IHI Dalgakıran, Kocaeli fabrikasını törenle açtı

85

Japon IHI ve Dalgakıran Kompresör, Kocaeli İMES Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikası törenle hizmete açıldı. Şirket, 2019’un haziran ayında da 50 bin metrekarelik yeni kompresör fabrikasının açılışını gerçekleştirecek.

Japon IHI ve Dalgakıran Kompresör, Kocaeli İMES Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikasını gerçekleştirdiği törenle açtı. Açılış törenine; IHI Dalgakıran CEO’su Kazuo Kobayashi, IHI Dalgakıran ve Dalgakıran Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Dalgakıran, IHI tepe yöneticilerinden Hideaki Ishige, IHI Yönetim Kurulu Üyesi Masafumi Nagano, Tim Başkanı İsmail Gülle, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ve çok sayıda davetli katıldı.

“10 yıllık çalışmanın ürünü”

Şirketlerinin Şubat 2017’de resmi olarak kurulduğunu, ancak açılışını yaptıkları fabrikanın yaklaşık 10 yıllık çalışmanın ürünü olduğunu aktaran IHI Dalgakıran Genel Müdürü Yakup Tüfekçi, “Ar-Ge bölümümüzde, Japon ve Türk ortaklığıyla faaliyet gösteriyoruz. Çok yakın bir zamanda da IHI Dalgakıran resmi Ar-Ge merkezini açacak. Turbo kompresörlerle; petrokimya, otomotiv ve tekstil gibi alanlarda büyük firmalara hizmet sunuyoruz” dedi. Yaklaşık iki ay içinde yerlilik oranlarını yüzde 70’lere çıkaracaklarının altını çizen Tüfekçi, “Ticari faaliyetlerine yeni başlayan IHI Dalgakıran bünyesinde yaklaşık 40’a yakın kompresörümüzü hizmete sunduk” diye konuştu.

“İthalat oranını düşüreceğiz”

Ürettikleri turbo kompresörleri ihraç ettiklerini vurgulayan IHI Dalgakıran ve Dalgakıran Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Dalgakıran ise “IHI Dalgakıran Turbo Kompresör üretim tesisini Türkiye’ye kurarak hem ithalat oranını düşüreceğiz hem de ihracata katkı sağlayacağız. Ukrayna’da THY’den sonra en çok tanınan ikinci Türk markasıyız. 2019 yılının haziran ayında da IHI Dalgakıran’ın yakınında 50 bin metrekarelik yeni kompresör fabrikasının açılışını yapacağız” müjdesini verdi.

“En son teknolojiye sahip”

Çin ve Güneydoğu Asya başta olmak üzere alanlarında Japonya’nın bir numaralı şirketi olduklarını kaydeden IHI Dalgakıran CEO’su Kazuo Kobayshi ise “Dünyanın her yerinde kullanılabilen bu kompresörler kritik öneme sahip. Açtığımız bu tesis, Çin ve Japonya’dan sonra en son teknolojiye sahip üçüncü fabrika konumunda. Tesis, 100’den fazla kişiye istihdam sağlayacak. 5 yıl içinde yılda 300 adetten fazla kompresör üretmeyi hedefliyoruz’’ şeklinde konuştu.

“Son derece anlamlı bir ortaklık”

Çok köklü bir Japon şirketinin gerçekleştirdiği ortaklığın son derece anlamlı olduğunu ifade eden TİM Başkanı İsmail Gülle, “Onlardan daha fazla ihracat, daha fazla yatırım bekliyoruz. Bu anlamlı yatırım ve iş birliği, Türk makine sanayine bakışa, sektördeki güvene, sanayinin gelişmesine ve bu kültürün yayılmasına son derece önemli katkı sağlayacak” dedi.