İlk Yerli Robotlu Silah Namlu Tezgahını Akım Metal üretti

127

SMB Technics Teknik Satış Sorumlusu Tanju Türkyılmaz, “Türkiye’de tek dünyada sayılı” sloganıyla piyasaya sunulan, ilk yerli robotlu silah namlu tezgâhının başta savunma sanayi olmak üzere silah üreticilerinin ihtiyacını karşılayacağını söyledi. 2018 yılında piyasaya yeni ürünler sunacakları müjdesini de veren Türkyılmaz, “MAKTEK fuarında dünya üzerinde daha önce yapılmamış bir makinenin tanıtımını yapacağız” dedi.

Namlu işleme alanında Türkiye’nin ilk yerli makinesi Akım Metal tarafından üretildi. “Türkiye’de tek dünyada sayılı” sloganıyla piyasaya sunulan, ilk yerli robotlu silah namlu tezgâhının başta savunma sanayi olmak üzere silah üreticilerinin ihtiyacını karşılayacağını söyleyen SMB Technics Teknik Satış Sorumlusu Tanju Türkyılmaz, dünyada sayılı sayıda üreticinin bulunduğunu vurguladı.

Japonya’da fiyatı 400 bin avro civarı olan makinelerin Türk üreticilerinin alım gücünü zorlandığı fark ettikleri için bu alanda çalışmaya başladıklarını dile getiren Türkyılmaz, 2014 yılında prototipi yapılan tezgâhtan güzel sonuçlar elde ettiklerini belirterek şöyle devam etti:

“Tezgâhımız otomotiv ve beyaz eşya başta olmak üzere birçok sektöre hizmet veren Akım Metal’in tecrübesi ve titiz Ar-Ge çalışmaları sonucunda üretildi ve SBM Technics markası ile piyasaya sürüldü. Üretim sürecinde dünya genelinde “Balance Cutting” diye geçen ülkemizde ise “eş zamanlı tornalama” olarak kullandığımız yöntemi kullandık. Şu an farikamızda da kullandığımız tezgâhımız dayanıklılık testlerini yüz akı ile tamamladı. 3 vardiyada kesintisiz çalıştırdığımız makinemizin kapasitesini git gide artırıyoruz. 300 mm ile başlayan sürecimiz, 1000 mm işleme kapasitesine ulaştı. Bir silah namlusunun ortalama çevirim süresi 330 saniye iken, çevirim süresi makinemiz ile 145 saniyeye kadar düştü. Bu namlu sektörü için gerçekten yadsınamayacak bir başarı. Otomatik yükleme ve boşaltma robotu entegre ettiğimiz robotlu silah namlusu tezgâhımız ile bir ay içinde 10 bin adet namluyu işlemeniz mümkün.”

“Terzi işi çözümler sunuyoruz”

Firmaların bu maliyetli tezgâhı yurt dışından almak yerine tek taretli tezgâhlar ile çalışmak zorunda kaldıklarını belirten Türkyılmaz, bunun firmalara zaman, enerji kaybı ve maliyet olarak yansıdığını vurguladı. Ürünün EMO Hannover Fuarı’nda büyük ilgi gördüğünü dile getiren Türkyılmaz, “Buradan yola çıkarak ‘Türkiye’de Tek, Dünyada Sayılı’ sloganını kullanmaya karar verdik. Çünkü fuarda bizim ürünümüzün benzeri başka bir tezgâh yoktu” dedi. Namlu makilerinin hedef kitlesinin silah üretim sektörü olduğunu anlatan Türkyılmaz, hedeflerini şöyle sıraladı:
“Öncelikle Türkiye’de bu alanda çalışan silah üreticilerin ihtiyaçlarını karşılamak istiyoruz. Ülkemizdeki tezgâhlar genellikle Çin ve Tayvan malı. Fiyatları aşırı pahalı olmamak ile birlikte ürün kalitesi göz önüne alındığında kullanıcılarını tatmin etmiyor. Biz tam bu noktada devreye girerek sektöre katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Kaliteyi makul fiyat politikası ile birleştirerek terzi işi çözümler sunuyoruz. Aslına bakarsanız SBM Technics olarak misyonumuz ihtiyaç olan sektörlerde, kullanıcıların işlerini kolaylaştıracak tezgâhlar üretmek ve onlara kalıcı çözümler sunmak.”

“Robotik otomasyonla çok daha işlevsel”

Ürünün özellikleri hakkında da bilgi veren Türkyılmaz, robotik otomasyonla birlikte sunulabilen ürünün entegre edilen kollarla daha işlevsel olduğunu vurguladı. Bu kolların sonradan da eklenebildiğinin altını çizen Türkyılmaz, “Makine parkurumuzda şu anda 4 tezgâh bulunuyor ve sadece 1 operatöre ihtiyaç duyuluyor. Bunun üreticinin iş gücü dağılımı için bunun büyük avantaj sağladığını düşünüyoruz. Ek olarak, ihtiyaç duyduğunuz her an yanınızda olabileceğimizi göstermek için sözleşmemize ihtiyaç halinde tezgâha 24 saat içinde müdahale koşulunu ekliyoruz. Böylece müşterilerimizin akıllarında oluşabilecek üretimin yarım kalma endişesini silip atıyoruz” dedi.

“MAKTEK’te dünyada olmayan bir makineyi tanıtacağız”

A Grup bünyesinde bulunan 4 firmadan biri olan Akım Metal’in grubun amiral gemisi olduğunu söyleyen Tanju Türkyılmaz, “Akplas’ın plastik enjeksiyon, Aksem ise kalıp tasarım konusunda hizmet veriyor. Grup bünyesine 2013 yılında katılan YMB Pazarlama hem grup markalarının satışına hem de yurt dışından distribütörlüğü alınan ürünlerin satış ve pazarlamasını gerçekleştiriyor” diye konuştu. 2018 yılı içinde piyasaya yeni ürünler sunacakları müjdesini de veren Türkyılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Fuarlar yeni ürün rotamızı belirlememize çok yardımcı oluyor. Bizim de üretim hatlarımızda kullandığımız çift taretli, çift aynalı, C eksen, Y eksen tezgâhlar konusunda talepler alıyoruz. Bu tezgâhları daha fazla özellik ve donanıma sahip olarak üretme düşüncemiz var. Bununla birlikte MAKTEK fuarında üreticilerimiz bir sürprizimiz var, standımızı mutlaka ziyaret etmelerini bekliyoruz. Küçük bir ipucu vermem gerekirse dünya üzerinde daha önce yapılmamış bir makine ile fuara katılacağız ve bu makine üreticilerin mevcutta 2-3 makine ile yaptıkları işleri üzerinde topluyor. Makinemizin başta otomotiv yan sanayi olmak üzere birçok sektörün aranan ürünü, deyim yerinde ise ilacı olacağını düşünüyoruz.”