Dünya Turu: Amerika, Almanya, Avrupa

144

ABD kaya petrolü üretimi yüzde 45 artacak

ABD’de kaya petrolü üretiminin 2040 yılına kadar yüzde 45, kaya gazı üretiminin yüzde 114 artması bekleniyor. ABD Enerji Enformasyon İdaresi’nden (EIA), yapılan açıklamada, ABD’nin kaya Petrolu üretiminin 2015’te günlük ortalama 4,89 milyon varilden, 2040’da 7,08 milyon varile yükselerek yüzde 45 artış göstermesinin tahmin edildiği belirtildi.

Düşük petrol fiyatlarının üretimi olumsuz etkilemesi nedeniyle, ülkenin kaya petrolü üretiminin 2017’ye kadar günlük ortalama 700 bin varil azalmasının beklendiğinin kaydedildiği açıklamada, ABD’nin Kuzey Dakota eyaletinde bulunan Bakken sahasından elde edilen kaya petrolu üretiminin 2040’ta günlük ortalama 2,3 milyon varile ulaşması bekleniyor.

 

Almanya’da ‘büyüme’ ve ‘hizmet’ hız kaybetti

Avrupa’nın en büyük ekonomisinde ağustos PMI verilerine göre, imalat ve hizmet sektöründe büyüme yavaşladı. Almanya’da imalat ve hizmet sektörlerinde büyüme ağustos ayında hız kaybederken, ikinci çeyrekte beklentilerden hızlı büyüyen ekonomideki eğilimin yaz aylarında da sürdüğüne dikkat çekti.

Markit tarafından yayımlanan önce verilere göre ekonominin üçte ikisinden daha fazlasını oluşturan imalat ve hizmet sektörünü kapsayan bileşik satın alma yöneticileri endeksi (PMI) ağustos ayında bir önceki aya kıyasla 0.9 puan düşüşle 54.4’e geriledi, ancak 55 olan beklentileri aştı. Oncu imalat sanayi PMI temmuzdaki nihai 53.8 düzeyinden ağustosta 53.6’ya gerilemesine karşılık 53.5 olan beklentileri aştı. Hizmet sektörü öncü PMI ise ağustosta 53.3’e gerileyerek 54.4 olan beklentilerin altında kaldı.

 

Avrupa ekonomisinin ilk yarı karnesi zayıf

Siyasi belirsizlikler, bankacılık sektöründeki çalkantı, zayıf büyüme hızı ve çok düşük enflasyon oranı gibi göstergelerle Avrupa ekonomisi, yılın ilk yarısında kotu bir performans gösterdi. Avrupa ekonomisi, yılın ilk yarısında, siyasi belirsizlikler ve zayıf makroekonomik göstergelerle düşük bir performans sergiledi.

Ayrıca, ABD’li yatırım bankası Lehman Brothers’ın 2008 yılında iflasını açıklamasıyla başlayan ve tüm dünyayı etkileyen küresel ekonomik krizin üzerinden 8 yıl geçmesine karşın Avrupa ülkelerindeki yüksek genç işsizlik de (25 yaş altı) hala çözüm bekleyen en önemli sorunların başında geliyor. Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) son açıkladığı oncu tahminlere göre, 19 üyeli Euro Bölgesi’nde mevsimsellikten arındırılmış GSYH bu yılın ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0,3 arttı.

Paylaş