HAFEV “Sedefteki İnciler” projesiyle 1000’den fazla öğrenciye ulaştı

67

Hasan Faydasıçok Eğitim Vakfı (HAFEV) eğitim alanındaki çalışmaları sürdürüyor. Vakıf ilk yılında, “Sedefteki İnciler” projesi ile lise ve üniversitelerde 1000’den fazla öğrenciye ulaştı.,

Lise ve üniversite olmak üzere iki aşamalı projede, lise öğrenimi gören kızlar, “Neden Mühendis Olmalıyım?” başlıklı seminerlerle mühendis olmaları yönünde cesaretlendiriliyor. Geçen yıl Konya’da dört okulda gerçekleştirdikleri etkinliklerde olumlu geri dönüş alan HAFEV, bu yıl Millî Eğitim Bakanlığı’nın izniyle TEV İnanç Türkeş Özel Lisesi, Konya Selçuklu Fen Lisesi ve Osman Nuri Hekimoğlu Anadolu Lisesi’nde çalışmalarını sürdürdü. Projenin ikinci aşamasında ise belirli mühendislik bölümlerini tercih eden kız öğrenciler, üniversite yaşamları boyunca burslarla maddi olarak, gönüllü mentörlük ağıyla da manevi olarak destekleniyor. Yine bu dönemde projenin önemli parçası olan mentee-mentor programı başlatıldı. Alanında en az beş yıl deneyimli kadın mühendisler ile öğrenciler ilgi alanları ve uzmanlaştıkları mühendislik bölümlerine göre eşleştirildi. Devam eden program ile sektördeki deneyimli kadın mühendisler, iş ve hayata dair deneyimlerini geleceğin mühendislerine aktarıyor.

Projesi kapsamında Sabancı Üniversitesi EDU ortaklığıyla 2018 Mayıs ayında gerçekleştirdiği HAFEV Akademi’de, kişisel gelişim eğitiminde alanında uzman eğitimciler öğrencilerle buluştu ve öğrencilere 21’inci yüzyıl becerilerini geliştirme fırsatı sunuldu. HAFEV ayrıca eğitim, kişisel gelişim, liselerde bilinçlendirme programları ile projenin üniversite ayağında burs, staj ve mezun bursiyerlerine iş desteği de sağladı. İlk yılında 50 öğrenciye burs veren vakıf, Ağustos ayında yeni dönem burs başvurularını almaya başlayacak.