Altınay, Ar-Ge’de atağa kalktı

58

Ar-Ge merkezi başvurusunu tamamladıklarını belirten Altınay Robot Teknoloji Genel Müdürü Ömer Eren, bu çalışmalar sonunda önümüzdeki dönemde katma değeri yüksek ürünleri piyasaya süreceklerini açıkladı. Eren, Ar-Ge çalışmalarının önemine vurgu yaparak, “Robot teknolojileri ve otomasyon alanında yılda 30 proje üretir hale geldik. Ar-Ge faaliyetlerimizin yaygınlaşmasına paralel bu sayı artacak” dedi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına Ar-Ge merkezi başvurusunu tamamlayan Altınay Robot Teknolojileri, otomotiv üretim sistemleri konusunda standart hücre çözümlerinden, otomotiv endüstrisinin ihtiyaç duyduğu en karmaşık yapıdaki üretim hatlarına kadar geniş bir yelpazede hizmet veriyor. “Ar-Ge faaliyetleri sonucu oluşturduğumuz çözümlerinin otomotiv üretiminde yenilikler getireceğine ve yayılacağına inanıyoruz” diyen Altınay Robot Teknoloji Genel Müdürü Ömer Eren, robot ve robota dayalı sistemler alanında 2017 yılının ikinci yarısında 6 bin metrekarelik yeni üretim tesislerini faaliyete aldıklarını kaydetti. Sektörde 90’lı yılların ortasından itibaren faaliyet göstermeye başladıklarını anlatan Eren, “Türkiye ve Almanya’da toplam 3 merkezden içinde akademisyenlerinde yer aldığı 170 kişilik mühendislik kadrosuyla faaliyetlerimize büyüyerek devam ediyoruz” dedi.

Her yıl 30 proje üretiliyor

Robot teknolojileri sektöründe Ar-Ge çalışmalarının önemine dikkat çeken Eren, “Çalışmalarımız sonunda, robot teknolojileri ve otomasyon alanında yılda 30 proje üretir hale geldik. Ar-Ge faaliyetlerimizin yaygınlaşmasına paralel bu sayı artacak” şeklinde konuştu. Faaliyetlerini ağırlıklı olarak otomotiv üretim teknolojileri alanında devam ettiğini belirten Eren, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Son bir yıl içinde, önemli sayıda üründe Ar-Ge çalışması yürüttük. Öncelikli olarak doğrudan proses merkezli bir çalışma hedefi belirleyerek, kaynak konusunda parça ve robot konumlayıcıları için özel seriler oluşturduk ve ürünleri tamamladık. Yine uzun yıllardır çalıştığımız kartezyen robotlar üzerine ürünlerimizi düşük taşıma kapasitelerinden, 4 tona varan yüksek kapasitelere çıkarak niteliklerini artırdık. Akıllı lojistik ve otonom fabrika içi araç, artırılmış gerçeklik uygulamaları ve arayüz tasarımları, endüstriyel bilgisayarlı görme sistemleri, işbirlikçi uygulamalar ve yeni üretim teknolojilerine yönelik çalışmalarımız da sürüyor. Yapacağımız çalışmalarla önümüzdeki dönemde katma değeri yüksek ürünleri piyasaya süreceğiz.”

Paylaş