Makine sektörü MAKTEK Avrasya’da buluşuyor

32

MAKTEK Avrasya 2018, 2-7 Ekim tarihleri arasında 124 bin metrekare alanda, 70 ülkeden 60 bin ziyaretçiye ev sahipliği yapmak için kapılarını açıyor. Makina İmalatçıları Birliği (MİB) ve Takım Tezgâhları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) işbirliği ile TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen fuarda, teknoloji ve tasarımda gelinen son nokta sektör temsilcilerinin beğenisine sunulacak.

Makine sektörü 2-7 Ekim 2018 tarihleri arasında MAKTEK Avrasya 2018 Fuarı’nda bir araya geliyor. TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen fuar, Makina İmalatçıları Birliği (MİB), Takım Tezgâhları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) iş birliğinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve KOSGEB’den aldığı destekle yerli ve yabancı sektör profesyonellerini ve binin üzerinde firma ve firma temsilcisini ağırlayacak.

“Endüstri 4.0 sektörü dönüştürüyor”

İş dünyasının önemli buluşma noktası ve makine imalat sanayinin bölgedeki en önemli fuarı olan MAKTEK Avrasya’da, sektör açısından başarılı sonuçlar alınmasını dilediğini belirten Makina İmalatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özkayan, makine imalat sanayinin son 15 yılda öneminin anlaşıldığını söyledi. Devlet tarafından yapılan teşvik, destek ve koruma önlemlerinin artarak sürdüğünü belirten Özkayan, takım tezgâhları sektörünün de makine imalatının çekirdek sektörü olduğuna dikkat çekti. Özellikle, ileri teknolojiye sahip parça ve makine imalatlarında takım tezgâhlarının kilit rol oynadığını ve üretim yeteneğinin sınırlarını belirlediğine vurgu yapan Özkayan, şunları söyledi:

“Son 5 yıldır gündemimizde olan ve her yıl daha fazla konuşulan Endüstri 4.0 veya Nesnelerin İnterneti kavramları da makine imalat sektöründe yeni iş yapma anlayışı olarak değerlendiriliyor. Bu da sektörde dönüşüme neden oldu ancak biz, bu dönüşümün daha başındayız. İmalat sektörünü dönüşüme zorlayan Endüstri 4.0 ve Nesnelerin İnterneti, beraberinde Yapay Zekâ uygulamalarını da gerekli hale getirdi. Bu süreç, birbiriyle iletişim halinde olan ve senkronize çalışan, akıllı makineleri karşımıza çıkarıyor. Üretim süreçlerini yüksek teknolojiyle şekillendirme ve makinelerin, insanlarla etkileşimini ön plana çıkaran Endüstri 4.0 ile entegrasyonu, akıllı fabrikalarla birlikte gelecekte adından çok daha fazla söz ettirecek. Gelinen noktada, ‘en önemli girdisi insan kaynağı olan’ imalat sanayinde yaşanan değişim, kaçınılmaz olarak toplumda da dönüşüm ihtiyacını ortaya çıkardı. Bu gelişmeler doğrultusunda, yeni iş yapma anlayışının ihtiyaç duyduğu insan kaynağını sağlayabilecek eğitim ve öğretim sistemi için de değişiklik gerekiyor.”

Makine imalat sanayi verilerini de değerlendiren Ahmet Özkayan, ilk altı aylık verilere göre sektörün 2018 yıl sonu ihracatının 16 milyar dolar ile yüzde 18, ithalatının 27 milyar dolar ile yüzde 8, imalatın 27 milyar dolar ile yüzde 6 ve makine satışının da 38 milyar dolar ile yüzde 3 seviyelerinde artmasının beklendiğini açıkladı. Özkayan, takım tezgâhları sektörü verileri incelendiğinde ise ilk 6 aylık verilere göre 2018 yıl sonu ihracatının 650 milyon dolar ile yüzde 27, ithalatın 1,22 milyar dolar ile yüzde 22, imalatın 870 milyon dolar ile yüzde 18 ve satışların da 1,47 milyar dolar ile yüzde 18 seviyelerinde artması öngörüldüğünü söyledi.

“Sektördeki iş hacmi genişleyecek”

TİAD Başkanı Hakan Aydoğdu ise takım tezgâhlarına duyulan ihtiyacın artacağını ve bu durumun beraberinde yeni istihdam alanları getireceğini vurguladı. Aydoğdu, “2018 yılında yerli otomobil, savunma ve havacılık sanayisindeki gelişmeler, takım tezgâhları sektörüne duyulan ihtiyacı artıracak ve sektördeki iş hacmi genişleyecek. Tüm üretim sektörlerinde sürdürülen yerlileşme hamlesi ile 2018 yılında makine sektöründeki büyümenin 1,3 milyar dolara ulaşarak, cirosal anlamda yüzde 10 artış ile sektörün güçlü bir büyüme göstereceğini söyleyebiliriz. Takım tezgâhlarına olan ihtiyacın artacağı bu dönemde MAKTEK Fuarı’nın ülkemizde yapılacak olması bizim açımızdan çok kıymetli ve ufuk açıcı olacak” dedi.

“Sektör için en önemli buluşma platformu”

MAKTEK Avrasya 2018 Fuarı’nın sektörün önemli buluşma platformu olduğunu söyleyen TÜYAP Fuar ve Fuarcılık Hizmetleri Genel Müdürü İlhan Ersözlü, 15 salonda toplam 124 bin metrekarelik alanda 70 ülkeden 60 bin ziyaretçinin yanı sıra Çin ve Tayvan gibi milli katılımlara ek olarak Almanya, Rusya, İtalya ve Hindistan başta olmak üzere uluslararası katılımcılara ev sahipliği yapacaklarını söyledi. Geçen yıllara oranla yerli katılımda da büyük artış olduğunu dile getiren Ersözlü, “İnovatif ürünlere ek, tasarlanan yeni ürünleri de sektörün ileri gelenleriyle buluşturacağız. Aynı zamanda yurt dışından gelecek kamu ve sivil kuruluşların üst düzey yöneticilerini de ağırlayacağız. Geçen yıla kıyasla yüzde 12 büyüme beklediğimiz fuar, ülkemizi tanıtmak açısından da önemli olduğu için mutluluk duyuyoruz. Türkiye ekonomisi için de önemli bir parametre olan fuar özelinde 1 milyar dolarlık iş hacmi sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

MAKTEK Altın Pergel Ödülleri sahiplerini Fuar’da bulacak

Takım tezgâhları konusunda gençleri daha bilinçli birer birey haline getirmeyi ve tasarlarken öğrenmelerini hedefleyen TİAD ve TEZMAKSAN Eğitim Üssü’nün organize ettiği MAKTEK Altın Pergel Yarışması’nın kazananları ödüllerini MAKTEK 2018 Fuarı’nda alacak. Meslek liselerindeki öğrencilerin yaptıkları ‘CNC torna tezgâhı’ tasarımları arasından dereceye girenlerin seçileceği yarışma, MAKTEK Avrasya’nın gelecek nesilleri takdir etmeye hazır olduğunu gösteriyor. 19 farklı şehirden toplam 36 meslek lisesinin katıldığı yarışma kapsamında 10 okul finale kaldı. Dereceye giren ilk 3 okula ödülleri MAKTEK Avrasya 2018 Fuarı’nın açılış töreninde takdim edilecek.

MAKTEK Avrasya 2018 Fuarı’nda takım tezgâhları, metal- sac işleme makineleri, tutucular – kesici takımlar, kalite kontrol – ölçüm sistemleri, CAD/CAM, PLM yazılımları ve üretim teknolojileri alanlarında faaliyet gösteren katılımcılar yer alacak.