Çıraklıkla başlayan dostluktan yıllar süren ortaklığa

9

Perşembe Pazarı’nda komşu atölyelerde çıraklık yaparken tanışan Şükrü Nail Umar ve Hikmet Efe’nin 1955 yılında borçla kurdukları atölye Vatan Makina’nın temelini oluşturdu.

Kabara çivisi imalatıyla başlayan yolculuk, 1958 yılında piyasada oluşan pres ihtiyacını değerlendirerek makine imalatına başlarlar. Bir süre sonra işler büyüyüp atölye yetersiz kalında Küçükpazar’dan bir arsa alınır ve 1965 yılında üretime geçerler. 1965-1986 yılları arasında Küçükpazar’daki binada çalışmaya devam eden Vatan Makina, 1986 yılında İMES’teki yerine taşınır. Yeni yatırımla işler daha da büyür. İşler büyüdükçe alan yetersiz kalır ve 2008 yılında Alemdağ’daki 4 bin metrekarelik yeni fabrikaya geçilir.

1997 yılından sonra kurucu ortaklar Şükrü Nail Umar ve Hikmet Efe işleri çocuklarına bırakarak sadece uzaktan takip eder. Şükrü Nail Umar’ın ilk oğlu Ali Avni Umar ve Hikmet Efe’nin ilk oğlu Selami Efe şirketin yönetimini birlikte üstlendi.  1999 ekonomik krizini atlatmak için fabrikanın boş bir bölümünde kolay açılır kapak imalatına başlanır.

Vatan Makina bugün, ABD, Hollanda, Almanya, Fransa, İtalya, İngiltere, Rusya, Ukrayna, Beyaz Rusya, Yunanistan, Bulgaristan, Kuzey Kıbrıs, Suudi Arabistan, Suriye, İran, Irak, Ürdün, Mısır, Cezayir, Tunus, Sudan, Lübnan, İsrail, Endonezya, Gana, Peru, Şili, Romanya, Makedonya, Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan ve Özbekistan gibi ülkelere ihracat gerçekleştiriyor. Toplam imalatının yüzde 85’ini dünya pazarlarına ihraç eden Vatan Makina; eksantrik presler, pres otomasyon sistemleri, kolay açılır kapak dönüşüm sistemleri, komple teneke kutu hatları, bireysel teneke kutu makineleri ve kalıplarının üretimine devam ediyor.