“Kızını meslek okuluna gönder, mesleği geleceği olsun”

17

Chassis Brakes International tarafından “Kızını meslek okuluna gönder, mesleği geleceği olsun!” sloganıyla başlattığı “Mesleğim Geleceğim” projesi ile ilgili etkinliklerin ikinci etabı Karacabey’de gerçekleştirildi. Cinsiyet eşitliğinin sağlanması, kızların sosyal yaşamda ve iş hayatında aktif yer almasının hedeflendiği etkinliğe Makina İmalatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve AAG Makina Yönetim Temsilcisi İlknur Cantürk de katıldı.

Fren üreticisi Chassis Brakes International’ın kız çocuklarını sosyal yaşamda iş hayatında aktif yer almasını hedefleyen, “Kızını meslek okuluna gönder, mesleği geleceği olsun!” sloganıyla başlattığı, “Mesleğim Geleceğim” projesi etkinlikler sürüyor. Projenin ikinci etabı Karacabey’de Şükran Yemişçioğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Chassis Brakes International Türkiye Genel Müdürü Ahmet Yağcı, proje ile özellikle ortaokullarda eğitim gören kız öğrencilerin mesleki teknik eğitime yönlendirilmesi ve kadın istihdamının bu alanlarda artırılmasını amaçladıklarını belirtti. Yağcı, “Biz kadınların iş hayatına katılımının daha fazla olması ve cinsiyet ayrımı yapılmadan istedikleri bölümlerde çalışabilme özgürlüğünde olmaları gerektiğini düşünüyoruz.  Çalışma hayatında kriter yetenek olmalı, cinsiyet değil” dedi.

 

Meslek lisesi mezunları avantajlı

Etkinlikte konuşan Chassis Brakes International Türkiye İnsan Kaynakları ve İletişim Müdürü Çisil Güler ise geçmiş yıllara oranla kızların daha fazla meslek lisesine yönelmeye başladığını dile getirerek, “Ancak yine de sayının yükselmesi gerekiyor. Toplumsal önyargılar nedeniyle erkek işi olarak adlandırılan bölümlerde de artık kadın çalışanlara yer veriliyor ve imkân verildiğinde çok da başarılı oldukları gözlemleniyor” diye konuştu. Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan ise Belediye olarak, meslek lisesi konusunda farkındalığı artıracak çalışmaları yürüttüklerini söyledi.

 

Cinsiyet eşitliği masaya yatırıldı

Etkinlik kapsamında düzenlenen panelde Karacabey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde eğitim gören 3 kız öğrenci Fatma Yüce, Sıla Tunç ve Elif Yüce,  Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Sevgi Kesim ile birlikte moderatörlük yaptı. Panelde Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Nur Soylu Yalçınkaya, AAG Makina ve Makina İmalatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi İlknur Cantürk, Asil Makina İşletme Müdürü Sevda Kılıçkıran ile Dünya Gazetesi Bursa Bölge Temsilcisi Ömer Faruk Çiftçi deneyimlerini aktardı. İş yaşamında kadın olmanın avantaj ve dezavantajları aktaran AAG Makina Yönetim Temsilcisi ve Makina İmalatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi İlknur Cantürk, “Erkek egemen piyasalarda kadının iş hayatında var olabilmesi zor. Erkeklerin kadının yönetimdeki gücünü hazmetmesi zor oluyor. Bu nedenle kız çocuklarının iş dünyasına daha fazla dâhil olması adına hayata geçirilen projelerde yer almaya çalışıyorum” diye konuştu. Ailelerin erkek işi olarak gördüğü için kızları sanayi alanındaki işlere çok fazla yönlendirmediğini belirten Cantürk, ancak bu alanda kadının pratik zekâsının büyük avantaj olduğunun altını çizdi. İş hayatındaki kadın sayısının her geçen gün arttığını dile getiren Asil Makina İşletme Müdürü Sevda Kılıçkıran da “İşe başladığım dönemde tek kadın bendim. İnsanlara kendimi kabullendirmem zor oldu. Buradaki en önemli şey benim kendime güvenim ve ailemden aldığım destek” dedi. Panelin ardından Boğaziçi Üniversitesi’nden Öğretim Üyesi Dr. Nur Soylu Yalçınkaya, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği konusunda, somut örneklere de dayanan bir sunum yaptı.