“Makine imalatı ülkemizin en stratejik sektörü”

52

Makina İmalatçıları Birliği’nin Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Makine İmalatçıları
Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özkayan, ülkelerin gelişmişlik seviyesinin makine imalat sektörünün gücüyle aynı oranda olduğunu söyledi. Makine imalatının ülkemiz için stratejik olduğuna dikkat çeken Özkayan, sektörün gelişmesi için lobi faaliyetleri yürüttüklerinin altını çizdi.

Makina İmalatçıları Birliği Olağan Genel Kurulu yapıldı. Tüzük değişikliğinin oylandığı genel kurula 32 üye firma temsilcisi ile Ekonomi Bakanlığı yetkilileri katıldı. Yetkililer, ticaret politikası savunma araçları olan gümrük vergileri ve anti-damping uygulamaları ile ilgili üyeleri bilgilendirerek sorularını yanıtladı.

“Lobi faaliyetleri yürütüyoruz”

Makine İmalatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özkayan, Genel Kurul konuşmasına ülkelerin gelişmişlik seviyesinin makine imalat gücüyle aynı orantıda olduğunu hatırlatarak başladı. Makine imalatı olmayan bir ülkenin ekonomik anlamda bağımsızlığını elde edilemeyeceğini dile getiren Özkayan, “Bu anlamda, makine imalatının ülkemiz için en stratejik unsur olduğunu her platformda dile getiriyoruz” dedi. Makine imalat sanayinin gelişmesi için lobi faaliyetlerine önem verdiklerini belirten Özkayan, bu çalışmalar sırasında ithalat lobisinin çok etkili olduğunu gördüklerini vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü:
“Maalesef, ithalat mevzuatlarımız da sanki yabancı markaları ve fabrikalarını, büyütmek için düzenlenmiş gibi karşımıza çıktı. Bu konuda öncelikle imalatçılarımızın imalat kabiliyetlerini raporlayarak, ülkemizdeki makine imalat potansiyelini ortaya çıkardık. 2’nci el makine ithalatının engellenmesi adına yaptığımız çalışmalar önemli ölçüde meyvesini verdi. Ancak teşvik kapsamında yapılan 2’nci el ithalatının mevzuat değişimi için çabalarımız devam ediyor. Türkiye’de üretildiği halde Uzak Doğu’dan ithal edilen makineler için ilave gümrük vergileri konulması gibi çok başarılı bir çalışmaya imza attık. Bu konuda kararlılıkla çalışacağız. Sektör sektör raporlama yaparak gümrük korunma vergileri genişletilecek. Yine özellikle, ithalat ve teşvik mevzuatlarını mercek altında tutacağız ve bürokrasi ile ortak çalışarak sivil toplum örgütü faaliyetlerimize yoğun bir şekilde devam edeceğiz.”

“Geleceğin teknoloji devleri makinecilerden çıkacak”

Sektörün bir diğer önemli sorununun da makine imalatının ihtiyacı olan yüksek teknoloji ara üründe dışa bağımlılık olduğuna dikkat çeken Özkayan, dileklerinin yüksek teknolojiye sahip ürünlerin de yerli ve milli olarak ülkemizde üretilerek tam bağımsız bir makine imalat sanayinin oluşması olduğunu söyledi. Yakın zamanda bu konu ile ilgili Türkiye’deki 500’ü aşkın teknoloji firması ile MİB üyesi makinecilerini bir araya getirecek bir projeyi tamamlayacaklarını da açıklayan Özkayan, “İnanıyoruz ki, geleceğin teknoloji devleri makinecilerin içinden çıkacak. Bu oluşum için yeterli teknolojik uygulama ve mühendislik alt yapıları makine fabrikalarında mevcut. Yerli ve milli makinelerimiz devlet ve özel sektör nezdinde tercih edilir ve desteklenir olması ülke sanayimizin büyümesi kalıcı bir refah düzeyine ulaşılması anlamında kaçınılmaz. MİB olarak, ortak akıl ve güç ile yaptığımız çalışmalarımıza verdiğiniz destek için bir kez daha teşekkür ediyorum” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Konuşmanın ardından MİB’in 2016-2017 yılı faaliyetleri üyelere bir sunumla aktarıldı.