“Bilgi, tecrübe ve eğitime verdiğimiz önemle bu günlere geldik”

546

Ürettiği makinelerle Endüstri 4.0 altyapısını hazırlayan Dener Makina, bazı uygulamaları müşterileri ile birlikte hayata geçirdi. Makinelerin takibini yüzde 100 internet üzerinden yaptıklarını söyleyen Dener Makina Genel Müdürü Cemal Dener, “2018 yılında devreye girecek Ar-Ge merkezimizle İç Anadolu’daki en büyük Ar-Ge Merkezi olma çalışmalarımız hızla devam ediyor” dedi.

Türk makine sektörünün teknolojik gelişmelere öncülük eden firmalarından Dener Makina “Başarı Öyküsü” bölümümüzün bu sayıdaki konuğu oldu. Dener Makina Genel Müdürü Cemal Dener ile Dener Makina’nın bugünkü durumu ve gelecek hedeflerini konuştuk. Bilgi, tecrübe ve eğitime verdikleri önemle bu günlere geldiklerini ve aynı düşünceyle ilerlediklerini söyleyen Dener, sektöre en yoğun Ar-Ge çalışması yapan firmalar arasında yer aldıklarını vurguladı. Dener, metal işleme makineleri sektöründe Türkiye’nin en önemli ithal ürünlerinden bazılarını yerli üretim ile karşılamak için Ar-Ge çalışmaları yaptıklarına  ve geliştirdikleri ürünlerle sektöre hizmet verdiklerine dikkat çekti. Her yıl ortalama yüzde 35 büyüyen Dener Makina’nın, 2016 yılında bünyesine kattığı Taksan Takım Tezgâhları ile birlikte ivme kazanacağını dile getiren Dener, “Türk makine sektöründe üretilmeyeni üreten, yüzde 100 yerli ve milli makine üreticisi olarak 2023 yılına kadar ISO 500 firma listesi içinde yer almayı hedefliyoruz” dedi. Cemal Dener ile Dener Makina ve Türk makine sektörünü konuştuk.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Cemal Dener kimdir?

Kayseri’de 1978 yılında doğdum. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimimi Kayseri’de tamamladım. Çukurova Üniversitesi Makine Bölümü’nden mezun oldum. Okuldan mezun olduktan sonra iki yıl Amerika’da Georgetown Üniversitesi’nde dil eğitimi aldım. 2002 yılında da aile işletmemiz olan Dener Makina’da çalışmaya başladım.

Firmanız hakkında bilgi alabilir miyiz? Kuruluştan bugüne kadar firmanın geçirdiği evreler ve bugün gelinen nokta nedir?

Dener Makina 1974 yılında Kayseri’de kuruldu. Firmamız sac işleme makineleri sektöründe lider üreticilerden biri. Halen Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteriyoruz. Özellikle fiber lazer kesim, servo elektrikli abkant pres, hidrolik abkant pres, hibritabkant pres, giyotin makas ve plazma kesim makineleri üretiyoruz. Makine sektöründe 43 yılı aşan deneyimimiz var ve makinelerimizi dünyanın dört bir yanına ihraç ediyoruz. İcra Kurulu Başkanımız ve Kurucumuz Mustafa Dener, 1974 yılında 60 m2’lik küçük bir dükkânda Dener Torna şahıs işletmesi ile Dener Makina’nın temellerini attı. Bilgiye, tecrübeye ve eğitime çok önem veren bir işletmeci olduğu için iş hayatı boyunca hep konusunda uzman mühendislerle çalıştı. 1988 yılında Türkiye’de üretimi olmadığı için ithal edilen, şeker fabrikalarına yönelik pancar boşaltma makinelerinin üretim ve ihracatının yanı sıra sac işleme makineleri gibi özel makinelerin üretimine başladı. Bugün ise toplamda 933 bin m2 alana sahip entegre üretim tesisimizle 86 ülkeye ihracat yapan, ülke ekonomisine ve sanayisine katkı sağlayan bir konumdayız.

Firmanızın kısa, orta ve uzun vadeli plan ve projeleri hakkında bilgi alabilir miyiz?

2016 yılında 1975 yılında kurulan Taksan Takım Tezgâhları’nı satın aldık. Taksan, Kayseri’nin İncesu ilçesinde takım tezgâhları imalatı için kurulan entegre bir tesis. Bu alımla birlikte Dener Makina, DNRdema markasıyla üst segment takım tezgâhları üretimine de başladı. Dener Şirketler Grubu olarak sürekli kendimizi yeniliyoruz. DNRdema ile artan tecrübemizle dünyanın önde gelen üreticileri arasında yer almak en önemli hedefimiz. Tecrübeli mühendislerinden oluşan güçlü Ar-Ge ekibi ve uzman personelimiz sayesinde yüksek teknolojiye sahip kaliteli makineler üretiyoruz. DNRdema’da yeni trendleri ve müşteri beklentilerini sürekli takip ederiz ve bu doğrultuda ileri teknolojiye sahip makineler tasarlayıp üretiriz. Allah nasip ederse 2018 Haziran ayında Taksan’da tam olarak faaliyete geçeceğiz. Eylül ya da Ekim ayında Taksan için bir açılış yapmayı düşünüyoruz. Hedefimiz 2023 yılında Taksan’da 5 bin makine üretebilmek ve 3 bin 700 kişinin istihdamını sağlamak. Toplam ciro hedefimiz ise 500 milyon dolar.

Dener Makina yenilikçi ürün konusunda sektörün önemli oyuncularından biri. Dünyada sektörün öncüsü Japon firmalarla yarışır noktada olduğunu biliyoruz. Bu anlamda Dener Makina’nın Ar-Ge çalışmaları hakkında bilgi alabilir miyiz? Bu çalışmalara ne kadar kaynak ayrılıyor, hayata geçirilen ve yürütülen projeler neler? Hedefler neler?

Ürünlerimizde az enerji tüketimini, yüksek verimliliği, düşük bakım maliyetlerini düşük işletme giderlerini ve çevreci yaklaşımları göz önüne alıyoruz. Sac işleme sektöründe ise fiyattan ziyade kaliteyi ön planda tutarak müşterilerimizin verimliliğini artırdık. Ürettiğimiz makinelerde Endüstri 4.0 altyapısını şimdiden hazırladık ve çeşitli uygulamaları müşterilerimiz ile birlikte hayata geçirdik. Makinelerimizin yüzde 100 takibini internet üzerinden yapıyoruz ve önleyici bakım çalışmaları ile müşterilerimizin, ürünlerimizden en yüksek verimi almasını sağlıyoruz. CNC lazer kesim makinelerinde yazılım ekibimizin geliştirdiği 3 adet patentli sistem ile makinelerde boşta bekleme sürelerini en aza indirdik ve minimum çelik firesi ile müşterilerimiz en yüksek kârlılığı elde etti. Ar-Ge yatırımlarımız her yıl aralıksız sürüyor. İç Anadolu Bölgesi’nde makine imalat sektöründe en yoğun Ar-Ge çalışması yapan firmaların içinde yer alıyoruz. Çalışmalarımız TÜBİTAK ve KOSGEB tarafında çeşitli ödüllerle pekiştirildi. Sac işleme sektöründe Türkiye’de ilk seri üretim Yüzde 100 Elektrikli Abkant Projesi ile sektörde büyük etki yarattık. Fiber Lazer kesim makinelerimizde aldığımız dünya genelindeki 3 patent ile kullanıcılara önemli avantajlar getirdik. Endüstri 4.0 için yaptığımız hazırlık ile Türk sac işleme makineleri sektörünü 21’inci yüzyıl sanayi devrimine hazırlıyoruz. Metal işleme makineleri sektöründe Türkiye’nin en önemli ithal ürünlerinden bazılarını yerli üretim ile karşılamak için Ar-Ge çalışmaları yaptık ve ürünlerimizle sektöre hizmet vermeye başladık. 2018 yılında devreye girecek Ar-Ge merkezimizle İç Anadolu’daki en büyük Ar-Ge Merkezi olma konusunda çalışmalarımız hızla devam ediyor.

Şu anda Ar-Ge birimimizde toplam 67 kişilik bir ekibimiz var. TÜBİTAK projelerimiz başta olmak üzere tüm projelerimiz çok iyi seviyede. Ar-Ge Merkezi olmak için gerekli çalışmalara da başladık. 2018 yılı içerisinde yeni yerimize geçmemizle birlikte Ar-Ge Merkezimizde resmi olarak faaliyet göstermeye başlayacak. Takım tezgâhları konusunda Double Kolon ve 5 eksen işleme merkezleri projelerimiz devam ediyor ve yakında hizmete sunacağız.

Bünyenize yakın zamanda eklediğiniz veya eklemeyi planladığınız ürün var mı?

Biz özellikle fiber lazer kesim, servo elektrikli abkant pres, hidrolik abkant pres, hibritabkant pres, giyotin makas ve plazma kesim makineler üretiyoruz. Bu 6 çeşit makinenin, kendi alt çeşidi olarak toplam 400 civarında türü var. Yıllık toplam 700 civarında makine üretiyoruz. Hedefimiz 2023 yılında Taksan yatırımımızın faaliyete geçmesi ile birlikte yıllık toplam 5 bin makine üretimi yapmak. Sac işleme makinelerinde yani ServoAbkant’lar konusunda dünyada iki önemli üreticiden birisiyiz. Ürettiğimiz makinelerin yüzde 85’ini ihraç ediyoruz.

Dener Makina’nın yurt içi ve yurt dışındaki pazar konumu nedir? Ciro, ihracat, yatırım ve istihdam hedefleri nedir? Bu hedeflere ulaşmak için ne gibi çalışmalar yürütülüyor?

Dener Şirketler Grubu olarak hedefimiz metal işleme ve çelik şekillendirme makineleri sektöründe takip eden değil, takip edilen firma olmak. Türk makine sektöründe üretilmeyeni üreten, yüzde 100 yerli ve milli makine üreticisi olarak 2023 yılına kadar ISO 500 firma listesi içinde yer almayı hedefliyoruz.

Sektörünüzün sorunları ya da avantajları nelerdir?

Sektörün en önemli sorunu yoğun rekabet. Bu rekabet firmaların yeni ürün ve kalite artırmada önüne engel olarak çıkıyor. Firmamız rakiplerinden ayrışmak için teknolojik ürünlere ağırlık veriyor. Daha özel bir pazara hitap ederek adet odaklı olmaktan ziyade kalite ve verimliliği ön planda tutan müşteri grubuna hitap ediyoruz.

2018 yılında sektörünüzü nasıl görüyorsunuz?

2018 yılının makine sektörü için olumlu geçeceğini düşünüyoruz. Hem Türkiye’nin büyümesi hem de dünyanın büyüme beklentisi iç piyasa ve dış piyasada makine talebini canlı tutacağına inanıyoruz. Bu beklenti doğrultusunda yurt içi ve yurt dışında pazarlama çalışmalarına hız kesmeden devam edeceğiz. Takım tezgâhı üretiminde bazı parçaları ithal ediyoruz. Biz bu parçaları da yerli ve milli üretime dahil etmek için yatırımlar yapacağız. Taksan’daki mevcut dökümhaneyi 2019 yılında yeniden revize ederek 2020 yılında faaliyete geçirmeyi hedefliyoruz. Toplamda yapacağımız yatırımın tutarı 122 milyon dolar. Dener Makina yıllık ortalama yüzde 35 civarında büyüyen bir şirket. Taksan’ın da tam olarak faaliyete geçmesiyle birlikte büyüme hızımız artacak.

Türk makine sektörünün geleceğini nasıl görüyorsunuz? Sizce sektörün daha iyi noktalara gelmesi için hem sektör temsilcilerinin hem de devletin neler yapması gerekiyor?

Makine sektörü artan bir trendle yukarıya doğru yol alıyor. Takım tezgâhları ülkelerin lokomotif sektörüdür. Gelişmenin artırılması için haksız rekabetin önüne geçilmeli, dampingli satışlar engellenmeli. İhtisas gümrüklerine kota oluşturularak kalitesiz ürünler ülkemize girmemeli.

Elde ettiğiniz başarıda ailenizin rolü nedir?

Başarıda en büyük etken özverili çalışmak. Yaptığımız tüm işlerde bilgi birikimi ve yüksek teknolojiyi ön planda tutuyoruz, yeniliğe ve teknolojiye açığız, sürekli gelişiyoruz. En önemlisi özverili çalışmak bizi bu noktaya getirdi. Dener Makina ailesinin tümü sanayici ruhlu ve sanayiye önem veren bir yapıya sahip. Birlikten kuvvet doğar ilkesiyle tüm aile fertlerimiz gereken katkıyı sağlıyor.

Makina İmalatçıları Birliği (MİB) hakkındaki düşünceleriniz nedir? Daha iyi çalışmalar yapılması için önerileriniz nelerdir?

MİB makine, sektör açısından önemli bir kazanım olduğunu düşünüyorum. Sektörün daha iyi yerlere gelmesine çok büyük katkı sağlıyor. Biz makine imalatçılarının en belirgin sorunları arasında yerli üreticiye olan güvensizlik yer alır. Yerli üreticiye olan güvensizliği ortadan kaldırmak ve makine imalatçılarının diğer sorunlarıyla alakalı entegre çözüm üretmeleri ve aktif çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum. Şu anda uzaktan takip ediyorum ve görüyorum ki sektörün sesi haline geldi.