Makine sektörü Mitsubishi Electric’in akıllı üretim teknolojileri ile buluştu

24

Mitsubishi Electric fabrika otomasyon sistemleri ve CNC ürünlerinde yeni nesil çözümleri MAKTEK Avrasya 2018 Fuarı’nda sergiledi.

Yüksek teknolojili M80 ve M800 serisi CNC kontrol üniteleri, özel ekran ve klavye tasarımı sayesinde akıllı telefonlar ve tabletler gibi teknolojilerle büyüyen yeni nesil operatörlere hitap eden gelecek odaklı CNC’lerin kullanımını kolaylaştırıyor. 10.4 inch ve daha büyük ekranlarda standart özellik olarak sunulan multi-touch özellikli kapasitif dokunmatik ekran hem deneyimli hem de yeni operatörler için akıllı telefonlara benzeyen kolay ve sezgisel bir kullanıcı deneyimi sunuyor.

Fuarda, e-F@ctory konseptinin oluşturulmasını sağlayan iQ Otomasyon Platformu da sergilendi. Tüm önemli otomasyon bileşenlerini tek bir yapıda toplayan iQ Otomasyon, minimum TCO (toplam sahip olma maliyeti), fabrika otomasyonu yönetim sistemleri arasında tam ve sorunsuz entegrasyon, maksimum verimlilik ve hızlı iletişim özellikleri ile öne çıkıyor. İnsan kolu veya eline yakın hassasiyette çalışan hızlı robotların da sergilendiği fuarda en çok ilgiyi insanla iş birliği içinde çalışan kollobratif robot serisi çekti.

İnsanlarla birlikte çalışabilmesi sayesinde üretim ortamında herhangi bir yerde esnek şekilde konumlandırılabilen bu seride robota takılabilen dokunmatik operatör terminali, özel programlama uzmanlığı gerektirmeden robota görevini ‘öğretmek’ için sezgisel bir ara yüz sunuyor.