetti. Son revizyon öncesinde Goldman Sachs’ın ABD ekonomisine yönelik büyüme tahmini, Bloomberg tarafından derlenen verilere göre yüzde 2,4 seviyesindeydi.

FDA, vücutta dijital olarak takip edilebilen ilaca onay verdi

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), sindirilebilir sensöre sahip ilaca onay verdi. FDA’dan yapılan açıklamada, şizofren ve bipolar bozukluk gibi bazı psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmak üzere sindirilebilir sensöre sahip ilaca onay verildiği bildirildi. FDA’nın Psikiyatri Ürünleri Bölümü Başkanı Mitchell Mathis yaptığı açıklamada, sindirilebilir sensöre sahip ilaç sayesinde hastaların ilaçlarını alıp almadıklarının kontrol edilebileceğini belirtti.

İlaç hasta tarafından yutulduktan sonra mide sıvısıyla temasa geçtiğinde içindeki sensör sayesinde vücuda yapıştırılan banda sinyal gidiyor. Daha sonra ilacın sindirildiği bilgisi banttan hastanın cep telefonundaki uygulamaya ulaşıyor. Öte yandan, hastalar isterlerse yakınlarına ya da doktorlarına web tabanlı bir portal aracılığıyla cep telefonlarına gelen bilgiye erişmelerine izin verebiliyor.

“Kuzey İrlanda, AB Gümrük Birliği’nde kalabilir”

Brüksel’in Brexit Müzakere Grubu Başkanı Michel Barnier yaptığı açıklamada, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasından sonra Kuzey İrlanda’nın Avrupa Birliği’nin Gümrük Birliği kısmında kalabileceğini söyledi. Michel Barnier, Brexit’in özel durumlar için özel çözümler getirmesini gerektiğini ileri sürerek Kuzey İrlanda’nın cumhuriyetle uyum içinde bulunmak için özel kurallar uyguladığı 100’ün üzerinde alan olduğunu söyledi.

Brüksel’deki bir düşünce kuruluşunda konuşan Michel Barnier, Brexit’i isteyenlerin ortaya çıkardığı bilmeceleri çözmek için çözümler de getirmesi gerektiğini belirtti. Barnier, Avrupa Reform Merkezi’nde yaptığı konuşmada, “Bizim İrlanda adasında diyalog ve istikrarı korumamız gerekiyor. Katı sınırlardan kaçınmalıyız. Birleşik Krallık’ta bunun zor ve hassas bir nokta olduğunu biliyorum. Bu nokta İrlanda’da daha az hassas değil” dedi.