Avrupa kompresör sektörü sorunlarını Luzern’de masaya yatırdı

18

Avrupalı kompresör üreticilerinin üst kuruluşu PNEUROP’un Genel Kurulu 6-8 Haziran 2019 tarihlerinde İsviçre’nin Luzern kentinde yapıldı. Türkiye’yi temsilen toplantıya katılan Makina İmalatçıları Birliği Genel Sekreter Vekili Artun Bölgen, sektörün genel durumu ve teknik düzenlemeler konusunda bilgi alışverişinde bulunulduğunu söyledi.

NEUROP Avrupa Kompresör, Vakum Pompaları, Pnömatik Aletler ve Ekipmanları İmalatçıları Birliği 2019 yılı Genel Kurulu İsviçre’nin Luzern kentinde 6-8 Haziran tarihlerinde gerçekleşti. Toplantıda Türkiye’yi Makina İmalatçıları Birliği Genel Sekreter Vekili Artun Bölgen temsil etti. Genel kurulda İngiliz dernek temsilcisi Jouko Peussa yeniden başkan olarak seçildi ve bir sonraki genel kurulun 22 – 24 Haziran 2020 tarihleri arasında Brüksel’de CEIR ve EuroPump ile birlikte gerçekleştirilmesine karar verildi.

 

“Çin ile rekabet önemli”

Genel Kurul’da sektörün durumu ve yürütülen çalışmalar hakkında bilgi alışverişinde bulunulduğunu belirten Artun Bölgen, sektörde dünya genelinde ekonomik yavaşlamanın başladığı ve en iyi ihtimalle 2018 yılı seviyesinin yakalanmasının beklendiği görüşlerinin aktarıldığını iletti. Ticaret savaşları ve Avrupa özelinde Brexit’in belirsizliklerinin de ele alındığını dile getiren Bölgen, toplantıyla ilgili şu bilgileri aktardı:

“Ana konulardan biri Avrupa Parlamentosundan geçmesi için gün sayılan mevzuat değişikliğinin beklendiği yönünde oldu. Ekodizayn direktiflerinden Lot 31 üzerinde değişiklik yapılıp yapılmadığı konusu hala kesin değil. Dijitalleşme başlığı altında geçtiğimiz aylarda başlanan çalışma grubunun çalışmaları hakkında bilgi verildi.  Çin ile rekabet konusu ve Amerika Birleşik Devletleri pazarı küçülen Çin’in yeni hedef olarak yeniden Avrupa Birliği ülkelerini gözüne kestirebileceği ve düşük fiyatlar ile rekabetin zorlaşacağı da gündeme gelen konular arasında yer aldı.”

 

Teknik konular da ele alındı

Toplantıda sektör için önemli olan teknik konularda uygulamaya konan yasal zorunluluklarla ilgili de bilgi verildiğini aktaran Bölgen, bunların en önemlisinin kloroflorokarbon gazların kullanımının 2020 yılı ile birlikte kısıtlanacağı ve 2022 yılında da tamamen yasaklanacağını ve bu konuda yapılan çalışmalar olduğunu söyledi. Endüstriyel Emisyon Direktifi (IED – Industrial Emission Directive) ile endüstriyel ürün imalatı yapan fabrikaların karbon salınımı konusunda yapılan çalışmalarda sona gelindiği ve önümüzdeki dönem firmaların karşısına çıkacağını belirten Bölgen, “Makine Emniyet Yönetmeliği’nin yönetmelikten çıkarılarak yasal zemine oturtulacağı ve regülasyona dönüşmesi gerektiği ama bu konuda bazı çalışma gruplarının isteği olduğunun ve bu konudaki gelişmelerin yakından takip edilmesi gerektiği de vurgulandı. Ekodizayn direktiflerinin içeriklerinin beklendiği ancak Avrupa parlamentosunun vereceği kararın içeriği konusunda Lot 30 ve Lot 31’de değişiklik beklentilerinin ne kadar karşılandığı konusu açıklığa kavuşmadığı dile getirildi” dedi.

Paylaş