Genç Değirmen anahtar teslim projelerine bir yenisini ekledi

309

Kurulduğu 1990 yılından bugüne kadar 54 ülkede 350’den fazla un ve irmik  üretim tesisi inşa eden Genç Değirmen, anahtar teslim projelerine bir yenisini ekledi. Kazakistan’da, tek hat 700 ton/gün buğday işleme kapasiteli tesisini Best Kostanay firması adına devreye soktu.

Kazakistan’ın buğday ambarı Kostanay bölgesinde önemli projeye imza atan Genç Değirmen, 700 ton/gün öğütme kapasitesine sahip un fabrikasını Best Kostanay firması için hayata geçirdi. Tesiste bina içi kuru buğday silolarının toplam kapasitesi bin 200 ton, buğday depolama silolarının kapasitesi de 18 bin ton.

Söz konusu tesisi bina ve makina hattı dahil olmak üzere sorunsuz tamamladıklarını belirten Genç Değirmen Yönetim Kurulu Başkanı A. Kerim Selek, tam otomasyon sistemi ile çalışan tesisin yatırımcısına hem iş gücünden hem de maliyetlerden tasarruf sağladığını dile getirdi. Kuruldukları 1990 yılından bu yana 54 ülkede 350’nin üzerinde anahtar teslim fabrika kurduklarını belirten Selek, “Kazakistan’da 50’ye yakın anahtar teslim proje, 20’ye yakın işletmeye de makine ve ekipman tedariğinde bulunduk, büyük kapasiteli silo sistemleri kurduk. Kazakistan’da bulunan iki şubemiz ile satış sonrası hizmet sunuyoruz” dedi. Kostanay’daki tesisin üretim alanındaki yeşil alan uygulamaları, sosyal alanları, otopark ve genel idari alan da dahil olmak üzere toplam 40 bin metrekarelik kompleksin içinde yer aldığını aktaran Selek, şu bilgiyi verdi:

“Ana üretim alanı ve makinelerin bulunduğu 3 bin metrekarelik alanda, istenilen çeşit ve özelliklede un üretimi gerçekleştiriliyor. Değirmen binası ilerleyen süreçte hem ülkenin hem de pazarın ihtiyaçlarına cevap verebilmek adına genişletilebilir kapasite artırılabilir şekilde tasarlandı. Tüm üretim operasyonları merkezi otomasyon sistemi ile takip edirliyor. Sistemin enerji tüketiminin azaltılması ve çevre duyarlılığının artırılması için yüksek verimlilik değerlerine sahip elektrik motorları kullanıldı Makro ve mikro dozajlama ve premix sistemine sahip tesiste ürün çeşitlendirme imkanı mevcut. Bu sayede glütensiz, tam buğday, zeytinyağlı ekmek gibi yan ürünlere ham madde dozajlama uygulaması da yapılabiliyor. ”

“Yarının doğasını bugünden yaratalım”

Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için de çalışmalar yürüten Genç Değirmen Makina, tüm elektrik ihtiyacını üretim tesislerinin çatısına kurduğu güneş enerjisi santralinden karşılıyor. Bölgenin en büyük bina üstü enerji santralini kurduklarını belirten Kerim Selek, “Görevimiz sadece üretmek değil, verimli üretimi de en tasarruflu ve doğa dostu şekilde gerçekleştirerek dünyaya olan borcumuzu ödemek” diye konuştu. Fabrika yüzde 100 yeşil enerji kullanırken üretilen fazla enerjiden bölge halkı ve çevredeki sanayi tesislerinin de yararlandığını aktaran Selek, “Çevre bize miras değil gelecek nesillere bırakacağımız bir emanet” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sunduğumuz projelerde, müşterilerin istekleri ve tesisin uygunluk durumuna göre güneş enerjisi santrali kurulumunu da projelere ekliyoruz. Fabrikamızda da 1 MW kadar enerji üretebilen, HIT teknolojili 325 W gücünde 3 bin 456 adet monokristal fotovoltaik panel kullanılarak inşa ettiğimiz sistem sayesinde yıllık 1 milyon 600 bin KWH enerji üretmeyi hedefliyoruz. Bu verilere göre, yaklaşık 600 konutun elektrik ihtiyacı karşılanacak, bin 200 ton karbonun atmosfere salınımı engellenecek ve 85 bin ağaç kurtarılacak.”