“Sanayide Yüksek Teknolojiye Geçiş Programı” İzmir’den başladı

33

Sanayi üretiminde katma değeri yüksek ileri teknoloji ürünlerinin sayısını artırmak üzere başlatılan “Sanayide Yüksek Teknolojiye Geçiş Programı”nın ilk toplantısı İzmir’de yapıldı. Toplantıda konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, odak sektörlerde ele alınacak konuları hükümet programı yapmak için Bakanlar Kuruluna sunacaklarını söyledi.

Sanayi üretiminde katma değeri ve ileri teknoloji ürünlerini artırmak üzere başlatılan “Sanayide Yüksek Teknolojiye Geçiş Programı” kapsamında İzmir’de yapılan, “Türkiye Makine Sanayi Zirvesi” toplantısında konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, İzmir’in teknoloji üssü olmasıyla ivme kazanacağını ve Türkiye’ye güç katacağını söyledi. İzmir’in tasarım, marka ve Ar-Ge’de öncü şehir olduğunu hatırlatan Özlü, “Teknoloji üssü, İzmir’e çok yakışan bir proje olacak” dedi. Ülke genelinde Ar-Ge ve tasarım merkezi sayısının her geçen gün arttığını dile getiren Özlü, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün itibarıyla, ülke genelinde 809 Ar-Ge, 159 tasarım merkezine ulaştık. İzmir’de ise bu rakam 68 Ar-Ge, 21 tasarım merkezi. Ayrıca ülkemizdeki 20 adet makine tasarım merkezinin 7’si İzmir’de. İzmir; 8 üniversitesi, 138 üniversite araştırma ve uygulama merkezi, 13 organize sanayi bölgesi, 4 teknoparkı ile Türk sanayisi, bilimi ve teknolojisi için öncü rol oynuyor. 2016 yılında İzmir’de 6 bin 186 firma kurulmuşken, 2017 yılında bu sayı 7 bine ulaştı. Ayrıca İzmir; 2017 yılında ödediği 63 milyar liralık vergiyle, vergi tahsilatı en yüksek illerimizden biri oldu.”

“Rekor büyümemizde sanayinin önemli katkısı var”

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde makine sektörünün çok özel konumu olduğunu ifade eden Bakan Özlü, makine sektörü olmadan, sanayileşmeden bahsetmenin söz konusu olamayacağını vurguladı. “Makine varsa, sanayileşme, üretim ve katma değer vardır” diyen Özlü, dengeli ve istikrarlı ekonomi için güçlü makine sanayinin varlığı şart olduğuna dikkat çekti. Makine sektörünün üretim ve istihdam büyüklüğünün, sanayileşmenin temel göstergelerinin başında geldiğini hatırlatan Özlü, “2017 yılının son çeyreğinde, bir önceki yılın aynı dönemine göre sanayi büyümesi yüzde 8,7 olarak gerçekleşti. Memnuniyetle belirtmek isterim ki 2017 yılındaki rekor büyümemizde sanayinin önemli katkısı oldu. Sanayi öncülüğünde büyümek, sağlıklı ekonominin, en net göstergesi” diye konuştu.

2017’de rekor ihracat

Makine sektörünün 2017 yılında 11 milyar dolarlık rekor ihracat rakamına ulaştığını ifade eden Bakan Faruk Özlü, bunun da 2016 yılına göre yüzde 12’lik artış anlamına geldiğini belirtti. Sektörün, kapasite kullanım oranının 2010 yılından bu yana aralıksız arttığını söyleyen Özlü, şunları söyledi:

“Makine sektöründe kapasite kullanım oranı 2017 yılında yüzde 79,2’ye ulaştı. Bu önemli artışlara imza atan makine sektörümüzü tebrik ediyorum. ‘Made in Turkey’ damgasının yanına, ‘Turkish Machine’ mührünü vurduğunuz için sizlere teşekkür ediyorum. Türk makine sektörü ürünlerine olan güvenin kesintisiz biçimde artarak devam edeceğine yürekten inanıyorum. Makine sektörü Türk ekonomisinin temel sektörleri arasına girdi. Ülkelerin gelişme süreçlerinde makine sanayinin imalat sanayi içindeki önemi arttı ve gelişmiş ülkelerde makine sektörünün ihracattaki payı yüzde 20’ler düzeyinde. Türkiye’nin de mutlaka bu seviyeye ulaşması gerekli. Tasarımı, teknolojisi, üretimi, markası ve pazarlamasıyla yerli ve milli makine sanayimizi oluşturmalıyız. Bunu hep birlikte başaracağız. Kendi makinelerimizi üreterek ve ihraç ederek ileri sanayi ülkesi Türkiye hedefine ulaşacağız. Ancak bu hedefe doğru giderken; Ar-Ge’den, tasarımdan ve inovasyondan güç almalıyız. Açıkça ifade etmek gerekirse; firmaların pozisyonlarını koruyarak büyüme devri kapandı. Durarak kazanma devri tarihe karıştı. Devir; kendini yenileme ve geliştirme devri. Ürünlerinize yenilik koymazsanız, ürünlerinizi Ar-Ge ve tasarımla geliştirmezseniz; yok olup gidersiniz.”

“Üretim esaslı yerlileştirme politikasını takip edeceğiz”

Kalkınma politikalarının temeline yerli ve milli üretimi koyduklarını aktaran Bakan Faruk Özlü, kalkınmanın, yerlileşme ile başladığını hatırlattı. Üretim odaklı yerlileştirme ve kalkınma politikasını takip edeceklerini dile getiren Özlü, ancak bu politikanın yabancı yatırımı dışlayan bir politika olmadığını vurguladı. “Tam aksine herkese Türkiye’de üretim girdilerini buradan tedarik et, burada istihdam oluştur, burada vergi ver, buradan ihracat yap diyoruz” diyen Özlü, ancak yerli üretimin desteklenmesinden daha doğal bir şey olamayacağına dikkat çekti. Bütün gelişmiş ülkelerin, üretimlerini ve teknolojilerini yoğun biçimde desteklediğini ve koruduğunu vurgulayan Özlü, “Dolayısıyla milli ve yerli üretim bizim için stratejik duruş ve politikadır. Artık, ’leblebi ve üzüme hapsedilmiş’ yerli malı haftası ezberini bozma zamanı geldi. O devirler çok geride kaldı. Artık savunmadan enerjiye, sağlıktan tarıma, ulaştırmadan sanayiye kadar çok geniş bir yelpazede yerli teknolojisini üreten Türkiye var. Bugünün Türkiye’si ayağı yere basan, gerektiğinde kendi göbeğini kendi kesen, milli ve yerli kaynaklarıyla büyümeyi hedefleyen bir Türkiye” diye konuştu.

Makine yatırımlarında KDV muafiyeti

Bakan Özlü, 24 Ocak’ta Başbakan Binali Yıldırım’ın imzasıyla Yerlileştirme Yüksek Kurulu’nu hayata geçirdiklerini ifade ederek, kurulun sanayinin ithalata bağımlılığını azaltacak ve rekabet gücünü artıracak programları hayata geçireceğini söyledi. Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın açıkladığı “makine yatırımlarında KDV muafiyeti”ni hatırlatan Bakan Özlü, “2018 ve 2019 yıllarında, makine ve teçhizat alımlarında KDV almamayı hedefliyoruz. Şu anda ancak teşvik belgesi alan yatırımlarda KDV istisnası uygulanıyor. Yeni düzenlemede her türlü yatırımda makine ve teçhizat alımını kolaylaştıracağız” diye konuştu. Bakan Özlü, makine ve teçhizat ile ilgili konuları ele alıp, bu konuları hükümet programı yapmak için bakanlar kuruluna sunacaklarını söyledi. Zirvelerin devam edeceğini de aktaran Özlü, odaklanılan 10 sektörde sorunların tartışılıp hükümete anlatılacağını ve hükümetin desteğini sanayinin gelişmesi için arkalarına alacaklarını sözlerine ekledi.