İmaş Makine, sektörünün ilk Ar-Ge merkezini açtı

81

Üretiminin yüzde 90’ını ihraç eden İmaş Makine, Ar-Ge merkezi için yaptığı başvurunun Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanmasının ardından sektöründe Ar-Ge merkezi açan ilk firmalardan biri oldu.

İttifak Holding’in iştiraki olan İmaş Makine, son yıllardaki Ar-Ge çalışmaları kapsamında 21 adet tasarım ve patent alma başarısı gösterirken bu alandaki çalışmalarına hız vererek sektördeki gücünü artırmak amacıyla Ar-Ge merkezi kurdu. Böylece İmaş Makine, faaliyet gösterdiği makine teçhizat sektöründe Ar-Ge merkezine sahip ilk şirketlerden biri oldu. İmaş Makine, bu hamlesiyle Konya’nın da 6’ncı Ar-Ge merkezine imza atmış oldu. Değirmen tesisleri ve değirmen makineleri, metal kesiminde kullanılan şeritli testere tezgâhları, çelik konstrüksiyon yem tesisleri ve yem makineleri gibi makine teçhizat sektöründe üretim yapan İmaş Makine, bu sektörde araştırma ve geliştirme, ürün tasarım, ürün geliştirme, diagram tasarım, sistem tasarım, yazılım ve otomasyon gibi faaliyetlerde bulunuyor.

Üretiminin yüzde 90’ını, yaklaşık 90 ülkeye ihraç ettiklerinin altını çizen İmaş Makine Genel Müdürü Mustafa Özdemir, ülkeye ve insana kazandırmanın ancak katma değerli ürün ya da hizmetlerle olacağına inandıklarını açıkladı. Bunun da ancak inovasyon ile mümkün olabileceğine vurgu yapan Özdemir, bu kapsamda da Ar-Ge çalışmalarına son yıllarda ağırlık verdiklerini söyledi. Özdemir, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şirketimiz, Turkishtime Dergisi tarafından açıklanan ‘En Çok Ar-Ge Harcaması Yapan Şirketler Araştırması’nda 250 dev şirket arasında gösterildi. Genel sıralamada 173’üncü olurken, Konya’dan listeye giren tek şirket olmayı başardık. Ar-Ge yatırımlarımıza hız vermiş durumdayız ve bu yılın sonunda Ar-Ge harcamalarımızın yaklaşık 1,5 milyon TL seviyesinde gerçekleşmesini hedefliyoruz. Yaptığımız bu yatırımlar, ürün kalitemizi geliştirmemizde kısa sürede çok etkili oldu. Üretim maliyetlerimizi aşağıya çekerken, enerji verimliliği daha yüksek ürünler geliştirebildik ve bu da ihracatımıza olumlu yansıdı.”

Paylaş