MAKTEK Komitesi, üyelerine sektördeki gelişmeleri aktardı

23

Makine Teknik Komitesi (MAKTEK) toplantısı yapıldı. Toplantıda, Makina İmalatçıları Birliği (MİB), Türk Tarım  Alet ve Makineleri İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR) ve Türkiye İş Makinaları Distribitütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) komite üyelerine alt sektör grupları çalışmaları ve sektördeki gelişmeler hakkında bilgi verdiler.

2017-2020 Türkiye Makine Sektörü Strateji Belgesi’nin görüşüldüğü komitede ayrıca halen zorunlu standartlar kapsamında olan standartların, zorunluluktan kaldırılması konusunda kurulan çalışma grubu hakkındaki değerlendirmeler aktarıldı. Toplantıda 2017 yılında Nijerya’da Gelişmekte Olan 8 Ülke (D-8) toplantısı ile 12-15 Aralık 2017’de Minst / Belarus’ta gerçekleştirilen Türkiye – Belarus Ortak Sanayi ve Teknoloji Çalışma Grubu (OSTÇG) 3’üncü dönem toplantısı hakkında MAKTEK üyelerine bilgi verildi. 2018 Kasım’ında gerçekleşecek olan D-8 toplantısının, Türkiye ya da Pakistan’da yapılacağı bilgisi üyelerle paylaşıldı. Tarım ve iş makineleri kapsamında bu ülkelerle yapılabilecek iş birlikleri görüşüldü.

Makine sektörü açısından önemli bir diğer konu olan Ekonomi Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü tarafından yatırım teşvik mevzuatı kapsamında, ithal edilen ikinci el makinelerin istatistikleri de üyelere aktarıldı. KOSGEB yetkilileri tarafından yerli makine sektörüne ne tür destekler verildiği ile sağlanan ayrıcalıklar üyelere iletilirken, Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü temsilcileri, Endüstri 4.0 konusunda yapılan çalışmaları açıkladı. Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğü yetkilileri Filyos Endüstri Bölgesi çalışmalarını aktarırken, Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü yetkilileri ise makine sektörüne yönelik piyasa gözetimi ve denetimi çalışmalarını anlattı.