Makine ihracatında yüzde 18 artış öngörülüyor

16

Makina İmalatçıları Birliği Genel Sekreteri M. Nail Türker, 2018 yılı 10 aylık verilerini değerlendirdi. Verilerden yola çıkarak 2018 yılında makine ihracatında yüzde 18’lik artış öngörüldüğünü belirten Türker, “Makine ithalatında da eldeki veriler ışığında 3’lük bir düşüş bekliyoruz” dedi.

Makina İmalatçıları Birliği Genel Sekreteri M. Nail Türker, makine ihracatının 2018 yılı 10 aylık verilerine göre yaptığı değerlendirmede sektör ihracatının 2018 yılında yüzde 18 büyüme göstermesini beklediklerini söyledi. İthalatın yine aynı dönemde yüzde 3’lük düşüş göstermesinin muhtemel olduğunu dile getiren Türker, 10 aylık rakamlar ışığında 2018 yılında imalatta yüzde 6’lık artış, satışta ise yüzde 4’lük düşüş beklendiğini açıkladı.

“İhracattan aldığımız pay artmaya devam edecek”

Türkiye’nin 170 milyar dolar olan toplam ihracatında makine sektörünün payının yüzde 9,41 olacağını dile getiren Türker, “Sektörümüzün, 237 milyar dolar olan toplam ithalatımızdan ise yüzde 10,13 pay alacak gibi görünüyor” dedi. Bu veriler ışığında toplam ihracatımız içinde makine ihracatının aldığı payda artış eğilimini sürdürmesi ve toplam ithalatımız içinde makine ithalatının payının azalma eğiliminde olması umut verici bir gelişme olarak kabul edilebileceğini belirten Türker, sektörün 2018 yılını da şöyle değerlendirdi:

“İlk yedi ay 2018 yılında dış ticaret ve imalatta başarılı bir yıl beklentisi oluştu. Ancak sonrasında yaşanan gelişmeler maalesef olumlu başlangıcın sürdürülebilirliği konusunda şüpheler yarattı. Dövizdeki artışların ihracatımız için avantaj olduğu düşünülse de yaşanan belirsizlikler imalatçılarımızın hem yurt içi hem de yurt dışı fiyatlandırmada ciddi zorluklara neden oldu. Ayrıca, imalatçılarımız satın almalarda, tedarikçilerin fiyatlandırmalarında, ara malı tedarik ve teslim alımlarında sıkıntılar yaşadı. Bu da ürün teslimatlarını ve fiyatlandırmada sorunlar yarattı. İhracatla ülkeye döviz getiren imalatçılarımızın, ihraç bedellerini yurda getirdikten sonra yüzde 80’ini bir bankaya satış zorunluluğu getirilmesi ihracatçılar üzerinde ciddi bir baskı unsuru oldu. Tedariklerinin ciddi kısmı döviz kurlarına bağlı ve teslimat ile ödemelerin arasında altı aydan daha fazla süre olan imalatçıların, yeni uygulama ile finans yükü arttı.”

Türker ayrıca, uzun vadeli geçmiş yıl verileri ile dünya genelinde sanayinin gelişim eğilimleri incelendiğinde, 2019 yılında veya en geç 2020 yılı başlarında dünya sanayi sektörünün yaklaşık 3 yıllık daralma eğilimine girmesinin beklendiğine ve imalatçıların yatırımlarında bu durumu göz ardı etmemeleri gerektiğine dikkat çekti.

MAKİNE SEKTÖRÜ 2018 YILI 11 AYLIK VERİLERİ

Paylaş