Türk makine sektörü, WIN EURASIA 2020’ye hazırlanıyor

32

WIN EURASIA, 2020 yılında Türkiye’nin sanayi ürünleri ihracatında stratejik öneme sahip olan sektörlere odaklanarak, sac işleme, metal kesme ve şekillendirme sektörlerinde ileri teknolojili, endüstriyel ve ticari uygulamalara geniş yer ayırdı. Makine İmalatçıları Birliği ve Hannover Fairs Turkey’in iş birliği ile gerçekleştirilecek Fuar, 2020 yılında ivme yakalaması beklenen Türkiye sanayisine önemli katkı sağlayacak.

Sac işlemeden metal şekillendirme teknolojilerine; otomasyon hizmetlerinden elektrik ve elektronik ekipmanlara, hidrolik ve pnömatik hizmetlerden tesis içi lojistiğe kadar geleceğin fabrikaları için ihtiyaç duyulan tüm eko-sistem bir araya getiren WIN EURASIA, 12-15 Mart 2020 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek. Türkiye sanayi ihracatında katma değeri yüksek yerli üretim alanlarına odaklan fuar katılımcı ve ziyaretçilerine otomasyon, dijitalleşme, nesnelerin interneti, arttırılmış gerçeklik gibi teknolojik gelişmeleri de yakından deneyimleme fırsatı sunacak.

Türkiye’de imalat sanayini güçlendirmeye yönelik atılan adımlar ve hayata geçirilen yeni uygulamaların sanayinin gücüne güç katacağını ifade eden Hannover FairsTurkey Genel Müdürü Alexander Kühnel, Türkiye’nin, reel ekonomiyi güçlendirme ve ileri teknolojili üretime geçme yolunda önemli bir aşamadan geçtiğini söyledi. Endüstriyel üretim yapan işletmelere sunulan teşvikleri, üretime ve ihracatı artırmaya yönelik atılan adımları çok önemli bulduklarının altını çizen Kühnel, şunları söyledi:

“Türkiye sanayinin yakaladığı ivmenin destekçisi olarak, Türk sanayicinin yerli ve katma değeri yüksek ürün ihracatını arttırması noktasında WIN EURASIA ile önemli bir görev üstleniyoruz. Ülke ihracatında makine sektörü stratejik öneme sahip ve WIN EURASIA, yüksek teknolojili makine imalat sanayii için hem katılımcı hem ziyaretçi tarafında uluslararası potansiyeli en yüksek fuarlardan biri. Sektörün önde gelen kuruluşlarıyla iş birliği içinde düzenlediğimiz bu fuar, yüksek ihracat potansiyeli olan faaliyet alanlarına hitap ediyor. Bu yılki planlamamızda 2020 fuar kapsamını biraz daha genişlettik ve katılım noktasında yeni hedef ülkeler belirledik. WINEURASIA 2020 ile Türkiye sanayisine daha fazla katma değer sağlamayı hedefliyoruz”.

 

“WIN EURASIA’da Türkiye’nin imalat gücünü göstereceğiz”

Türkiye’nin teknoloji, fiyat ve performans açısından rekabetçi makineler ürettiğini ifade eden Makina İmalatçıları Birliği (MİB) Genel Sekreteri M. Nail Türker, Türkiye’nin dünya makine sektörü ihracatında önemli bir pay aldığını vurguladı. Bu payın her geçen gün arttığını dile getiren Türker, “Küresel rekabette önemli işlere imza atan imalatçılarımızın başarısını daha da artırmak ve küresel pazarda daha fazla yer edinmelerine katkıda bulunmak için uluslararası sektörel fuarları daha iyi değerlendirmeye önem veriyoruz. Makine imalat sanayinin temeli 6 alt uzmanlık sektörünü birleştiren WIN EURASIA 2020, bu yönde imalatçılarımıza geniş yelpazesi ile ciddi katkı sağlayacak” dedi.

360 derece imalat sanayii için buluşma noktası

Endüstri 4.0 başlığına özel bir yer ayrılan WIN EURASIA’da yerli ve yabancı firmalar son teknoloji ürün ve hizmetlerini İstanbul’da tanıtma fırsatı bulacak.  Uluslararası firmaların; robot, otomasyon teknolojisi, IT çözümleri ve yazılımların yanı sıra network platformlarının da sergileneceği fuar dünya sanayi devlerinin son teknolojilerini göstermek için yarışacağı bir vitrin olacak.  Avrasya bölgesinin önde gelen uluslararası 6 sanayi fuarıMetalworking EURASIA, SurfaceTechnology EURASIA, Welding EURASIA, IAMD EURASIA, Electrotech EURASIA ve CeMAT EURASIA, tek çatı altında birleştiren fuar Mart ayında bin 400’e yakın firma ile 122 ülkeden 78 bine yakın ziyaretçi katılmıştı. WIN EURASIA 2020 yılında da 360 derece imalat sanayinin dijital dönüşümde belirleyici platformu olmayı hedefliyor.

MİB üyelerine stantlarda öncelik

WIN EURASIA kapsamında Makina İmalatçıları Birliği ile gerçekleştirilen anlaşmayla, 1 Ağustos 2019 tarihine kadar MİB üyesi firmalar 12’nci ve 14’üncü salonlarda satın alacakları stantlarda öncelik hakkı kazanacak. Türkiye metal işleme sanayi ihracatında önemli bir görev üstlenen fuar, yenilenen konseptiyle Avrasya bölgesinin en büyük imalat sanayi fuarlarından WIN EURASIA’nın en önemli parçalarından biri olacak.