Gezi: Hannover

Hannover, İkinci Dünya Savaşı’nda çok zarar görmesi nedeniyle baştan aşağı yeniden inşa edilmiş Almanya’nın en planlı şehirlerinden biri.

230

Almanya’nın Aşağı Saksonya eyâletinin başkenti Hannover, iç açıcı, huzur dolu kasabalar ve beldelerle çevrili, ekol oluşturan bir mimari ve alt yapıya sahip modern bir şehir… Tarihi yerlerin az, eski şehrin (Altstadt) ise oldukça küçük olduğu Hannover’de keşfedilecek yerlerin sayısı ise şehrin yeniden yapılandırılmış çehresinden beklenmeyecek kadar çok fazla.

Şehir, oldukça geniş bir alana yayılmış ve büyük caddelerle semtleri birbirine bağlanmış durumda. Hannover şehir merkezinin etrafındaki ilçelere de toplu taşıma araçları ile son derece kolay bir şekilde ulaşılabiliyor. Şehrin kılcal damarlarına kadar metro, raylı sistem, her türlü toplu taşıma aracı sürekli işliyor.

Oldukça geniş yeşil alanlara ve parklara sahip olan kent, aynı zamanda Almanya’nın en büyük fuar kenti. Dünyaca ünlü Hannover Sanayi Fuarı her yıl düzenli olarak yapılıyor. Ana geçim kaynağı uluslararası fuar organizasyonları olan şehrin nüfusu yılın bazı aylarında oldukça kalabalıklaşıyor. Nüfusu 500 binin üzerinde olan nüfusu fuar dönemlerinde birkaç kat artış bile gösterebiliyor.

Bir ekonomik merkez olarak Hannover’in ziyaretçilerine sunabileceği çok sayıdaki avantajdan biri de Avrupa ulaşım ağı içerisindeki kesişim noktası olarak cazip konumu. Leine Irmağı kıyısında olmasıyla önemli bir ulaştırma, ticaret, endüstri merkezi, karayolları kavşak noktası olan şehir, aynı zamanda Avrupa’nın en büyük, en çağdaş havaalanlarından birine sahip. Her sene aşağı yukarı 90 bin kez kaydedilen kalkış ve inişler, bu havalimanının Avrupa’nın bütün önemli ekonomik merkezleri ve güney Avrupa’nın birçok tatil merkezi için nasıl bir kavşak özelliğine sahip olduğunun göstergesi.

 

HAYVANAT BAHÇESİ İÇİN BİR GÜNÜNÜZÜ AYIRIN

Leine Irmağı kıyısında uzanan geniş yeşil alan, kentin endüstri kuruluşlarını öteki bölümden ayırır. Irmak, ortaçağdan kalma kent surları boyunca akar. Çağdaş ticaret merkezi ve Opera Binası, eski kentle ana demiryolu arasında kalan bölümde kuruludur. Güneye doğru vadide ise 2.4 km uzunluğunda yapay Maschsee Gölü yer alır. Şehirde iki ana merkez var. Ernst-August-Platz’ta Tren istasyonunun önündeki anıt ve şehrin merkezi olan Kröpcke, şehrin iki önemli kalbi. Yüzyıllar boyunca Eski Şehir’den 19. yüzyılda yapılmış Ana Tren İstasyonuna kadar genişlemiş olan şehir merkezi alışılmış olandan çok daha büyük görünür. Bugün Eski Şehir eskiden olduğu gibi değil, korunabilmiş olan sadece birkaç sokaktan ibaret. Sadece açılı sokakları, eski meyhaneleri ve güzel dükkanları olduğundan değil, Orta Çağ’dan kalma Eski Belediye Sarayı da buradadır.

Şehirde iki ana merkez var. Ernst-August-Platz’ta Tren istasyonunun önündeki anıt ve şehrin merkezi olan Kröpcke, şehrin iki önemli kalbi. Yüzyıllar boyunca Eski Şehir’den 19. yüzyılda yapılmış Ana Tren İstasyonuna kadar genişlemiş olan şehir merkezi alışılmış olandan çok daha büyük görünür. Bugün Eski Şehir eskiden olduğu gibi değil, korunabilmiş olan sadece birkaç sokaktan ibaret. Sadece açılı sokakları, eski meyhaneleri ve güzel dükkanları olduğundan değil, Orta Çağ’dan kalma Eski Belediye Sarayı da buradadır.

Hannover’e gelip de nereleri gezelim derseniz gidebileceğiniz çok yer var. 40 kadar çeşitli tiyatro, birçok müze ve dünyaca ünlü Devlet Operası bunların başında geliyor. Herrenhausen Bahçeleri, Masch Gölü’nün atmosferi, çok yönlü spor etkinlikleri, açık hava konserleri ve halk festivalleri de aynı şekilde insanları kendine çeken özellikler. Şehirde gezilmesi, görülmesi, fotoğraf çekilmesi gereken, mimari güzellikleri ile gezenleri büyüleyen kiliseler de mevcut. Eski şehirde bulunan tablo güzelliğindeki mekanlar gezenleri kendine hayran bırakıyor.

Steinhuder Gölü, Deister, Calenberger Bölgesi veya Leine Vadisi gibi Hannover’i çepeçevre saran dinlence yerleri de kalan boş zamanlarınızı değerlendirebileceğiniz yerler arasında. Akşam eğlenmek istiyorum nereye gidebilirim diyorsanız da, şehrin göbeğinde bir takım kulüpler mevcut ama maalesef hafta sonundan önce pek çoğu kapalı.

 

ŞEHİR, ŞENLİK VE FESTİVALLERİYLE  DE ÜNLÜ

Hannover’de her yıl düzenlenen çok sayıdaki halk şenlikleri ve müzik etkinlikleri seyircileri adeta kendisine çeker. Birçok şehir ve beldede her yıl tekrarlanan çeşitli etkinliklerin yapıldığı atıcılık, şehir ve hasat şenlikleri bölgeye ait geniş yeşil alanları geleneklerin yaşatıldığı huzur dolu bir ortama dönüştürür.

AWD-Arena’da veya Gilde Park Sahnesi’nde gerçekleştirilen açık hava konserleri, rock ve pop tutkunlarını büyük kitleler halinde Hannover’e çeker. İsa peygamberin göğe çıktığına inanılan huruç günü ise Yeni Belediye Binası’nın önünde “Enercity Swinging Hannover“ etkinli- ği çerçevesinde şehir tam bir caz met- ropolüne dönüşür. Bahar festivalinde, Almanya’nın ünlü bira festivallerinden olan Oktoberfest’te ve tabii dünyanın en büyük atıcılık şenliği de oldukça ilgi çekiyor. Atıcılık şenliği kapsamında şehir içerisinde gerçekleştirilen kilometrelerce uzunluğundaki yürüyüş de oldukça ünlü. Masch Gölü şenlikleri de Kuzey Almanya’nın en başarılı şenlikleri arasında sayılır.

Öte yandan bölgenin birçok yerinde tarımsal örf ve adetlerin korunarak yaşatıldığı, çekici alanlar da var. Almanya’nın en büyük soğan ekim alanlarından birisine sahip olan Uetze Belediyesi bu tarla ürününe özgü bir şenlik düzenlerken, Wennigsen Belediyesi 150 yıldan beri Deister kenarında atış ekinlikleri yapıyor. Bu etkinlikler ortaçağın köylü ve burjuva koruyucularına dek dayanıyor.

 

ANA YEMEKTE SCHLACHTEPLATTE, TATLI OLARAK  WELFENSPEİSE  VAR

Hannover Bölgesi’nin gastronomi yelpazesinde yemek sanatının ustalıklarının sergilendiği Haute Cuisine’den yerli yemeklere kadar eşsiz bir çeşitlilik var. Geleneksel Aşağı Saksonya mutfağı çoğunlukla doyurucu özelliği ağır basan yiyeceklerden oluşuyor. Bunlardan birisi Steinhuder Gölü kenarında yenebilecek işlenmiş yılanbalığı. Hannover’deki Steinhuder Gölü’nde çıkarılan yılan balığı, bu bölgeye özgü bir balık türü. Özellikle gölün çevresindeki restoranlarda bulabilirsiniz. Eti biraz yağlı ama oldukça lezzetli.

Bregen sucuklu yeşil lahana ise sonbahar aylarının klasiklerinden. Çeşitli kırmızı ve beyaz etlerden oluşan bir yemek tabağı olan Schlachteplatte de yine bölgesel yemeklerden sayılır. Kırmızı ve beyaz etlerden oluşan karışık bir ızgara türü olan Schlachteplatte öncesinde bir kase düğün çorbası içmenizi tavsiye ederiz. Yemeklerin üzerine tatlı olarak ise Welfenspeise yemek, gelenektendir.

 

  • Erlebnis Zoo Hannover

Hannover’ın ünlü hayvanat bahçesinde Kutup ayılarından gergedanlara çok sayıda hayvanı görebilirsiniz.

  • Hannover City Hall (Rathaus)

Hannover City Hall görkemli mimarisi ile şehrin sembol noktaları arasında yer alıyor. Almanya’nın önemli merkezleri arasında yer alan Hannover’in tarihsel gelişimini ve mimarisinin kendine özgün yapısını görmek için ideal noktalar arasında Hannover City Hall yer alıyor.

  • Royal Gardens of Herrenhausen (Herrenhauser Garten)

Hannover’de masalsı bir atmosfer sunan Royal Gardens of Herrenhausen (HerrenhauserGarten) özellikle şehir içerisinde sakin ve dinlendirici bir gün geçirmek için uygun bir nokta

  • Maschsee

Hannover’de yazın düzenlenen Maschsee Summer Fest’e de ev sahipliği yapan bu meydan eşsiz bir atmosfere sahip.

  • Sprengel Museum Hannover

Hannover’in önemli sanat merkezleri arasında yer alan Sprengel Museum Hannover dolu dolu bir gezi arayanların mutlaka ziyaret etmesi gereken yerler arasında.

  • Aegidienkirche

Aegidienkirche Hannover’deki en önemli tarihi alanlar arasında bulunuyor.

  • Berggarten

Berggarten Hannover’de cennetten gelmiş gibi görünen bahçelerden bir tanesi.

  • Eilenriede

Hannover’deki büyüleyici parklardan bir tanesi de Eilenriede. İnsanın yüreği- ne ferahlık ve huzur veren Eilenriede’ı gezmekten büyük keyif duyacaksınız.

  • Lower Saxony State Museum (Niedersachsisches Landesmuseum) Lower Saxony State Museum Hannover ve Aşağı Saksonya eyaletinin en kapsamlı tarih müzesi.

 

Paylaş