Metalloobrabotka’ya 18 Türk makine üreticisi katıldı

38

Makine sektörünün en önemli fuarlarından Metalloobrabotka, 27-31 Nisan 2019 tarihinde Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlendi. Her yıl olduğu gibi bu yılda Türk makine sektörü fuara büyük ilgi gösterdi. Fuara, 11’i Makina İmalatçıları Birliği üyesi olmak üzere 18 firma katıldı. MİB bu yılda üyelerini yalnız bırakmadı ve MİB yetkilileri katılımcı ziyaretleri ve diğer ülke dernekleri ile ikili görüşmelerle birebir iletişim sağladı.

Makine sektörü 27-31 Nisan 2019’da Rusya’da düzenlenen Metalloobrabotka Fuarı’nda bir araya geldi. Expocentre ve Messe Dusseldorf Fuarcılık tarafından düzenlenen fuara, 11’i Makina İmalatçıları Birliği üyesi 18 Türk makine sektörü temsilcisi katıldı. Dövme presleri, sac işleme makineleri, takım tezgâhları, uçlar ve takım tutucular, ölçme sistemleri, metal işleme makineleri, hassas aletler, düzenleme ve kontrol teknolojileri ve kaynak teknolojileri firmalarının yer aldığı fuara, 39 ülkeden toplam bin 186 firma katıldı. 5 gün süren fuar, 35 bin 96 kişi tarafından ziyaret edildi.

Her yıl büyüyen bir fuar

Rusya’nın Moskova Bölgesi’ndeki en önemli metal işleme teknolojileri fuarı olan Metalloobrabotka’ya, MİB üyesi Ajan Elektronik, Akyapak, Baykal Makina, Dalgakıran, Dener Makina, Dirinler Makina, Durmazlar Makina, Ermaksan, MVD Makina, Özkoç Hidrolik ve Yücel Makina’nın yanı sıra, Akko Otomotiv, Doğaner Makina, Egeli Polisaj, Miksan,  Podim Polisaj Diskleri, Servosteel Makina, ve TİAD da katıldı. Bu yıl katılımcı ve ziyaretçi sayısını artıran fuara, Almanya, İsviçre, Çek Cumhuriyeti, Güney Kore, İtalya, Çin Halk Cumhuriyeti ve Tayvan’dan milli katılım gösterdi. Fuar ziyaretçi sayısının bir önceki seneye göre yüzde 8 civarında artması, Moskova bölgesindeki ekonomik hareketlenmenin önemli göstergesi. Metal işleme teknolojileri, kaynak, otomasyon, basınçlı hava gibi konularda oldukça verimli olan Metalloobrabotka, bu alanlarda faaliyet gösteren ve Rusya’da distribütör edinmek isteyen firmaların mutlaka katılması gereken bir fuar.

Rusya ekonomisi canlılığını sürdürüyor

2011-2014 arasında yüksek seyreden ham petrol fiyatları Rusya’nın alım gücünü direkt olarak etkiledi. Ham petrol fiyatlarının düşmesiyle başlayan kriz ve Avrupa Birliği’nin, Kırım meselesinden dolayı uyguladığı ambargo nedeniyle Rusya 2015 ve 2016 yıllarında zor günler geçirse de yeniden 80 dolar seviyesine gelen petrol varil fiyatları Rusya ekonomisine ciddi katkı sağladı. Petrol fiyatları ile doğrudan ilgili olana Rus ekonomisi, son dönemde geliştirdiği “yerli üretim” politikasını destekleyen yasalarla yerli imalata hız kazandırdı. 18 milyon nüfusa sahip çevresi ile Moskova bölgesi de yatırımcıların ilgi odağı olmaya devam ediyor. Türkiye ile Rusya arasında 2015-2016 yıllarında yaşanan krizin ise Türk bayrağı görülen stantlara özellikle Rusların yoğun ilgi göstermesiyle etkisinin olmadığı gözlemlendi. Genel olarak ise Türk katılımcılar fuarda gördükleri ilgiden memnun olduklarını söyledi.

MİB, Türk makine sektörünün tanıtılması için çalıştı

Makina İmalatçıları Birliği de Rusya İmalatçılar Birliği (Stankoinstrument) derneğinin davetlisi olarak fuara bir stantla katıldı. Birliğe ait kataloglar, CD’ler ve düzenlenen ve destekçisi olunan fuarların tanıtımının yapıldığı stantta ayrıca Rusça–Türkçe çeviri imkânı da sunuldu. Fuara katılan üyeler ile Türk firma stantlarının da ziyaret edildi fuar ile ilgili olarak sosyal medya aracılığı ile bilgilendirme yapıldı. Diğer ülke dernekleri ile bir araya gelinerek iş birliği olanakları konuşuldu ve Stankoinstrument’ın davetlerine katılarak, Türkiye ve sektör hakkında bilgi aktarıldı. Bütün dernek temsilcilerinin bir araya geldiği toplantıda ise Türkiye ile Rusya’nın iş birliği için krizleri aşmasına gerek olmadığı, siyasetin iki ülke arasındaki ticarete asla etki etmemesi gerektiği bir kez daha vurgulandı. En büyük ikinci ihracat pazarımız olan Rusya’nın değeri dile getirilerek, mümkün olan tüm senelerde bu fuara Türkiye adına katılım gösterileceği yetkililere iletildi.

 

Dikkat edilmesi gerekenler

Türk firmaları tarafından yaşanılan genel sorunlardan biri geçici ithalat ile fuar alanına getirilen makine ve cihazlara fuarda alıcı çıkması durumunda Rus Gümrük Kuralları Gereği ilgili cihaz ve makinenin tekrar geri gönderilmesinde yaşanan sıkıntı. Moskova Ticaret Ataşemiz bu konuda bilgilendirildi ve yıllardır aynı konuda sıkıntıların devam ettiği iletildi. Bunun yanında fuar alanındaki makinelere yönelik indirme-bindirme gibi ücretlerde Moskova’da çok pahalı olması bir diğer sorun. Alışık olduğumuz şekilde, makine içinde gönderilen katalog, promosyon malzemesi gibi eşyaların da Rusya gümrüklerinde sıkıntı yarattığı üyelerimizden alınan bilgiler arasında yer alıyor. Fuar ziyaretçilerinin Rusça dışında başka bir dil konuşmakta oldukça zorlandığı gözlemlendiği fuarda, Çek Cumhuriyeti, Polonya gibi ülkelerde de ilgili ülkenin dilini konuşan bir çevirmen veya tercüman bulmak çok daha iyi bir tercih olabilir. Sadece İngilizce konuşan bir kişinin iletişimde bulunması veya İngilizce reklam ile ürünlerin anlatılması oldukça zor.

Metalloobrabotka Fuar’ı MİB Katılımcı Firmaları