ALDAĞ, SODEX’te yeni ürünlerini sektörün beğenisine sundu

22

ALDAĞ A.Ş. İcra Kurulu Başkanı Rebii Dağoğlu, sorumluluk alarak bu zor dönemde ISK SODEX’in başarılı geçmesi için çaba harcadıklarını ve bu sayede fuarın tam bir bayram havasında geçtiğini söyledi. Dağoğlu, “Sektörün tüm paydaşlarının bir araya geldiği, karşılıklı fikir alışverişinde bulunduğu sosyalleşme ortamının yaratıldığı sektörün en büyük organizasyonuna yakışır bir atmosferde oldu” dedi.

İklimlendirme sektörünü bir araya getiren ISK-Sodex İstanbul 2019 Fuarı’na katılan ALDAĞ A.Ş. yenilikçi ürünlerini sektörün beğenisine bundu. Fuarla ilgili görüşlerini paylaşan ALDAĞ A.Ş. İcra Kurulu Başkanı Rebii Dağoğlu, bu tür organizasyonları gerçekleştirmenin her dönemde zor olduğunu ancak bulunduğumuz dönemde daha da zor olduğunu vurguladı. Bu zor dönemde sorumluluk aldıklarını belirten Dağoğlu, “Aldığımız sorumluluk ve çabamız sayesinde ISK SODEX bu sene de tam bir bayram havasında geçti. Sektörün tüm paydaşlarının bir araya geldiği, karşılıklı fikir alışverişinde bulunduğu sosyalleşme ortamının yaratıldığı sektörün en büyük organizasyonuna yakışır bir atmosferde oldu” dedi. ISK-Sodex İstanbul 2019 Fuarı’na 650 metrekare stant alanlarında boy gösterdiklerini, belirten Dağoğlu, konsept itibariyle yine Türkiye’nin sayılı fuar stantlarından birisini daha ortaya çıkarttıklarını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bununla birlikte Türkiye’nin ulusal TV kanalları, standımızdan üç gün boyunca canlı yayın yaptı ve bu vesileyle sektörümüzün fuarı Türkiye kamuoyunun gündemine taşıdık. Ayrıca fuarın 3’üncü günü ALDAĞ özel oturumunda düzenlenen seminerde ‘Mekanik Tesisatta Dijitalleşme’ konusu işlendi. TB1 sınıfı Klima Santralimizi ilk defa görücüye çıkardık. Bunların yanı sıra Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden makine mühendisliği bölümü öğrencilerini fuara getirdik. Öğrenciler burada hem seminerlerimizde izleyici olarak bulunup hem de bizimkinin yanında dilediği standı gezip sergilenen cihazlar ve firmalarla ilgili bilgi sahibi oldular. Belki de birçok üniversite öğrencisi bu vesileyle ilk defa sektörümüzle tanışmış oldu.”

“ALDAĞ’ın Ar-Ge Merkezi olması yalnızca malumun ilanı

ALDAĞ’ın Ar-Ge Merkezi unvanı aldığını da açıklayan Dağoğlu, unvandan çok önce yazılım, donanım altyapısından insan kaynağına kadar, büyük yatırımla güçlendirdikleri Ar-Ge ve İnovasyon Merkezi’lerinin, TB1 ısı köprüsüzlük sınıfında geliştirilen klima santralleri, ilk yerli EC fanlı fancoil cihazları gibi çok önemli başarılara imza attığını söyledi. Dağoğlu, şimdi ise Türkiye iklimlendirme sektörünün belgelendirilen Ar-Ge Merkezi sahibi kuruluşu olarak, katma değeri yüksek yeni ürün ve teknolojiler geliştirerek, sektördeki öncü misyonunu en iyi şekilde yerine getirmeye devam edeceklerini önemle vurguladı. Bu bağlamda Ar-Ge Merkezi statüsü kazanmalarının sadece bürokratik bir süreç olduğunu dile getiren Dağoğlu, fiiliyatta uzun zamanda yürütülen süreçlerin resmiyette de belgelendirilerek yalnızca malumun ilanı olduğunu belirtti.

 

“Yeni geliştirdiğimiz ürünümüzle dünya pazarını hedefliyoruz”

ALDAĞ A.Ş. klima santrallerinin TB1 (Isı Köprüsüzlük)-T2 (Isı Geçirgenlik) sınıfına giren değerleri, Eurovent tarafından test edilerek belgelendirildiğini aktaran Dağoğlu, “Eurovent, EN 1886 standardına göre gerçekleştirdiği testler sonucu ALDAĞ A.Ş. Klima Santrallerinin, enerji verimliliğini kanıtlayacak performans değerlerini doğruladı. ALDAĞ A.Ş.’nin geliştirdiği, EC motorlu, yüksek verimli, sessiz, özel dizayn panjurlu Fancoil ünitesi ile dünya pazarlarını hedeflediğini anlatan Dağoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Özellikle giderek artan LEED, BREEAM gibi yeşil bina sertifikasyonlarının şart koştuğu enerji verimliliğini en üst düzeyde sağlayacak fancoil talebini karşılamak ve dünya fancoil pazarındaki rekabete ayak uydurmak için, Ar-Ge Merkezimiz, daha sessiz, yüksek verimli, kademesiz, oransal debi kontrollü yeni bir cihaz tasarımı üzerine çalıştı.  Böylece Türkiye’nin ilk yerli EC fanlı fancoil cihazını geliştirdik. Bu cihazla, yıllık elektrik tüketiminde, şu an kullanılan 3-5 hızlı motorlara göre yüzde 50, karbondioksit emisyonunda yüzde 50, gürültü seviyesinde 3 dB’e (A) kadar, odanın klimatize edilmesi sırasında geçen sürede on-off 3 hızlı motora göre yüzde 30, motorun başlangıçta çektiği akımda, on-off motorlara göre yüzde 75 azalma kaydedildi.”

 

“BIM Kütüphanemizi geliştirdik”

ALDAĞ A.Ş’nin müşteri talep ve beklentilerini, yarım asrı aşkın büyük bir birikimin ve yüksek donanıma sahip teknik kadrolarının bilgi ve vizyon süzgeçlerinden geçirerek içselleştirdiğini söyleyen Dağoğlu, “Bunun neticesinde uluslararası alanda olduğu gibi ülkemizde de yaygınlaşan BIM (Building Information Modelling) çalışmalarına veri, altyapı sağlamak amacıyla BIM Kütüphanemizi geliştirdik. İSKİD URGE BIM projesi kapsamında kurulacak BIM Kütüphanesi’nde yer almak üzere, ALDAĞ A.Ş. Ar-Ge Grubu ve BIM Danışmanlarının hazırladığı 272 adet çizim ve rfa formatlı dosya; ‘akıllı eleman’ bulunuyor” dedi. ALDAĞ A.Ş.’nin İSKİD BIM Kütüphanesinde kendi ürün gamında yer alan ilk ve tek yerli, milli sermayeli firma olduğunu vurgulayan Dağoğlu,  “BIM Kütüphanesini, proje müelliflerinin hizmetine sunduk. Bu, BIM akıllı eleman kütüphanelerinin nasıl hazırlanması, imalatçı modellerinin hangi verileri içermesi gerektiği konularında başarılı bir örnek olarak; BIM sürecine geçişte iklimlendirme endüstrisine de yol gösterecek” diye konuştu.

 

“Akhisar fabrikamız Türkiye’nin en büyüğü”

Manisa Akhisar’da fabrikasının, Türkiye merkezi iklimlendirme sektörünün en büyük merkezi sistem üretim yatırımı olduğunu aktaran Dağoğlu, yeni tesisinin, 32 bin metrekaresi üretim alanı olmak üzere toplamda 36 bin metrekare alana sahip olduğunu söyledi. Dağoğlu,  enerji ve su kaynaklarının maksimum düzeyde verimli kullanılması öngörülerek projelendirilen tesisleri için LEED Gold Yeşil Bina Sertifikası başvurusu neticelenmek üzere olduğunu da dile getirerek şöyle devam etti:

“Böylelikle sektörde LEED sertifikası alan en büyük fabrika olacağız. Tüm üretimimizi bu tesise taşıdık. Üretim planlama, lojistik gibi pek çok avantaj ile birlikte üretim hacmimizde ciddi genişleme kaydettik. Üretim hacmimizdeki artışı, yurt dışı pazarlarımızdaki varlığımızı güçlendirmek için avantaj olarak kullandık. Yurt dışı pazar ağımızın genişletilmesine yönelik yoğun çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor. Yüksek katma değerli ürün geliştirme çabalarımız, artan üretim olanaklarımız ve genişleyen uluslararası pazarlarımız, ALDAĞ A.Ş’yi Türkiye’de olduğu kadar uluslararası pazarlarda da dominant oyuncu haline getiriyor.”

 

“Yılmadan çalışmak zorundayız”

Son üç yılda çok fazla kulvarda büyük ilerlemeler kaydettiklerini, büyük başarılar kazandıklarını vurgulayan Dağoğlu, hiçbir zaman rehavet kapılmadıklarını söyledi. “Daha yapacak çok fazla işimizin olduğunu biliyoruz” diyen Dağoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Beş yıllık iş planımızı birebir takip ediyoruz. Şu ana kadar planladığımız süreçten geri kalmadık hatta pek çok alanda önde gidiyoruz. Gayet tabii AlDAĞ’ın son yıllardaki çıkışı sadece Türkiye sınırları içerisinde değil yurt dışında da ses getirirdi. Aynı vizyonu paylaştığımız bizi yavaşlatmayacak dünya ölçeğinde saygınlığı olan yol arkadaşlarına hiçbir zaman olumsuz bakmadık, bakmıyoruz. Bazı adımlar için doğru zamanın gelmiş olabileceğini düşünüyorum. Şartlar olgunlaşırsa ALDAĞ A.Ş. adına yeni süreçleri başlatmak konusunda hiç tereddüt etmeyeceğiz. Şirket küresel sisteme entegre olma konusunda oldukça hazır.”

Paylaş