CMC Türkiye, RPA uygulaması ile maliyetleri düşürüyor, müşteri memnuniyetini artırıyor

23

Dış kaynak çağrı merkezleri CMC Türkiye, robotik süreç otomasyonu (RPA) sistemi ile müşterilerine daha teknolojik, kaliteli ve az maliyetli hizmet imkânı sunuyor.

RPA ile 10 kişinin işini bir yazılım yapabilirken çalışanlar da bu sayede tekdüze işlerden sıyrılıp daha verimli olabilecekleri alanlara yönelebiliyor. RPA (Robotic Process Automation, robotik süreç otomasyonu) uygulaması ile gerçek kişinin yapması gereken işlemler, PC üzerinden insan gücüne gerek olmadan yapılabiliyor. RPA’nın diğer özelliği çalışan davranışını taklit edebilmesi. Böylece şirketler için işlem maliyetleri azalıyor, süreçlerin kalitesi yükseliyor ve buna bağlı olarak müşteri memnuniyeti de artıyor.

CMC Türkiye olarak her zaman müşterilerine daha iyi bir hizmet sunmayı hedeflediklerini belirten CMC Genel Müdürü Aytaç Aydın, öncelikle sistemi kullanmak isteyen müşterilerine danışmanlık verdiklerini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Robotik süreç otomasyonu sistemi, çalışanların üzerinden rutin iş yükünü alarak onları robotların yapamayacağı, insana özgü yetkinliklerin kullanılabileceği daha verimli olabilecekleri işlere yönlendiriyor. Bu açıdan bakıldığında robotlar insanların işlerini almıyor, onların daha yaratıcı çalışması için olanak sağlıyor. Bunun sonunda da hem çalışanlar tekdüze işlerden kurtuluyor hem de müşteriler daha sistematik bir hizmet verebiliyor.”