“Müşteriler ucuz değil, kaliteli ürün arıyor”

65

Kuruldukları 2000 yılından bugüne hızlı büyüdüklerini belirten Coiltech Makina Pazarlama Müdürü Birol Yılmaz, 2017 yılı cirosunun 2016’ya göre yüzde 140 artış göstermesinin gururunu yaşadıklarını söyledi. Yılmaz, 5 kıtada 40’tan fazla ülkeye ihracat yaptıklarını ve cironun yüzde 50’sini ihracatın oluşturduğunu dile getirdi.

Dergimizin Genç Makineciler bölümünün bu sayıdaki konuğu Çağdaş Makina’nın satış ve pazarlama şirketi Coiltech Makina’nın Pazarlama Müdürü Birol Yılmaz oldu. Türk makine sektörünün temel probleminin batılı ülkelerin kalite anlayışı ve standartlarında hareket etmemeleri olduğunu söyleyen Yılmaz, bunu gerçekleştirebilen firmaların ihracatta büyük başarı elde ettiğini vurguladı. Yılmaz, “Bu sebepten fiyat gözetilmeden mühendislik ve kalite anlayışları yükseltilmeli. Çünkü müşteriler ucuz değil, kaliteli ürün arıyor” dedi. 2000 yılında kurdukları Çağdaş Makina’nın hızla büyüdüğünü söyleyen Yılmaz, 2017 cirosunun 2016’ya göre yüzde 140 artış gösterdiğini belirterek, “2018 yılının 10 ayında 5 milyon avroluk ihracat gerçekleştirdik. 2019 yılında yurt dışına özel makine grupları ihracatımız başlayacak ve bu sayede yüzde 30 daha fazla ciro artışı öngörüyoruz” dedi. Yılmaz ile Çağdaş Makina’nın hedefleri, makine sektörünün sorunları ve çözüm önerilerini konuştuk.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Birol Yılmaz kimdir?

İstanbul’da 1969 yılında doğdum. 1986 yılında Maçka Anadolu Teknik Lisesi’nden mezun oldum. Sonrasında imalat yapan birkaç firmada çalıştıktan sonra 2000 yılında kardeşlerimle birlikte Çağdaş Makina’yı kurduk. Daha sonrasında Çağdaş Makina San. Tic. Ltd. Şti ve Coiltech Makina San. Tic. A.Ş. olarak iki firmaya bölündük. Çağdaş Makina üretim yapan firmamız. Coiltech Makina ise satış ve pazarlama firması. Bu firmanın pazarlama müdürlüğü görevini 12 yıldır üstleniyorum. Bunun yanı sıra şirketin ortağıyım.

Firmanız Çağdaş Makina’yı tanıyabilir miyiz?

Çağdaş Makina 2000 yılında 200 metrekare alanda kuruldu. Şu anda 15 bin metrekare alanda 8 bin 500 metrekare kapalı üretim alanı ile Avrupa’nın pres besleme sistemlerinde tek çatı altındaki en büyük fabrikası konumunda. 5 kıtada 40’tan fazla ülkeye yaptığı ihracatla konusunda Türkiye’nin lideri. Üretim kalitesinden kaynaklı ihracatının yüzde 90’nın Avrupa ülkeleri teşkil ediyor. Bünyesinde iki firma barındırıyor. Çağdaş Makina İth. İhr. San. Tic. Ltd. Şti. üretimi yapıyor. Coiltech Makina San. Tic. A.Ş. bu ürünlerin dünya ve Türkiye pazarındaki satışını üstleniyor. 2005 yılı itibarıyla Coiltech markası, iç ve dış pazarda sektöründe liderler içinde yer alıyor. Bayii sistemi ile Avrupa’nın birçok ünlü makine üretici markalarına ve son kullanıcılarına makineler üretiyor.

Firmanızla ilgili kısa, orta ve uzun vadeli ciro, ihracat, yatırım hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?

Çağdaş Makina 2000 yılından bu tarihe kadar hızlı büyüdü. Öyle ki bu süreçte dört fabrika değiştirmek zorunda kaldık. İnanılmaz yükseliş grafiğine sahibiz. 2017 cirosu 2016 cirosundan yüzde 140 yüksek. 2015 yılında çalışan sayımız 60 iken 2018 yılında 120’ye ulaştı. İhracatımız cironun yüzde 50’sini teşkil ediyor. Özellikle 2015 tarihinden sonra özel makine üretimleri ile ciromuzu üç kat artırdık. Bu noktada firmamız öngördüğü ihracat ve yatırım hedeflerinin çok üzerine çıktı. Bu sebepten hedef ve planlarımız olmasına rağmen bir rakam vermemiz doğru olamayabilir.

Teknolojinin hızlı gelişmesiyle birlikte firmalar sürekli dönüşüm içinde. Firmanızın yürüttüğü araştırma, geliştirme, yeni ürün tasarımları ile ilgili bilgi alabilir miyim?

Firmamızda 20 mühendisimizle yeni model tasarımlarımız ve Ar-Ge destekleri ile birçok beyaz eşya ve otomotiv firmasına özel makineler ürettik. Yeni makine grubu olan destacker ve transfer sistemleri, Ar-Ge destekleri kapsamında yürütülen diğer çalışmalarımız.

İhracat firmaların ve ülkenin en önem verdiği konu. Çağdaş Makina’nın 2018 yılı ihracat rakamları nedir? 2019 yılı hedefleri nelerdir? Bu hedeflerin gerçekleşmesi için nasıl bir strateji izleyeceksiniz?

2018 yılı henüz dolmamasına rağmen 10 aylık süreçte 5 milyon avro ihracat gerçekleştirdik. Yurt dışına özel makine grupları ihracatı 2019 yılında başlayacak ve bu sayede yüzde 30 daha fazla ciro artışı öngörüyoruz.

İhracatı Türk makine sektörü genelinde değerlendirirsek nasıl bir strateji oluşturulmalı?

Makine üreticileri olarak Türk makine sektörünün temel problemi batılı ülkelerin kalite anlayışı ve standartlarında hareket etmemeleri. Bu konuyu aşan yerli firmalar güçlü şekilde ihracat yapıyor ve ihracatı artırma yönünde ilerliyor. Tek hedef kişisel çıkar ve kârlılık olduğunda anlık hareketler doğru gibi görünse de stratejik olarak uzun vadede yanlış. Bu sebepten fiyat gözetilmeden mühendislik ve kalite anlayışları yükseltilmeli. Tüm firmalar tanıtım reklam ve fuarlara öncelik vermeli. Kur artışları nedeni ile birçok firma yurt dışı fuarlarını 2018 yılında erteledi. Bu durum kısa vadeli bir düşünce olmakla birlikte yurt dışı fuar alanı ve kısmen de olsa pazarı kaybetmek anlamına geliyor.

Makine sektörünün sorunları nelerdir ve sizce bu sorunlar nasıl çözülebilir?

Makina sektörümüzün diğer tüm sektörlerde olduğu gibi en önemli konusu markalaşamaması. Bu konuyu aşan firma sayısı çok az. Ucuz makine üretim anlayışı kalitesizliği beraberinde getiriyor. Kaliteli üretim, firmanın toplam kalite anlayışı ile tüm personelin, işçiliğin ve kullanılan malzemelerin kalitesinden oluşur. Bu sebeple fiyat yerine kalite odaklı çalışılmalı. Avrupa’da üretilen en önde markalar dünyanın en pahalı markaları olmasına rağmen satış grafikleri çok yüksek. Çünkü müşteriler ucuz değil, kaliteli ürün arıyor. Bu anlayış Türk makine sektöründe ön planda olmalı.

Türk makine sektörü geleceğini nasıl görüyorsunuz? Sizce sektörün daha iyi noktalara gelmesi için hem sektör temsilcilerinin hem de devletin neler yapması gerekiyor?

Herkesin bildiği ve aktardığı noktalar aslında. Devlet desteklerinin artırılması, firmaların ihracatı ile ilgili tüm işlemlerin basit ve hızlı hale getirilmesi gibi. Firmalar ise yurt dışına gönderdikleri makinelerinde kaliteden ve teknik destekten taviz vermeden, satış sonrası hizmetlerde aksama yaşatmadan ilerlemesi gerekiyor. Bu şekilde orta uzun vadede güzel sonuçlara ulaşılabilir. Ülkemizin güçlü markalara ihtiyacı var. Her firma markasını en önemli planda tutmalı. Devlet reklam desteği için yardımcı olmalı ve firmaların önünü açmalı.

Makine İmalatçıları Birliği (MİB) hakkındaki düşünceleriniz nedir? Daha iyi çalışmalar yapılması için önerileriniz nelerdir?

MİB çalışma ve gayretlerinden dolayı her yıl güzel bir çizgide ilerliyor. Devlet destekleri için çok sayıda çalışma ve başvurularda bulunduğunu yakından takip ediyorum. Yurt dışı fuar dönemlerinde dergi ve dış mekân reklamlarını artırırsanız bizim açımızdan çok faydalı olacak. Makine tanıtım grubu bu tip aktiviteler yapıyordu ve etkili oluyordu.