Hindistan’ın Silikon Vadisi Keşfedilmeyi Bekliyor

Gezi: Bangalore - Hindistan'ın silikon vadisi keşfedilmeyi bekliyor

217

Hindistan’da Karnataka eyâletinin başkenti olan Bangalore, girişimcilere sunduğu teknoloji ve yatırım olanaklarıyla Asya’nın silikon vadisi olarak ün salmış. 741 kilometrekare yüzölçümüyle, yaklaşık 8.5 milyonu aşkın nüfusa sahip olan metropol, Hindistan’ın üçüncü en kalabalık kenti konumunda. Hindistan’ın gelişmişlik ve eğitim düzeyi en yüksek şehirlerinden biri olarak çok sayıda global internet şirketinin Asya ofislerinin bulunduğu Bangalore, son yıllarda birçok önemli konferansa da ev sahipliği yapmaya başladı. Birbirinden güzel park ve bahçeleriyle göz kamaştıran kentte, İskcon Temple, Bangalore Palace ve Cubbon Park görülmesi gereken mekanların başında geliyor. İlk kurulduğu yıllarda “Bengaluru” adıyla bilinen kentin ismi zaman içinde değişime uğradı ve bugün bilinen adıyla Bangalore oldu. Resmi dil olarak Hintçe’nin yanı sıra İngilizce ve Karnataka’nın resmi dili olan Kannada da konuşuluyor.

HİNDİSTAN’IN İHRACAT MERKEZİ VE EN ÇOK BÜYÜME KAYDEDEN İKİNCİ ŞEHRİ

Güney Hindistan civarında Deccan Yaylası üzerinde 9. yüzyılda kurulan Bangalore, 17. yüzyılda İngilizlerin egemenliği altına girmeden önce Mysore Krallığı’nın sahibi olan Wadiyar Hanedanlığı tarafından yönetiliyordu. 1799 yılında dördüncü Anglo-Mysore sava- şında hanedanlık yıkıldı ve kentin kontrolü İngilizler’e geçti. 1956 yılına kadar küçük yerleşimlerin bulunduğu bölge, bu tarihten sonra gerçekleşen birleşmeyle hızla büyüdü. Bugün ulaştığı gelişmişlik seviyesiyle sunduğu teknoloji ve yatırım olanakları sayesinde girişimciler ve yatırımcılar açısından oldukça cazip bir kent olan Bangalore, Hindistan’ın ihracat merkezi olmasının yanı sıra en çok büyüme kaydeden ikinci şehri olma özelliği de taşıyor.

ŞEHİR TURUNA “CUBBON PARK” İLE BAŞLAYIN

Şehir merkezinde çok iyi korunmuş koloni dönemi binaları, Windsor esintileri taşıyan Bangalore Sarayı ve yeşil alanlarıyla göz dolduran Bangalore gezinize, Cubbon Park ile başlamanızı tavsiye ederiz. Cubbon Park’ta Şehrin trafiği, kirliliği kadar yoğun. Trafikte kesinlikle herhangi bir kural olmadığı gibi, devamlı korna çalınması rahatsız edici boyutta. Bazı büyük araçlarda “lütfen korna çalınız” yazılarına dahi rastlamak mümkün. Trafik soldan işliyor. Taksilerin yanı sıra genellikle Rikşa (tuktuk) denilen üç tekerlekli araçlarla şehir içi ulaşım sağlanıyor.

Oldukça yaşlı ağaçlar tüm heybetiyle sizleri karşılıyor. Ayrıca Devlet Merkez Kütüphanesi de bu parkta yer alıyor. Yasama Meclisi Vidhana Soudha ve onun kopyası olarak yapılmış Vikasa Soudha, parkın hemen karşısında. Granitten yapılmış Vidhana Soudha oldukça büyük ve son derece görkemli bir yapı. Binanın ortasındaki kubbenin tepesinde Hindistan’ın amblemi olan dört başlı aslan heykeli tüm heybetiyle sizi karşılıyor. Vidhana Soudha’nın tam karşısında yer alan Karnataka Yüksek Mahkemesi de kırmızı rengiyle dikkat çeken oldukça gösterişli bir bina. Görülmeye değer bir diğer durak olan Visvesvaraya Sanayi ve Teknoloji Müzesi’ne Cubbon Park’ın içinden geçerek ulaşmak ve gezmek mümkün. M.G. Caddesi’nin başlangıcı olan meydanda ise Victoria Heykeli dikkatleri üzerine topluyor. Mahatma Gandhi heykellerinin bulunduğu birbirinden güzel çiçeklerle süslü Mahatma Gandhi Parkı’na da uğramadan geçmeyin. Yine Lalbagh Botanik Bahçesi, Tipu Sultan Sarayı, Iskcon Tapınağı ve Bangalore Sarayı da tüm ihtişamlarıyla Bangalore’da sizleri bekliyor. Brigade Road ve lüks UB City alış-veriş merkezi de şehrin öne çıkan yerleri arasında.

ART OF LIVING BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR

Bangalore, aynı zamanda tüm dünyaca bilinen ve hemen hemen tüm dünyada öğretilen “Art Of Living”in (AOL) ana merkezi konumunda. Yaşayan Guru’lardan biri olan Sri Sri Ravi Shankar’ın yaklaşık 20 yıl önce başlattığı ve halen önderliğini yaptığı AOL’ın merkezi ve meşhur Lotus Çiçeği Tapınağı’nın da bulunduğu “Ashram” Kannakapura yolu üzerinde. Ashram, ruhsal yolculuğa çıkmış insanların toplandığı, kaldıkları bir çeşit otel. Bu merkezler genelde son derece büyük, yemyeşil ve şehirden uzakta bir alanda kuruluyor. Bangalore’da, merkezi yerler oldukça düzenli ve temiz olmasına karşın kenar mahalleler bakımsız ve pis bir görüntü sergiliyor. Bangalore genelinde ucuz bir şehir olsa da lüks tüketime yönelik yerler de var.

HİNT MUTFAĞININ EN ZENGİN ÖRNEKLERİNİ TADABİLİRSİNİZ

Ağırlıklı Hint mutfağının hakim olduğu kentte, yemekler genelde çok baharatlı ve acı. Hinduizm dininin yaygın olması sebebiyle dana ve inek eti tercih edilmiyor. Bunun yerine ağırlıklı olarak tavuk ve pirinç tüketiliyor. En ünlü yemeklerinin başında köri soslu tavuk geliyor. Türk mutfağına yakın olan Hint mutfağında en meşhur yemekler arasında; biryani pilavı, paparam, çapati, pratha, kachori, naanü, dosa, tandoori, samosa, chana ve roti yer alıyor. Bu yemeklerin büyük bir kısmı tavuk, balık, sebze, acı sos ve baharatlarla hazırlanıyor.