Sanayinin devleri, WIN EURASIA’da buluştu

27

Avrasya’nın en önemli sanayi fuarlarından WIN EURASIA 2019, makine sektörünü 14-17 Mart tarihlerinde İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde bir araya getirdi. “Sanayide Dijital Dönüşüm” temasıyla kapılarını açan fuarı, 122 ülkeden 77 bin 403 kişi ziyaret etti. Bin 400’e yakın katılımcının yer aldığı fuara yabancı alıcıların ilgisi büyük oldu.

Türk makine sektörünün önemli buluşma noktalarından WIN EURASIA 2019, yurt için ve yurt dışında bin 400’ün üzerinde katılımcı ve 77 bin 403 ziyaretçiyi ağırladı. 14-17 Mart tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen 26’ncı fuar MİB, MAİB, MAKFED, İSDER, ENOSAD, AKDER, ETMD, ROBODER, VDMA ve ZVEI gibi sektörün önde gelen kurum ve kuruluşlarının iş birliği ile gerçekleşti. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır’ın da katıldığı bir törenle açılan fuarda çok sayıda iş birliğine imza atıldı.

 

“Önümüzdeki 10 yıl Türkiye’nin başarıları konuşulacak”

Fuarın açılışında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, bakanlık olarak çalışmalarını milli teknoloji hamlesi başlığıyla sürdürdüklerini söyledi. Ülkemiz için stratejik değer taşıyan kritik ürünlerin milli ve özgün olarak geliştirilmesi ve üretilmesini hedefledikleri belirten Bakan Yardımcısı Kacır, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ayrıca uluslararası rekabette Türkiye’yi öne çıkaracak rekabetçi üstünlük alanlarımızın belirlenmesi ve bu alanlarda yerli ve milli üretimin gerçekleştirmeyi de hedefliyoruz. Genç nüfusumuzun dinamizmi en büyük değerimiz. Yakaladığımız büyüme ortalamaları çevre ülkelerin ve Avrupa ülkelerinin çok üzerinde. Önümüzdeki 10 yıl içinde Türkiye çok büyük adımlar atacak. Hep birlikte başarı hikayelerimizin sayılarını çoğaltacağız. Ve bütün bunları yaparken elbette dünyaya kapalı bir ülke olarak değil, dünyaya açık, küresel şirketlerin hedeflerini ülkemizin hedefleriyle buluşturan projeler yürüten ülke olarak yapacağız. Biz dünyaya açık bir ülkeyiz ve özellikle son 40 yıldır dünyaya açılma sürecinde yine kendi başarı hikayemizi yazdık.”

“Türkiye ciddi bir makine ihracatçısı”

Makine İmalatçıları Birliği (MİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özkayan ise Türkiye’nin ciddi bir makine ihracatçısı olduğunu ve ülkede çok önemli firmaların bulunduğunu belirtti. Makine olmadan gelişmişlik olamayacağının altını çizen Özkayan, makine üretimi olmazsa ülkelerin dışa bağımlı olacağını vurguladı. Türkiye’de makine üretip ihracat yapabilen, teknolojiyi üst seviyeye çıkaran Almanya ve Amerika ile rekabet edebilen firmaların olduğunu belirten Özkayan sözlerini şöyle sürdürdü.

“WIN EURASIA Fuarı’nda çok iyi bir sinerji ortaya koyuluyor. Bütün paydaşlar burada, bizim üyelerimiz de son teknoloji makineleri ile burada. Bunlar akıllı makineler, robotlar ve Endüstri 4.0 ile donanmış, High Tech makineler. Türkiye çok iyi makineler üretiyor ve bunları tüm dünyaya satıyor. Makine ihracatımız toplam ihracatta hep en ön sıralarda. Üretimde dışa bağımlı olmamak için makine üretmeliyiz. Bunları da işte böylesi yerli, yabancı, üretici tedarikçi, sanayici ve akademisyenleri ile sektörün tüm bileşenlerini ortak paydada buluşturan ve sinerji yaratan etkinliklerde göstermeliyiz.”

Türk Sanayisinin Dijital Dönüşümü Paneli’nde de konuşmacı olan Ahmet Özkayan, iş birliklerinin önemine vurgu yaptı. Sanayimizin büyüyüp, değiştiğine dikkat çeken Özkayan, “Üniversite iş birlikleri ya da firma iş birlikleri ciddi öneme sahip. Artık firmalar tek başına yaptığı çalışmalarla bir yere kadar gelebiliyor. Büyümek için firmaların beraber çözüm üretmesi çok değerli. Bakın, dünya genelinde mühendislerin sanayideki oranını incelediğinizde Almanya’da yüzde 42,6, Güney Kore’de yüzde 36,6, Japonya’da yüzde 35, Polonya’da yüzde 14,4, Türkiye’de ise yüzde 6,1 olduğu görülüyor. Genç insan kaynağımız var. Ancak bunu iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Topyekûn herkesin elini taşın altına koyması gerek” diye konuştu.

“Türkiye’nin ticari hedefleri fuarlarımızın da hedefleri arasında”

Oldukça başarılı bir fuar geçirdiklerini belirten Hannover Fairs Turkey Genel Müdürü Alexander Kühnel, fuarın Türkiye ekonomisini 2019 ihracat hedeflerine taşıyacağını söyledi. Fuarın hazırlık çalışmalarını yerli firmaların ihracatına daha fazla katkı sağlamak üzerine yürüttüklerini dile getiren Kühnel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Fuar süresince attığımız adımların olumlu sonuçlarını tüm katılımcı markalarımızla birlikte yaşadık. Türkiye’nin ihracatında önemli yer tutan Avrupa ülkeleri başta olmak üzere, Orta Doğu’dan Kuzey Amerika’ya Kuzey ve Güney Afrika’dan, CIS ve Asya ülkelerine kadar birçok yabancı markayla Türkiye üreticilerini aynı masada bir araya getirdik. İhracatçı firmaların WIN EURASIA kapsamında hayata geçirdikleri yeni anlaşmaların meyvesini önümüzdeki süreçte toplayacaklarına inanıyoruz. Gerek ziyaretçilerimizin gerekse katılımcılarımızın fuar süresince duydukları memnuniyeti dile getirmeleri ve milyon avro değerinde anlaşmalara imza attıkları bilgisini bizlerle paylaşmaları, ben ve ekibim için bir yıl boyunca zorlu koşturma ve çalışmalarımızın en büyük meyvesi. Bu güzel başarıda rol almanın mutluluğu paha biçilemez. Bunun yanı sıra WIN EURASIA 2019 Fuarımız için oluşturduğumuz mobil uygulamamızın bugün B2B alanında indirilen mobil uygulamalar arasında birinci sırada yer alması bizler için bir diğer mutluluk verici başarı hikayesi. Kendi alanındaki kategoride çok geniş kitlelere hizmet veren firmaların mobil uygulamalarını dahi geride bırakarak on binlerce sektör profesyoneli tarafından indirilen mobil aplikasyonlar içerisinde birinci sırada yer almamız dijital platformda da WIN EURASIA fuarına olan ilginin önemli bir göstergesi.”

 

“Türkiye’nin rekabet gücü sürekli artıyor”

Deutsche Messe AG Yönetim Kurulu Üyesi Wolfgang Lenarz ise Türkiye’nin istikrarlı ekonomisiyle uluslararası alandaki rekabet gücünü sürekli artıran ülke olduğuna dikkat çekti. Güçlü ekonomisiyle Avrasya bölgesinde stratejik öneme sahip Türkiye’nin, öz kaynaklarının yanı sıra uluslararası doğrudan yatırımlarla da büyümeye devam ettiğini hatırlatan Lenarz, sözlerine şöyle devam etti:

“Yüksek teknolojili sanayi ürünlerinin Türkiye ekonomisindeki payı artarken, uluslararası niteliğe sahip Türk mallarına olan ilgimiz de artıyor. Bunun en somut örneği WIN EURASIA’nın yarattığı iş hacmi. WIN EURASIA hem katılımcı hem ziyaretçi tarafında uluslararası potansiyeli en yüksek fuarlardan biri. Türkiye’deki teknolojik ve ticari atılımların destekçisi olarak Türk firmalarıyla sürekli iş birliği içindeyiz, buradaki iş ortaklarımızla kurduğumuz ilişkileri her yıl daha da geliştirmeye sonuna kadar kararlıyız.”

 

Türkiye’nin ihracatçıları milyon avroluk iş birliklerine imza attı

Fuar, ‘Yurt Dışı Alım Heyeti Programları’ çerçevesinde 30’u aşkın sektör profesyoneli delegasyon gruplarına ev sahipliği yaptı. Fransa, İtalya, İspanya, Belarus, Fas, Kırgızistan, Kazakistan, Rusya, Sırbistan, Slovenya, Tacikistan, Ukrayna, Fas, Tunus, Cezayir ve Lübnan başta olmak üzere önemli alıcı grupları, 1000’in üzerinde Türkiye ihracatçısıyla görüşerek yeni anlaşmalar sağlandı. MİB, MAİB, MAKFED, İSDER, ENOSAD, AKDER, ETMD, ROBODER, VDMA ve ZVEI gibi sektörün önde gelen kurum ve kuruluşlarının iş birliğiyle düzenlenen fuara yurt genelinden birçok firma yoğun katılım gösterdi. Sanayi ve Ticaret Odaları, Meslek Odaları ve Federasyon kurumlarıyla iş birliği sonucunda, Türkiye genelinden 41 ilden 120 otobüsle hareket eden Anadolu delegasyonu grupları ise fuarı ziyaret ederek potansiyel alıcılarıyla tanışma fırsatı buldu.

 

Odak noktası sanayide dijitalleşme oldu

Uluslararası firmaların robot, otomasyon teknolojisi, IT çözümleri ve yazılımların yanı sıra network platformlarını de sergilediği fuar, 360 derece imalat sanayinin tüm bileşenlerini İstanbul’da buluşturdu. Fuar ziyaretçileri otomasyon, dijitalleşme, nesnelerin interneti ve artırılmış gerçeklik gibi teknolojik gelişmeleri yakından deneyimleme fırsatı buldu. TİM ve ENOSAD iş birliği ile Türkiye sanayisini daha ileriye taşıma, teknolojisini etkin kullanma, katma değeri yüksek ürünler yaratılmasına katkı sağlama amacı ve misyonuyla fuara eş zamanlı olarak forum ve konferanslar da düzenlendi. “Sanayide Dijital Dönüşüm”, “Ekonomi, Bilim, Gelecek ve Siz”, “Self Service Industry 4.0”, “Bilişim Teknolojilerinin Endüstriye Entegrasyonu: Sanayi 4.0”, “Üretimde Dijital Dönüşüm”, “Otonom Mobil Robotlar ve Lojistik 4.0”, “Akıllı Üretim Teknolojileri-Dijital Fabrikalar”, “Fabrikalarda IIoT Altyapıları ve Yapay Zeka” ve “WIN Eurasia Dijital Dönüşüm Sohbetleri” başlıklarını içeren forum ve konferanslar büyük ilgi gördü. Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği Başkanı Dr. Hüseyin Halıcı, Makine İmalatçıları Birliği Başkanı Ahmet Özkayhan, Siemens Türkiye Dijitalizasyon ve Endüstri 4.0 Pazarlama Müdürü Derya İren ve Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ın aralarında bulunduğu birçok uzman isim yaptığı sunumlarla Türkiye sanayisinin geleceğine ışık tuttu.

 

Türkiye’nin ilk ‘Karanlık Fabrikası’na yoğun ilgi!

Endüstri 4.0 Festival Alanı’nda kurulan Endüstri 4.0 konseptli Canlı Üretim Hattı fuarın en çok ilgi gören alanlarından oldu. Üretim kontrolü ve takibi, veri analizi, bulut teknolojisi, endüstriyel güvenlik, endüstriyel nesnelerin interneti, büyük veri, dijital otomasyon ve katmanlı üretim teknolojisi kullanılarak hazırlanan ve Türkiye’nin ilk ‘karanlık fabrikası’ olma özelliğine sahip “Canlı Üretim Hattı”nda katılımcı ve ziyaretçiler, sanayinin yeniden şekillenmesine yön veren teknolojileri yakından gördü.

MİB, MAİB, MAKFED, İSDER, ENOSAD, AKDER, ETMD, ROBODER, VDMA ve ZVEI gibi sektörün önde gelen kurum ve kuruluşlarının iş birliği ile düzenlenen fuarda, Türk makine sektörünün teknolojide geldiği son nokta tüm dünya ile paylaşıldı. Fuarda ayrıca yüksek teknoloji kullanımı ve katma değerli ürün yaratılmasını destekleyen etkinlikler de yapıldı.

 

Sanayiye değer katan projeler ödüllendirildi

Fuar bünyesinde Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği (ENOSAD) iş birliği ile bu yıl ilk kez düzenlenen “WINOVATION” yarışmasında dereceye giren projeler ödüllendirildi. Ürün, hizmet, tasarım, teknoloji, teknik altyapı, çözüm, iş modeli, organizasyon ve sosyal çevre gibi konu başlıkları altında teknik inovasyon ağırlıklı, özgün projeler üreterek dereceye giren markalara fuar kapsamında düzenlenen törenle ödülleri takdim edildi.

Yarışma kapsamında, geliştirdiği Yapay Zekâ ile Kestirimci Yönetim projesiyle Doruk Otomasyon ve Yazılım A.Ş. birincilik ödülünün, Şantiye İzleme ve Güvenlik Çözümü projesiyle Okyanus Teknoloji firması ikincilik ödülünün sahibi oldu. Yarışmada üçüncülük ödülü ise iki ayrı projeye birden verildi. HKSM IOT servis projesiyle Hareket Kontrol Servis Merkezi ve Yenilikçi Karekod Yazma projesiyle Dedem Elektrik Taah. Otomasyon firması üçüncülüğe layık görüldü.

Win Eurasia MİB Katılımcı Firmaları